none
Exchange 2010 DPM Recovery RRS feed

 • Soru

 • Mail sunucum bazı sebeplerden ötürü kullanılamaz duruma geldi ve şuanda DPM'(2010)de bulunan mailbox database'im ve public folder'ımdan başka birşey elimde bulunmuyor :(.. şuanda bazı yapılandırmaları yapmaya başlamadan önce danışmak istediğim bazı konular var, örneğin mevcut sunucum mail.contoso.com.tr iken şimdiki sunucumu bu adı verebilmem için neler yapmalıyım?. Mevcut SSL sertifikamı yeni kuracağım sunucumda sıkıntısız kullanabilirmiyim?.

  Kuracağım işletim sistemi DAG yapılandırması yapabileceğim için farklı olabilir ama daha önceki mail sunucumda bulunan exchange 2010 sp2 aynı bu yeni sunucumdada standart olarak kuracağım.bu konuda yaşayabileceğim bir sıkıntı olabilirmi?

  Not; şuanda farklı bir isimde W2008 Enterprise R2 sunucu üzerine exchange 2010 kurdum mevcut eski database ve public folder'ı görebiliyorum ama service down yazıyor uzerinde. DPM üzerinden yeni database'ime recovery başlattım (Recovery to another database ile) .  şuandaki durumum; database kopyalaması başladı. AD tarafında bu sunucumun master olarak görmesini yada eski sunucuma ait bilgilerini nasıl kaldırabilirim yada transfer etme gibi bir durum varmı?.fakat diğer eski sunucum tamamiyle tarih oldu.şimdiden teşekkürler.

  3 Ekim 2012 Çarşamba 10:57

Tüm Yanıtlar

 • Selam,

  Yeni kurulan Exchange Server 2010, eski Exchange sunucusunu görüyor mu?Eğer görmüyor ise eski sunucuyu manuel olarak elle schema - adsiedit - vs.. yerlerden temizlemek gerekiyor.

  Eski sertifikanı kullanabilirsin sıkıntı olmaz.Önemli olan yeni sunucunun ayağa kalkması ve hizmet verebilmesi


  serhadmakbuloglu.com

  4 Ekim 2012 Perşembe 07:26
 • Citrix tarafında yurt dışı ile çalışma yaparak sunucuyu kurtarmayı başardık. Şuanda mevcut sistemde 2 adet exchange oldu :) birinin adı mail birinin adı posta olarak başlıyor.. işletim sistemleri W2008 R2 Enterprise - W2008 Standart. Her iki sunucuda Exchange 2010 mevcut..bu sistemde bunları senkron çalıştırma imkanım yoksa yeni sunucumu düşüreceğim. saygılar.
  4 Ekim 2012 Perşembe 12:23
 • Merhaba Salih bey,

  Geçmiş olsun öncelikle, iki server arasında DAG yapısı kurarak, bu tür disaster durumlarında minumum hasar/kesinti ile  mail sisteminizin devamlılığını sağlayabilirsiniz, ( Yalnız her iki sunucununuzun windows operation sistemi Enterprise olmalıdır )

  Dag kurulumu aşağıdaki makalede anlatılmışdır.

  http://www.mshowto.org/exchange-2010-da-dag-kurulumu.html

  İyi Çalışmalar;

  Selçuk ARSLAN

  4 Ekim 2012 Perşembe 13:21
 • Teşekkür ederim Selçuk bey,

  Mevcut tüm ayarlarımın olduğu sunucum eski kurtarılmış olan sunucumda, bu ayarları şuanda oluşturmuş olduğum R2 Enterprise sunucum üzerindeki exchange ortamına nasıl aktarabilirim bu konuda bir fikriniz varsa, yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  Bilgi; Her ikiside birbirinin mailbox database'ini görür durumda ve aktifler


  • Düzenleyen Salih Yeşil 4 Ekim 2012 Perşembe 19:04 bilgi
  4 Ekim 2012 Perşembe 19:03
 • Merhaba

  Exchange server da Edge tranport rolü haricinde bütün konfigurasyonlar active directory üzerinde tutulur. Bu yüzden özetle aşağıdaki adımların yapılması yeterli olacaktır.

  Öncelikle exchange server mailbox larınızı eski mail server dan yeni mail server ınıza move edin. ( Öncelikle tek bir mailbox da test edebilirsiniz)

  send connector de yeni server ınızı tanımlayın

  public folder kullanıyor iseniz, public folder ların replicate olmasını sağlayın

  Dışarıdan mail alıyor iseniz, external mx record larınızı yada firewall dan ilgili smtp,pop vs, portları yeni server a natlayınız

  Üreticiden alınmış bir SSL kullanıyor iseniz bu ssl i move ediniz yada reissue ediniz

  Internal yada external dns server ınızda _autodiscover record ları oluşturduysanız yeni server a point ediniz

  Eski server ınızın servislerini kapatıp, sisteminiz in sorunsuz çalıştığına emin olduktan sonra eski server ınızı domain ortamından kaldırabilirsiniz

  Outlook 2007,2010 larda herhangi bir değişiklik yapmadan kullanıcılar yeni server a bağlanabilecekler. outlook 2003 lerde yeni server ınızı tanımlamanız gerekecekdir

  http://www.msexchange.org/articles_tutorials/exchange-server-2010/management-administration/moving-mailboxes-exchange-2010-part1.html

  5 Ekim 2012 Cuma 05:29
 • Sayın Serhad Bey ve Selçuk Bey,

  vermiş olduğunuz değerli bilgi ve destek için teşekkür ederiz. İyi çalışmalar


  Microsoft bu servisi kullanıcılarına yardım etme, Microsoft ürünleri ve teknolojileriyle ilgili bilgi bankasını genişletme amacıyla ücretsiz sunmaktadır. Bu içerik olduğu gibi benim tarafımdan hazırlanmış olup Microsoft tarafından herhangi gibi bir sorumluluk üstlenildiği anlamına gelmez.

  5 Ekim 2012 Cuma 07:40
 • Selçuk bey  cevaplarınız için teşekkür ederim.
  5 Ekim 2012 Cuma 08:14