none
Google Admin Gibi Bilgisayarları Online Yönetebileceğim Bir Sistem Var Mı? (Active Directory haricinde!) RRS feed

 • Soru

 • Merhaba, şirketimde 10 farklı personel çalışmaktadır. Ben bu personellerin bilgisayarlarına belirli izinler verip belirli izinleri kaldırmak istiyorum. Şirketimiz e-ticaret üzerine hizmet vermektedir. www.tarimmakinasi.com bu adreste hizmet veriyorum. Ve personellerimin bölümlerine göre hem pc den hemde edge tarayıcıdan belirli uygulamalara ve sayfalara erişmesini istiyorum diğer sayfalara ve uygulamalara erişemesin aslında bu konu 2 sorudan oluşmaktadır.

  Soru 1 : Bilgisayarlara erişimlerde kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapmalarını istiyorum. Giriş yapan kullanıcı program yükleyemesin, indiremesin belirli uygulamarı çalıştırabilsin istiyorum. Aslında Google Admin gibi bir yapı istiyorum. Daha doğrusu Active Directory 'nin online olanını istiyorum var mı böyle birşey? Zira active directory maliyetli ve o maliyetin altından kalkamam. bi sunucu lazım bide bunu kuracak adam lazım vs. Buralarda zor bu işler.

  Soru 2. Eğer yukarıdakini yapabiliyorsak ayrıca personelimin kendi sayfaları dışında başka sayfaya bağlanmasını da istemiyorum. Kategori yöneticilerimiz var 9 kişiler. Bu kategori yöneticilerinin sitede kendi kategorisi dışında başka bir kategoriye erişmesini istemiyorum. 

  Mesela personelimiz Özge Hn. Süt Sağma Makinesi kategorisinin yöneticisi. Ben sadece https://www.tarimmakinasi.com/urun-kategori/hayvancilik-ekipmanlari/sut-sagma-makinesi/ bu sayfa dışında başka bir sayfaya erişsin istemiyorum. 

  Bunları ayrı ayrı çözebiliyorum sanırım biri active directory diğeri de firewall gibi birşeyle. Ama bunu ben tek bir yerden yapmak istiyorum. Bana yardımcı olurmusunuz?

  Çok basit hali aslında Microsoft Aile diye bir uygulama var ama orası çok işimi görmüyor. Bana daha geniş online tabanlı birşey lazım.

  10 Mayıs 2021 Pazartesi 07:57

Tüm Yanıtlar

 • Merhaba,

  1) Program kurulmasını istemiyorsanız bunu active directory olmadan şu şekilde çözersiniz:

  Denetim masasından bilgisayar üzerinden admin yetkisini sahip bir kullanıcı oluşuturup bununla programlarınızı yükleyin, personellere ile admin yetkisi ile değilde kullanıcı yetkisiyle ayrı bir kullanıcı açın. Böylelikle kullanıcılarınız bilgisayara yönetici onayı gerektiren uygulamalar yükleyemez, yüklemeye çalıştığında sizin admin yetkisiyle açtığınız kullanıcının şifresini ister.

  2)Kendi sayfaları haricinden başka bir sayfaya girilmesini 

  Denetim Masası -> İnternet seçenekleri -> Bağlantılar -> Yerel Ağ Bağlantıları -> Ara sunucu kısmını işaretleyip altındaki adres kısmına 127.0.0.1 -> Gelişmiş -> Özel durumlar kısmına hangi sitelere girilmesini istiyorsanız oraları yazıp tamama basarsanız sadece o sitelere girişe izin vermiş olursunuz.

  14 Mayıs 2021 Cuma 20:34