none
<mailserver #5.5.0 smtp;550-(mailserver) [mailserver_real_ip]:53838 is currently not permitted to> RRS feed

 • Soru

 • Merhaba,

  Exchange Server 2003 (SP2'li) sunucumuzda mail göndermede sorunumuz bulunmaktadır, dış mail almada sorun bulunmamakla beraber, iç mail alıp göndermede de sorun bulunmamaktadır, tek sorunumuz içeriden dışarıya mail göndermede. Dün akşam yapılan tek işlem Exchange server üzerine daha önce kurulmuş olan Backup Domain Controller özelliği kaldırılıp başka bir sunucuya taşınmıştır. BDC kaldırma işlemi sırasında herhangi bir hata alınmamıştır. Şu an sorunumuzu Default Virtual SMTP Server üzerinde Smarthost tanımlayarak çözüyoruz. Smarthost üzerinden hiç bir hata almadan gönderebiliyoruz. Smarthost tanımlı olmadan, göndericiye   <serveradı-fqn) #5.5.0 smtp;550-(serveradı-fqn) [server_real_ip]:53838 is currently not permitted to>   hatası dönmektedir. İç ve dış DNS ayarları kontrol edilmiştir, her iki tarafta da Forward ve Reverse kayıtlarda sorun bulunmamaktadır. MXToolbox ta yapılan testlerde hiç bir sorun bulunamamıştır. Default Virtual SMTP ayarları tek tek kontrol edilmiş ve çalışan başka Exchange sunucular ile karşılaştırılmıştır, her hangi bir soruna rastlanmamıştır. İkinci Virtual SMTP eklenmiş varsayılan ve konfigurasyonu değiştirilmiş olarak her iki şekilde de test edildi fakat aynı sorun devam etmektedir. Exchange server üzerindeki mail security (spam ve virüs koruma) programının servisleri durudurularak devre dışı bırakıldı sorun yine aynı şekilde devam etmektedir. Konuyla ilgili çözüm önerileriniz beklemekteyiz.

  Teşekkür ederim iyi çalışmalar.

  4 Temmuz 2013 Perşembe 10:25

Yanıtlar

Tüm Yanıtlar

 • Merhaba,

  Sorun yalnızca belirli bir domain'e mail gönderilirken mi yaşanıyor?


  Ortamda donanımsal bir firewall bulunmakta mıdır?
  • Düzenleyen Burak ORDU 5 Temmuz 2013 Cuma 09:09 Ekleme
  5 Temmuz 2013 Cuma 08:56
 • Merhaba Burak bey,

  Hayır hiç bir yere gönderilemiyor, maillerin tamamı kuyrukta birikiyor.. Smarthost tanımlanmasıyla tüm mailler smarthosta yönlendirilerek alıcılara ulaşıyor.. Evet donanımsal bir fw var, hem Exc server hem Smarthost aynı fw ve ip üzerinden internete erişmektedir. Fw üzerinde geliş ve gidiş yönünde SMTP kontrolü (virüs ve spam) yapılmamaktadır.


  • Düzenleyen msntrarptech 5 Temmuz 2013 Cuma 12:55 ek bilgi
  5 Temmuz 2013 Cuma 12:54
 • Firewall üzerindeki kuralları incelemenizi öneririm. Smarthost için tanımlanmış kurallar Exchange için de yer alıyor mu, bakabilirsiniz.

  Bunun dışında ikinci bir neden DNS olabilir. Exchange'in de Smarthost'un da kullandığını DNS aynı mı?

  6 Temmuz 2013 Cumartesi 05:36
 • Firewall üzerindeki tüm kurallar incelendi, hem Exchange hem smarthost aynı şekilde internete çıkmaktadır, çıkış ip'leri aynı, Exc server üzerinden telnet ile çıkışlarda olumlu sonuçlar alınıyor..

  Farklı DNS'leri kullanıyorlar, Exchange domain ortamında olduğu için bir iç DNS kullanıyor, smarthost ise Linux tabanlı bir gateway.. sadece iç network ile iki bağı var, biri gelen mailleri göndereceği yer olan Exc'in IP'si diğeri dynamic recipient verification yapması için yine Exc ip'si bu kadar.. DNS tarafında tüm kontroller yapıldı bir soruna rastlanmadı..
  • Düzenleyen msntrarptech 7 Temmuz 2013 Pazar 16:53 alinan bana hata yanlis gonderilmis
  6 Temmuz 2013 Cumartesi 10:33
 • Merhaba,

  Deneme amaçlı olarak Exchange sunucusunu direk internete çıkartabilirmiyiz.


  www.serhadmakbuloglu.com

  6 Temmuz 2013 Cumartesi 19:31
 • Sorunun hw fw'dan değil, websense den kaynaklandığı tespit edildi.. sorun düzeltildi..

  İlgililere teşekkür ederim..

  • Yanıt Olarak İşaretleyen msntrarptech 7 Temmuz 2013 Pazar 16:59
  7 Temmuz 2013 Pazar 16:58
 • Geri bildiriminiz için teşekkürler.
  8 Temmuz 2013 Pazartesi 06:40