none
Exchange Arşiv Database sürekli büyümesi nasıl küçültülür? RRS feed

 • Soru

 • Merhaba

  Microsoft Exchange Server arşivlemesini kullanıyorum. Exchange bir kullanıcıya ait mailleri Primary Mailbox içinde depolamaktadır. Eğer kullanıcının arşivini aktif ederseniz, Exchange "Retension Policy" de ayarladığınız süreden önceki mailleri Primary Mailbox'den Arşiv mailbox' a gönderir. Bu şekilde zaman içinde kullanıcılara ait arşiv mailbox'ları boyutları sürekli büyümektedir. Bu durum da Exchange Arşiv Database maillerini yedekleme ve bakımını zorlaştırmaktadır. İlave olarak Exchange'in sağlıklı çalışmasında sıkıntılar oluşturmaktadır. Şu anda Tera Bayt'larca Arşiv mailbox datam var. Geriye dönük bu maillerin kalması istenmektedir.
  Belli bir tarihten önceki mailleri PST yaptıktan sonra Exchange Arşiv Mailbox içinden silmek mümkün müdür? Sonrasında offline defrag yaparak Database'i küçültmek istiyorum. Örneğin bir kullanıcıya it 5 GB Primary Mailbox, 80 GB Arşiv Mailbox' ı var. Ben 2019 yılından önce olan mailleri PST yapmak istiyorum. Sonra 80 GB içinde olan bu mailleri de Exchange Arşiv Mailbox içinden de silmek istiyorum. Bu şekilde belki 80 GB 10 GB'a inecektir. Her kullanıcı için bunu yaptığımda Exchange arşiv Database'i istediğim gibi çok küçülecektir. Örneğin belki de toplam Arşiv Database boyutum 10 TB dan 1 TB' a düşecektir.

  Şu anda Arşiv Databese'ler sürekli büyüyor ve bahsettiğim gibi müdahale edemiyorum. Bir çözüm bulamadım. Microsoftun bu duruma bir çözümü yok mudur? Yoksa benim için bu çok büyük bir sorun teşkil edecektir.

  Bilgilerinizi ve yardımlarınızı rica ediyorum.

  İyi çalışmalar
  • Düzenleyen Hasan_A_Lee 24 Nisan 2019 Çarşamba 12:07
  24 Nisan 2019 Çarşamba 09:38

Tüm Yanıtlar

 • Hasan aşağıdaki iki makale sorularına yanıt olacaktır. Defrag ile sorununu çözebilirsin.

  https://expert-advice.org/exchange-server/how-to-reduce-exchange-edb-file-size/

  https://www.edbtopstpro.com/blog/2010/using-eseutil-defrag-exchange-2010-mailbox-database.html

  • Yanıt Olarak Öneren suatkahraman 25 Nisan 2019 Perşembe 19:42
  25 Nisan 2019 Perşembe 19:41
 • Merhaba

  Emre Bey,

  Verdiğiniz linkler için teşekkür ederim.

  Ama linklerdeki bilgiler benim asıl istediğim ile ilgili değildir.

  "Belli bir tarihten önceki mailleri PST yaptıktan sonra Exchange Arşiv Mailbox içinden silmek mümkün müdür? şeklinde sormuştum" örneğin bir kullanıcıya ait 2019 öncesindeki Arşiv Mailbox da ki mailleri PST yapıp sonra da PST yapılıp yedeği alınmış bu mailleri Exchange Arşiv Mailbox dan silmek istiyorum.

  Bunu yapmadan defrag işlemi ile işimi görmenin bir manası olmayacaktır. Çünkü database küçülmesi istediğim kadar olmaycaktır.

  Başka öneriniz varsa sevinirim.

  İyi çalışmalar

  6 Mayıs 2019 Pazartesi 12:19
 • Hasan selam,

  Belli bir tarih aralığını ve arşiv posta kutusunu export etmek istediğin için alınan ve gönderilen mailler için iki ayrı komut çalıştırmalısın, aşağıda paylaştım. Bu işlemler bittikten sonra Defrag yapabilirsin.

  New-MailboxExportRequest -ContentFilter {(Received -lt ’ay/gun/yıl′) -and (Received -gt ’ay/gun/yıl′)} -Mailbox postakutusuadı –FilePath "\\SERVER01\PSTFileShare\Postakutusu.pst" -IsArchive 

  New-MailboxExportRequest -ContentFilter {(Sent -lt ’ay/gun/yıl′) -and (Sent -gt ’ay/gun/yıl′)} -Mailbox postakutusuadı –FilePath "\\SERVER01\PSTFileShare\Postakutusu.pst" -IsArchive

  23 Mayıs 2019 Perşembe 21:19