none
IISTE AÇTIĞIM SİTEYİ PUBLİC OLARAK YAYINLAMAK RRS feed

 • Soru

 • Arkadaşlar Merhaba 

  Windows Server IIS Konusunda Kendimi Geliştirme Ve Öğrenme Amaçlı Birşeyler Yapmaya Çalışıyorum Ve Bu Konularda Takıldığım Şöyle Bir Husus Var.

  Örn; Dışarıdan Aldığım Bir Domain Var Ve Bu Domaini Kendi Şirketimdeki Hostingde Barındırmak İstiyorum Fakat Bunun için  Domaini Bir ns e Yönlendirmem Gerekli  Bu ns i nasıl Oluşturacağım Ve bu oluşturduğum ns Benim hostingimi nasıl Görecek  Statik ıp Kullanıyorum dns den nasıl bir ayarlama yapmam gerekli ıısden nasıl bir ayarlama yapmam gerekli Ve Şuda var Diyelimki Bu İşlemlerin Hepsini Yaptık  Ve 1 Adet Domaini Kendi Windows Sunucumda Barındırabildim Sorunsuz Bir Şekilde Çalışıyor Peki Ya Bir Başka Web Sitesinide Kendi Hostumda Barındırmak İstersem Diğer Domain İsminide Aynı Ip ye Yönlendirmiş Oluyorum Nasıl Oluyorda Aynı ıp Adresinde 2 siteyide Ayrı ayrı Göstereceğim Detaylı Bilgi Ve Destek verecek Olan Arkadaşa Gerçekten Çok Teşekkür Ederim yani bana şu şekilde açıklama yapabilicek Bilgiye sahip arkadaşlar Aşağıda Belirttiğim Şekilde Yardımcı Olabilirseniz Çok Sevinirim.

  Bir Domain Firmasından 2 Adet Domain Aldık Ve Bu Domainleri Kendi Windows Serverimde Barındırmak İstiyorum Bunun İçin Ne Yapmalıyım ?   

  Güncel ve Kaliteli Bir Kaynak bulamadığım için Yardımınıza Başvurdum  Araştırma Yapmadan Yazmadım Bilginiz Olsun.   

  Bu Bilgiler İçin Güncel Ve Kaliteli Bir Kaynak Göndermenizde Benim İçin Gerçekten Yeterli ..

  Teşekkürler ..

  14 Temmuz 2020 Salı 13:53

Tüm Yanıtlar

 • Merhaba,

  Öncelikle IIS üzerinde birden fazla web sitesi barındırma mantığı için videoyu izlemenizi öneririm. IIS üzerinde iki farklı web sitesi oluşturacaksınız. İki domaini de aynı IP üzerinden IIS sunucunuza yönlendireceksiniz evet. Domain adı veya site adı ile de IIS üzerinden yayınlanan ilgili siteye yönlendirme yapılmış olacak.

  How to Istall Two Websites in IIS

  Ek olarak IIS'e web sitenizi eklemek için aşağıdaki makaleyi inceleyebilirsiniz:

  https://portal.databasemart.com/kb/a338/how-to-add-a-new-web-site-in-iis-manually.aspx

  Temel mantıkla domain DNS paneli üzerinden host A ve www kayıtlarınızı eklemeniz ardından firewall ya da modem üzerinden 80 portuna gelen istekleri IIS sunucunuza iletmek için NAT/forward kuralı ekleyeceksiniz. DNS panelinde olması gereken örnek kayıtlar için linki inceleyebilirsiniz:

  https://serverfault.com/questions/150770/how-to-associate-a-domain-name-and-ip-address

  Başlangıç olarak bunları söyleyebilirim. Genellikle ingilizce kaynaklar mevcut ve araştırmanızı bu yönde sürdürmeniz faydalı olacaktır. Ek bir sorunuz olur ise paylaşabilirsiniz.

  14 Temmuz 2020 Salı 14:37
 • Fatih Bey Merhaba

  Öncelikle Desteğiniz İçin Çok Teşekkür Ederim Fakat Yardımcı Olacaksanız Şu Şekilde İlerleyelim İsterseniz Ve Uygunsanız.

  Ben Bir Domain Aldım Ve Şuanda IIS te Mevcut Bir Sitem Var Ve Bunu Localde Rahatlıkla Dns Olarak Beni Gören Tüm Clientlerime Sorunsuz Bir Şekilde Yayınlayabiliyorum.  Kendi Dns Kayıtlarımıda Kendi  Localimde Barındırıyorum. Asıl Sorunum Ve Sıkıntı Çektiğim Konular Şunlar : 

  Oluşturmuş olduğum WebSitesinde 

  Umarım Bu Şekilde Link Vermek Yasak Değildir.

  https://www.isimtescil.net/bilgibankasi/domain-alt-nameserver-ns-olusturma

  Burada Anlatılan Şekilde Bir name serverleri Kendi İnternet sağlayıcımdan aldığım sabit dış (MYIP.COM)da Yazan  IP Adresime Yönlendirdim. ve Domaine dns Olarak Bu NameServerleri Gösterdim.  Fakat  Bu Şekilde Yaptığımda Localdeki Tüm Makinalarım Ve IIS Kurduğum Makinada Dahil Olmak Üzere Bu Siteye Girmeye Çalıştığında Modemimin Arayüzüne Yönleniyor. Bu Şekilde Olduğu İçin 2. Problemimle Karşı karşıya Geliyorum Buda Modemimde 80 no lu portu açarken Modemimin bana "Kullanmak istediğiniz port modem üzerindeki başka bir servis tarafından kullanılmaktadır. Bu portu kullanmanız durumunda modemdeki diğer servislerinizi etkileyebilirsiniz. Bu işlemi onaylıyor musunuz?" Diye Bir Hata Vermesi .

  Sanırım Bu Hatanın Sebebi  Modemimin Kendi Arayüzünün 80 numaralı Portu Kullanıyor Olması Ve Bunun için Sizden Nasıl Bir Çözüm Yolu izleyebileceğiminde Tavsiyesini İstiyorum. Çünkü Bunun İçinde Araştırma Yaptığımda Sadece Port Açma Gibi Şeyler ile Karşılaşıyorum . 

  3. Problemim İse Localimdeki Makinalar bu web sitesine girdiğinde modem arayüzüne bağlanırken Dışarıdaki Herhangi Birisi Bu Web sitesine Gittiğinde ise Karşılarına www.domainname.com ana makinesinin sunucu IP adresi bulunamadı. Diye Bir Hataya Düşüyor. 

  Buraya Kadarki Problemleri Çözümledikten Sonra diğer  Aşamalara O şekilde  İlerlemek Daha Doğru Olacak Diye Düşünüyorum.

  Yardımcı Olduğunuz İçin Tekrar Teşekkürler Fatih Bey 

  14 Temmuz 2020 Salı 17:37