Yeni bir makale ile bir kez daha sizlerle beraberiz. Bu makalemizde, Microsoft’un sunucu işletim sistemleri tarafında çıkarmış olduğu işletim sistemlerinden birisi olan, Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde Dynamic Host Configüration Protocol (DHCP) server servisinin kurulum aşamalarından bahsediyor olacağız.  Kurulum aşamalarına geçmeden önce, DHCP Server servisinin ne olduğu ve DHCP Server servisinin  hangi amaçlar doğrultusunda kullanıldığına dair kısaca bilgi vererek makalemize devam ediyor olalım.

 

DHCP Server (Dynamic Host Configuration Protocol),  network ortamındaki client bilgisayarlarınıza, network üzerinden otomatik IP ataması gerçekleştirmemizi sağlamaktadır. Birden fazla client bilgisayara sahip network ortamlarında, DHCP Servisinin kullanılması biz IT yöneticilerine büyük bir kolaylık sağlamaktadır.  DHCP Server kullanılan bir network ortamı ile, DHCP Server servisinin kullanılmadığı bir network ortamını  avantaj ve dezavantajları yönünden karşılaştıracak olursak;

  • DHCP Server kullanılan bir network ortamında,  client bilgisayarlara IP adresi atanması işlemi, network üzerinde yapılandırılmış bir DHCP Server tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunun sonucunda da IP çakışmaları minimuma indirilmiş olmaktadır.
  • DHCP Server kullanılan bir network ortamında, IP adreslerinin statik bir şekilde verilmesi engellenmiş olmaktadır.
  • DHCP Server servisinin kullanılmadığı bir yapıda ise, sistem yöneticileri network üzerindeki bütün client bilgisayarlara manuel (elle)IP vermek zorunda kalacaktır. Bu da, client bilgisayarlar arasında IP çakışmalarına neden olmuş olacaktır.

Evet, DHCP Server servisi hakkında kısaca bilgi verdikten sonra Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde DHCP Server kurulumuna geçiş yapabiliriz. Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde DHCP Server kurulumunu gerçekleştirmek için, server işletim sistemimiz üzerinde Server Manager yönetim konsolunu açıyoruz.

01

Server Manager yönetim konsolu üzerinde, yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi Add roles and features seçeneğine tıklıyoruz.

02

Before You Begin  ekranında, DHCP Server kurulumuna başlamadan öncelikle IP adresimizin statik olması, gerekli Update (Güncelleştirme) ler’in yapılmış olması, ve güçlü bir Administrator hesabı şifresine sahip olmamız yönünde bazı açıklamalar mevcut. Gerekli hatırlatmaları da yaptıktan sonra, next diyerek bir sonraki kurulum ekranına geçiş yapıyoruz.

03

 Installation type ekranında ise, karşımıza yukarıdaki şekilde de görmüş olduğunuz gibi iki tip kurulum seçeneği karşımıza çıkmakta. Role –based or feature-based installation seçeneği ile, DHCP Server servisinin kurulumu ile beraber sistemimiz üzerine gerekli roller ve servisler de beraberinde kurulmuş olmaktadır. Remote a Virtual Desktop Infrastructure scenerio or a Session Virtualization scenerio seçeneği ile de, DHCP Server kurulumunu sanal masaüstü alt yapısını kullanarak gerçekleştirebilmekteyiz. Biz, ilk seçenek olan , Role –based or feature-based installation seçeneğini seçiyor ve next diyoruz.

04

Select destination server ekranında, DHCP Server kurulumunu hangi lokasyon üzerinde konumlandıracağımıza ait iki seçenek mevcut. DHCP Server kurulumunu network üzerindeki uzak bir sunucu üzerine veya sanal bir harddisk üzerine de DHCP Server kurulumunu gerçekleştirebiliyoruz. Ben DHCP Server kurulumunu yukarıdaki şekil üzerinde görmüş olduğunuz sunucu üzerinde gerçekleştireceğim için, ilgili sunucuyu seçip next diyorum.

05

Server Roles penceresinde ise, kurulumunu gerçekleştirmek istediğimiz rollerin listesi karşımıza çıkmakta. Biz sunucumuz üzerine DHCP Server kurulumunu gerçekleştireceğimiz için, liste içerisinden DHCP Server seçeneğini seçiyoruz. DHCP Server seçeneğinin seçilmesinin ardından, karşımıza ikinci bir pencere açılmakta. Bu pencere üzerinde de Add Features tuşuna basarak DHCP Server servisinin seçilmesi işlemini onaylamış oluyoruz.

06

DHCP Server ekranında, DHCP Server servisi ile ilgili bazı bilgiler bize  verilmekte. Next diyerek bu ekranı da geçiyoruz.

07

Confirmation ekranında ise, artık DHCP Server kurulumunu gerçekleştirmek için hazır durumda olduğumuz görülmekte. Eğer, DHCP Server kurulumu sonrasında, server bilgisayarınızın otomatik olarak Restart olmasını istiyorsanız Restart the destination server automatically if required seçeneğini seçmeniz gerekmekte. Ve Install diyerek artık DHCP Server kurulumunu başlatıyoruz.

08

Ve DHCP Server kurulumu başladı. Close diyerek bu kurulum penceresini kapatabiliriz Manage tabına geçiş yaptığımızda DHCP Server servisi için konfigürasyon yapılandırması işlemlerinin henüz tamamlanmadığını görmekteyiz.

09

DHCP Server konfigürasyon yapılandırmasına başlamak  için yukarıdaki şekil üzerinde de görmüş olduğunuz gibi, Complete DHCP configuration seçeneğine tıklıyoruz.

10

Description ekranında, DHCP Server ile ilgili bazı bilgilendirmeler karşımıza çıkmakta. Eğer DHCP Server kurulumunu gerçekleştireceğiniz bilgisayar, domain’e dahil edilmiş durumda ise, authorize (yetkilendirme) işlemi yapmanız gerekmektedir. Gerekli hatırlatmaları da yaptıktan sonra next diyoruz.

11

Authorization (yetkilendirme) penceresinde ise, Active Directory Domain yapısında DHCP Server sunucusunu yetkilendirmek için gerekli olan kullanıcı hesabı bilgilerini tanımlıyoruz. Use the logged in users credentials kısmında da görüldüğü üzere, ben DHCP Server kurulumunu AD DC sunucusu üzerinde gerçekleştirdiğim için User Name default olarak COZUMPARK\Administrators olarak belirlenmiş durumda. User alternate credentials seçeneği ile de, alternatif olarak başka bir kullanıcı hesabı ile yetkilendirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Eğer yetkilendirme işlemini hemen gerçekleştirmek istemiyorsanız Skip AD authorization seçeneğini kullanabilirsiniz. Yetkilendirme işlemlerinin hemen akabinde Commit tuşuna basarak bu bilgilerin de kayıt edilmesini sağlıyoruz.

12

Summary penceresinde, yeni güvenlik grubu oluşturma ve yetkilendirme işlemlerinin başarılı bir şekilde tamamlandığını görmekteyiz. Close diyerek bu pencereyi de kapatıyoruz.

13

DHCP Server yönetim konsolunu açmak için ise,  Server Manager Dashboard >>  DHCP sağ tuş yaparak gelen menü içerisinden DHCP Manager seçeneğine tıklayarak DHCP Server yönetim konsolunu açabilirsiniz.

14

Ve DHCP Server yönetim konsolumuz karşımızda.

Evet, bu makalemizde, Windows Server 2012 işletim sistemi üzerinde DHCP Server kurulum aşamalarından bahsettik. Bir daha ki DHCP Server makalemde görüşmek ümidi ile hoşcakalın..

Yavuz TAŞCI