Bugün sizlere akşam, akşam aklıma gelen ve beni özellikle rahatsız eden bir sorundan bahis edeceğim. Bildiğiniz üzere SharePoint bir Web Platform olmasından dolayı IIS ile birlikte çalışmaktadır ve SharePoint ‘un çok ağır olmasından veya hafızanızın (RAM) sınırlı olmasından dolayı ilk web sitesinin ekrana gelmesi çok yavaştır. Bunun nedeni IIS ’in Cash’i boş olmasıdır.

IIS Server’in Cash’i ne zaman boş olur:

  • Bir Application Pool’u recycle ettiğimiz zaman
  • IISReset
  • Sunucuyu reboot ettiğimiz zaman.

Cash bos olduğunda SharePoint sayfalarının bu cash’a yazılmaları gerek. Bu nasıl gerçekleşiyor:

  • CLR yeniden yüklenir
  • GAC içerisinde Assemblies’ler yeniden “read” olunur

Uzun lafın kısası ve Avrupa görmüş haline ” JIT-compilation” diyorlar. Bu sorun rahatlıkla bir Warm Up script tarafından karşılanabiliyor.

Sorun:

Benim bu gece yar isini geçmiş olmasına rağmen beni rahatsız eden konu “SharePoint Server Search Services Application” un ilk kullanımının aşırı derecede yavaş olması.

İlk hata karsımıza Event Viewer’da çıkıyor. CAPI 2 altında sürekli bize bir ID 11 sorunu gösteriliyor..Biraz İnternet’te dolandıktan sonra bunun bir sertifika sorunu olduğunu anlayabiliyoruz. ’un kendi sitesinde bu aşağıdaki yazıyı okuyabiliyoruz.

Alıntı: http://technet.microsoft.com/en-us/library/cc734018(v=ws.10).aspxBunun üzerine MMC açtım ve certificates add-in’i ekledim. Ve korktuğum başıma geldi.

SharePoint altında 3 tane sertifika var ve hepsinde de göze pek hitap etmeyen bir hata:

the issuer of this certificate could not be found“.

 Çözüm:

Çözümü ise göründüğünden biraz daha kolay, PowerShell yardımı ile yeni bir sertifika yapacağız. Kullanmanız gerek kodlar şunlar:

$rootCert = (Get-SPCertificateAuthority).RootCertificate
$rootCert.Export(“Cert”) | Set-Conten Content C:\root.cer –Encoding Byte

 

Bu iki cümle size SharePoint ‘un güncel C:\ üzerinde yeni bir sertifika yapacaktır.Elde ettiğimiz sertifikayı Trusted Root Certification Authority’e yükleyiniz.Ve SharePoint sertifikalarını yeniden kontrol ettiğimizde hiç bir sorunun kalmadığını göreceğiz.Şimdi gelelim kuru fasulyenin faydalarına.

Bu sertifika sayesinde Search Servis inanılmaz derecede hızlanacaktır. Bunu size Fiddler sayesinde bunu ispatlayım:

Sertifika öncesi gezdiğim kelime:Sertifika sonrası gezdiğim bir kelime:Şimdi sadece yarım saniye altına düsen süreç, SharePoint sunucuları arasında değişir.

Benim SharePoint sunucumda çok az dosya ve belgeler vardır ama daha büyük Farmlarda kazanılan her saniye size rahat bir nefes aldıracaktır.
 

Other Languages

See Also