Bu makalemde sizlere Exchange 2010 SP1 kurulduktan sonra yaşanan Offline Address Book sorununun çözümününden bahsedeceğim. Aslında bu sorun her ne kadar SP1 sonrası görülüyor olsada aslında zaman zaman yaşadığımız rutin bir sorun olduğu ve yine forum ortamında çok sorulduğu için bu tarz bir makale yazmak. Malum bizlerin bir sorumluluğuda forum ortamından üyelerimize yardımcı olmak. Ancak bu tarz genel ve herkesi ilgilendiren konulara sürekli cevap yazmaktansa referans olacak bir makale yazmak çok daha doğru olacaktı ve yazmaya karar verdim.

Tabiki yine üst seviye Exchange yöneticileri için temel bir uygulama olup exchange server ile yeni tanışan sistem yöneticileri için yazmış olduğum bu makale temel seviye bir makaledir.

Öncelikle Offline Address Book yani OAB den kısaca bahsetmek istiyorum.

Malum Exchange Server için kullanabileceğimiz en uygun istemci yazılımı Microsoft Office Outlook olup, MAPI protokolü üzerinden Exchange server’ a bağlantı kurmaktadır. POP3, IMAP, SMTP gibi pek çok protokol’ ü duymuş ancak MAPI sizin için yeni ise bu aslında MS dünyasında yeni olmanız ile alakalı olabilir çünkü bu Microsoft tarafında hatta sadece Outlook – Exchange için kullanılan bir protokol olup temel amacı Exchange Server’ ın sunmuş olduğu tüm özelliklerin istemci tarafında kullanılması. Örneğin POP3 ile kullanamayacağınız tüm özellikleri MAPI client ile kullanabilirsiniz.

Peki OAB tarafına dönecek olursak, Outlook programı ile kullanıcılarımız temel olarak cache veya online olarak Exchange Server’ a bağlanabilirsiniz.

Online mode demek, kullanıcıların outlook programlarında yaptıkları tüm eylemlerin aslında Exchange Server disklerinde yapıldığı manasına gelir. Bu aslında kullanıcı için iyi bir durumdur. Çünkü “online” olarak sunucuya bağlı olduğu için gelen maillerin iletilmesi veya yeni açılan bir kullanıcının adres defterinde görüşmesi vb pek çok konuda avantajlıdır. Peki kötü yanı nedir derseniz, eğer sunucu tarafında bir ağırlık olur ise bu durumda bunu en çabul online kullanıcılar hisseder. Benzer şekilde bir kesinti olur ise outlook programı açılmayacaktır. Veya bir şekilde sizin network bağlantınızda da sorun olduğu durumda yine outlook açılmayacaktır.

Diğer mode ise cache mode olup bu durumda siz Exchange Server’ a bağlandığınız zaman tüm maillerin bir kopyası local diskinize indirilir ve ost dosyası olarak saklanır. Bu demektir ki, artık yaptığınız tüm işlermler exchange server disklerinde değil kendi disklerinizde olmaktadır.

Exchange server bir şekilde down olsada siz outlook’ u kullanmaya devam edebilirsiniz, ancak tabiki mail trafiği duracaktır. Ancak bu sırada maili kuyruklamak üzere outlook ta yeni bir mail oluşturabilir veya eski maillere bakabilir veya bir maili silebilirsiniz, bağlantı tekrar kurulduğunda klasörler eşitlenecektir.

Cache mode maillerin bir kopyasını nasıl OST uzantılı dosyada tutuyor ve Exchange bağlantısı yok iken buradan çalışıyor ise benzer şekilde adres defterş içinde OAB yi kullanır. OAB bir mailbox sunucu tarafından üretilen ( varsayılan olarak her sabah saat 5 te sizin belirlediğiniz adres defter içeriklerini alarak, örneğin varsayılan olarak GAL yani global address list içeriğini alır) ve CAS sunucuları üzerinden outlook programlarına dağıtlan ve cache mode outlook ların bir maili göndermek için kullanıcıların adres defterine ihtiyaç duyduğunda kullanmasını sağlayan bir özelliktir.

Zaten siz cache mode içerisinde mailler için her ne kadar ost yi kullanıyor olsanız da sadece adresler için bile exchange server’ a başvursanız bu sunucu tarafında ciddi bir yoğunluk oluşturur.

Ancak bu istem ne yazık ki exchange server’ ın var oluşundan beri sorunludur çok manidar ama durum böyle. Zaman zaman çalışan sistemlerde bile OAB nin download edilmesinde sorunlar olduğunu görebilirsiniz. Bu durumda aslında mailler geliyor ve gidiyordur, eski adreslerde de sorun yoktur ancak yeni açtığınız bir kullanıcı için outlook ta görünme sorunu oluyor, yani bu kişiyi eski çalışanların outlook programlarında göremezsiniz. Bu da tabiki ciddi bir sorundur.

Gönder al yapma işlemi sırasında bunu çok kolay test edebilirsiniz. Gönder al butonu yanında sadece adres defterini indirmeyi seçerek sorun olup olmadığını test edebilirsiniz.

Burada iki durum oluşabilir, kullanıcı outlook profilinde sorun olduğu için yeni kullanıcıları göremiyordur, bu durumda kullanıcı outlook profilini silebilirsiniz, ancak bu sorun tüm kullanıcılarda oluyor ve yukarıudaki gibi sadece adres defterini indir dediğiniz zaman hata alırsanız bu durumda aşağıdaki adımların yardımı ile sorunu çözebilirsiniz.

Adım-1

Asagidaki komutlari exchange powershell uzerinde calistirdiktan sonra outlook tarafinda offline adress book’ u guncelleyin.

  • Get-AddressList | Update-AddressList
  • Get-ClientAccessServer | Update-FileDistributionService
  • Get-GlobalAddressList | Update-GlobalAddressList
  • Get-ClientAccessServer | Update-FileDistributionService
  • Get-OfflineAddressbook | Update-OfflineAddressbook
  • Get-ClientAccessServer | Update-FileDistributionService

Adım-2

EMC açalım , Organization Conf. – Mailbox – DB seçilir ve properties’e gilirir.

Client Settings – Offline Address Book boş olan sekmeye eklenir. (Birden fazla DB varsa hepsinde aynı işlem yapılmalıdır.)

 
image001
Daha sonra sunucumuz üzerinde \\localhost yazdığımızda açılan ekran’da OAB’ın oluştuğunu görmemiz gerekmektedir.
image002
 
Yukarıda ki işlemlerimiz’den sonra Adsiedit.msc ekranına bağlanarak , Configuration – Services – MS Exchange “Domain İsmi” – Address List Container – Offline Address List Properties’ine girilir ve Security sekmesin’de Authenticated User Download Offline Address Book  CheckBox işretli olmalı ve kontrol edilmelidir.
image003
Umarım faydalı olmuştur.