Microsoft Lync Server 2010 Control Panel üzerinde Lync user’larına uzak erişim “Remote Access”  (IM) anlık mesajlaşma için bağlantı izni verebilirsinizBağlantı çeşidi 3 seçenek ile belirtilmiştir. Bu ayarları ve açıklamalarını sizinle paylaşıyorum.
Enable communications with federated users ;

Federated users kontrol ayarı ile etkinleştirilen iletişim , user’ın  farklı Federated user’lar ile connection kurmasını sağlar.

Enable communications with remote users ;

Kuruluşunuzdaki bir kullanıcı local network dışında olduğunda , Lync Server 2010 için bir Edge Server yardımı ile bağlantı kurabilmesini sağlar. Remote Users kontrol ayarını etkinleştirir.

Enable communications with public users;

Public Users setting controls ile etkinleşir. (IM) kullanıcıları ile iletişim kurar. User’ın anlık ileti bağlantısı için federation Users’ın etkin olması gerekmemektedir. Public IM connectivity ek lisans gerektirmektedir.

Öncelikle, kullanıcı ilkelerini oluşturmalı ve sonra bireysel kullanıcılar için bu politikaları uygulamanız gerekmektedir. Federation, uzak kullanıcı erişim özellikleri ve genel (IM) bağlantısı kullanmak için, öncelikle uygun Lync Server 2010 topoloji’yi dağıtmalısınız. Federation ve genel anlık ileti (IM) bağlantısı kullanmak için, public düzeyde federation ve genel anlık ileti (IM) bağlantısı kurmak gerekiyor.
Default olarak yapılanmış External Access Policy listesini görmek için aşağıdaki komutu Lync Server Management Shell üzerinde kullanabilirsiniz.
Get-CsExternalAccessPolicy
image001
Komutu çalıştırdığımızda gördüğünüz gibi Identity : Global ve diğer seçeneklerin False olduğunu görüyoruz.
Şimdi adım adım yeni bir External Access Policy kuralı oluşturalım.
Lync Server 2010 Control Panel > External User Access > External Access Policy > New > User Policy
image002
User Policy’ye tıkladıktan sonra yapıma uygun olan kutucukları işaretliyorum.
image003 
Commit butonuna tıklayarak kayıt ediyorum. Böylelikle Global Policy üzerinde benim oluşturduğum Policy’de eklenmiş oluyor. Gördüğünüz gibi hangi kutucukları işaretlersek bize biz okey işareti ile bilgi veriyor.
image004
Yukarıda oluşturduğumuz Policy’i bir user’a atayalım.
Lync Server 2010 Control Panel > Users > Find butonuna tıklayarak User’larımızı görüyoruz.

image005

İlgili User’I seçip üst menüdenShow Details butonuna tıklıyoruz.
image006
Ufuk TATLIDIL User’ının özelliklerinde External Access Policy kısmında oluşturduğumuz External Access Policy’i görüyoruz. Policy’i seçip , Commit butonuna tıklayarak oluşturduğumuz Policy’i User’a atamış oluyoruz.
image007
image008
Yukarıda belirttiğim adımlar sayesinde External Access Policy oluşturduk ve bir User’a Policy’yi atadık.
Şimdi Get-CsExternalAccessPolicy komutu ile yapımızda ki Access Policy’lere tekrar göz atalım.
image009
Yeni oluşturduğumuz Policy’yide komutumuz sayesinde görebiliyoruz.
Makalemizin sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur.