Bugünkü yazımızın konusu Generation 2 Virtual Machine Nedir ? daha önceden Hyper-V üzerinde sanala makine oluşturulurken böyle bir seçenek mevcut değildi. Lakin Windows Server 2012 ile birlikte Hyper-V üzerinde yeni bir sanal makine oluşturmak istediğimizde karşımıza Specify Generation (Nesli Belirtin) ekranı gelmektedir. Burada sanal makinemizin bizden neslinin ne olacağı konusunda soru sormaktadır. Bulunan 2 seçeneğimiz Generation 1 ve Generation 2 nedir ?  peki bu Generation muhabeti aslında tamamıyla donanımsal destek olarak bu metni özetleyebiliriz. Şimdi aşağıda belirteceğim açıklamalardan sonra kafanızda daha açık bir fikir oluşacağı kanaatindeyim.

-          Generation 1 : Hyper-V’nin önceki sürümleriyle aynı donanımı sağlamaktadır.

       Generation 2 : Standart ağ bağdaştırıcısını kullanarak Güvenli ön yükleme SCSI ön yükleme ve PXE ön yükleme gibi özelliklere destek sağlamaktadır. Guest işletim sisteminin en azından Windows Server 2012 veya Windows 8’in 64 bit sürümlerini desteklemektedir.

Yukarıda ki açıklamaları özetleyecek olursak artık Generation 2 sanal makinelerde IDE sürücüleri için destek ve Legacy Network  adaptörlerin desteği kaldırılmıştır. BIOS tabanlı yazılım yerine UEFI Firmware desteklemektedirler.

Hyper-V Generation 2 Virtual Machine Nedir ?

Yukarıda ki ekran görüntüsü Generation 2 sanal makinesine ait bir donanım yapısını göstermektedir. 1 nesil bir sanal makineye göre daha az donanım içermektedir.

clip_image001      Uyarı : Daha önceden oluşturulan sanal makinelerin nesilleri değiştirilemez. Açıklık getirmek gerekirse Generation 2 olarak oluşturulan bir sanal makine Generation 1 döndürülemez. Tam tersi olarak Generation 1 ile oluşturulan sanal makine Generation 2 döndürülemez.

• Generation 2 Sanal Makineler Aşağıda bulunan yeni işlevleri sağlamaktadırlar;

-          Güvenli Ön yükleme (varsayılan olarak etkin bir şekilde gelmektedir.)

-          SCSI sanal diskten ön yükleme

-          SCSI sanal DVD’den ön yükleme

-          Standart bir ağ bağdaştırıcı kullanarak PXE ile ön yükleme

-          UEFI firmware desteği

• Aşağıda bulunan Guest işletim sistemleri Generation 2 sanal makine olarak desteklenmektedir.

-          Windows Server 2012

-          Windows Server 2012 R2

-          Windows 8 64-bit sürümleri

-          Windows’un 8.1 64-bit sürümleri

Kısaca özetlemek gerekirse 2 nci Nesil sanal makineler 1. Nesil sanal makinelere göre daha güvenli ve stabil bir şekilde çalışmaktadırlar. 1. Nesle göre daha az donanım içermektedirler. Bu makalemde sizlere Generation 2 sanal makine özelliklerinden ve faydalarından bahsetmeye çalıştım. Umarım sizler için faydalı olmuştur. Başka yazılarda tekrar görüşmek üzere hoş çakalın.