Exchange 2013 Server üzerinde Organizasyon yapımıza göre zaman zaman mail forwarding talepleri gelebilir. Mail forwarding Internal, External (contact) veya e-mail gruplarına istenebilir. E-Mail Forwarding nedir? Yönlendirilen mailbox’ a gelen mailin bir kopyasının belirlenen grup veya kişilere gönderilme işlemidir. Ayrıca istenirse yönlendirilen mailbox’a mail düşmeden direkt olarak user veya gruplara düşmesi sağlanabilir. Bu özelliği Exchange 2003-2007, Exchange 2010 ve Exchange 2013 üzerinde kullanabiliriz. Yönlendirme adımlarını PowerShell ve Exchange 2013 Ecp konsol üzerinden yapabilirsiniz. Exchange 2013 yapınızda (Cumulative Update) CU1,2 veya CU3 yüklü değilse forwarding sürecinde çeşitli sorunlarla karışılabilirsiniz. Benim yapımda CU3 güncellemesi yüklü durumdadır.

Exchange Server 2013


Product name

Build number

Date

KB

 Microsoft Exchange Server 2013 Preview

 15.0.466.13

 7/16/2012

 

 Microsoft Exchange Server 2013 RTM

 15.0.516.32

 10/11/2012

 

 Exchange Server 2013 Cumulative Update 1 (CU1)

 15.0.620.29

 4/2/2013

 KB2816900

 Exchange Server 2013 Cumulative Update 2 (CU2)

 15.0.712.22

 7/9/2013

 KB2859928

 Exchange Server 2013 Cumulative Update 2 (CU2-v2)

 15.0.712.24

 7/29/2013

 KB2859928

 Exchange Server 2013 Cumulative Update 3 (CU3)

 15.0.775.38

 11/25/2013

 KB2892464

 Exchange Server 2013 Service Pack 1 (SP1) (CU4)

 

 TBA 2014

 


Exchange 2013 Versiyon bilginizi öğrenmek için aşağıda ki komut ile PowerShell üzerinden kontrol edebilirsiniz.

Get-ExchangeServer | fl name,edition,admindisplayversion
PowerShell : http://technet.microsoft.com/en-us/library/dd351134%28v=exchg.150%29.aspx

Örnek:

Set-Mailbox -Identity “Ufuk TATLIDIL” -ForwardingAddress berkcan.tatlidil@msexchangetr.org

Set-Mailbox -Identity “Berkcan TATLIDIL” -ForwardingAddress “ufuk.tatlidil@msexchangetr.org" -DeliverToMailboxAndForward $true

Internal Yönlendirme user to user:

Biz işlemlerimizi Exchange 2013 ECP konsolu üzerinden yapacağız.

Ecp üzerinde logon olduktan sonra, Recipients > Mailboxes linkine tıklıyoruz. Yönlendirmek istediğimiz kullanıcın özelliklerine giriyoruz. Berkcan user’ ını yönlendireceğimizden, ilgili user’ ı seçip, kalem simgesine tıklıyoruz.
Mailbox Features altında Mail Flow altında View Detailes ‘e tıklıyoruz.Enable forwarding   : Mail yönlendirmenin aktif edilmesi. Kutucuğu işaretliyoruz.

Browse…                   : Mailin yönlendirileceği User’ ı seçtiğimiz bölüm.

Deliver Message to both forwarding address and mailbox:

Mailin bir kopyası orijinal mailbox’ a düşsün veya düşmesin seçeneğidir. Bu kutucuğu işaretlemezsen, mail sadece yönlendirilen user’a düşer. İşaretlersek, mail hem ilgili user’a hemde yönlendirilen mailbox’ a düşecektir.


Berkcan’ ı Ufuk kullanıcısına yönlendiriyoruz. Browse tıkladıktan sonra, Ufuk’ u seçip, OK ve Save ile çıkıyoruz.Şuan Berkcan’ ı Ufuk’ a yönlendirdik. Berkcana gelen maillerin bir kopyası, Ufuk’a düşecek ve mailin orjinali de Berkcan’ a düşmeye devam edecek.

Berkcan’ a Administrator ile bir test maili atalım.Mail Berk’ in mailbox’ ına düştü.Ufuk’ un mailbox’ ına da düştü.Bu adımların sonunda User to User Mail Forwarding işlemini yaptık.

Internal Yönlendirme User to Group:

Biz işlemlerimizi Exchange 2013 ECP konsolu üzerinden yapacağız.

User to Group yönlendirmesi, ilgili user’ ın maillerin bir group içerisinde bulunan user mailboxlarına yönlendirmesi anlamına gelir. Bu işlem için ortamımızda yönlendirme yapacağımız bir Distribution Group ve bu group’ a üye userların olması gerekmektedir.

Distribution Group : IT GROUP  Mail: itgroup@msexchangetr.org

Group üyeleri, Ufuk TATLIDIL, Administrator

Ecp üzerinde logon olduktan sonra, Recipients > Mailboxes linkine tıklıyoruz. Yönlendirmek istediğimiz kullanıcın özelliklerine giriyoruz. Berkcan user’ ını yönlendireceğimizden, ilgili user’ ı seçip, kalem simgesine tıklıyoruz. Browse tıkladıktan sonra, IT GROUP’ u seçip, OK ve Save ile çıkıyoruz.

Şuan Berkcan’ ı IT GROUP’ a yönlendirdik. Berkcan’ a gelen maillerin bir kopyası, IT GROUP’ da bulunan userlara düşecek.


Test maili atalım Berkcan’ a…Berkcana mail düştü.


Ufuk’a mail geldi.Administrator’ e de mail düştü.Bu adımların sonunda User to Group Mail Forwarding işlemini yaptık.

External Yönlendirme User to Contact:

Bu işlemde Exchange Organizasyonumuza bir Contact eklememiz gerekiyor. Örneklemek gerekirse, Internal mail adresi olan kullanıcımızın maillerini Ufuk TATLIDIL (ufuk.tatlidil@msexchangetr.org), Contact olarak eklediğimiz bir External maile Onur YILMAZ (onur.yilmaz@get-exchangeserver.com)yönlemdirme işlemidir.

Contact oluşturma:

Recipients > Contacts altında + simgesine ve altında Mail Contact’ a tıklıyoruz.Açılan pencerede gerekli olan bilgileri giriyoruz. Bu Gmail, Outlook.com, yahoo gibi herhangi bir domain hesabı olan kullanıcı olabilir.Mail COtact oluşturuldu.


Ufuk kullanıcısının maillerini yönlendireceğiz.

Recipients > Mailboxes linkine tıklıyoruz. Yönlendirmek istediğimiz kullanıcın özelliklerine giriyoruz. Ufuk user’ ını yönlendireceğimizden, ilgili user’ ı seçip, kalem simgesine tıklıyoruz. Browse tıkladıktan sonra, Onur YILMAZ Contact’ ını seçip, OK ve Save ile çıkıyoruz.Bu işlemler sonrası Ufuk TATLIDIL’ e (ufuk.tatlidil@msexchangetr.org)  gelen bütün mailler Onur YILMAZ (onur.yilmaz@get-exchangeserver.com) Contact’ ına yönlendirilecek.

Not: Bu işlemler sayesinde kullanıcılara sadece gelen mailler yönlenir. Peki, gelen mailin yanında birde yönlendirilen mailbox’ ın göndereceği maillerinde yönlendirilmesi istenirse J

Bu durumda işe Exchange  2010 üzerinde Transport Rule, Exchange 2013’ de Rule devreye girecektir.

Exchange 2013 üzerinde bir örnek yapalım.

Mail FLow > Rules > Create a new rule… tıklıyoruz.


Bir isim belirliyoruz. Apply this rule if.. kımında The Sender is… Berkcan TATLIDIL’ i yani mail gönderen user’ ı ekliyoruz. Do the following… kısımda ki seçeneklerin tamamının gelmesi için More options… linkine tıklıyoruz.Add recipients.. > to the bcc box seçiyoruz ve Ufuk TATLIDIL user’ ını ekliyoruz.


İşlemler sonrası OK butonu ile adımları bitiriyoruz.


Şimdi Berkcan üzerinden bir mail gönderelim bakalım Ufuk’a düşecek mi?


Ilkim Adaya mail geldi.Ufuk’a da gönderdiği mailin kopyası geldi :)


Makalemizin sonuna geldik. Umarım faydalı olmuştur.