Merhabalar.. Bu makalemizde, Microsoft’un uygulama depolama alanında çıkarmış olduğu bir bulut platformu ile beraber gelen, Windows Azure Active Directory (WAAD) servisinden bahsediyor olacağız. Makalemin bu bölümünde, Windows Azure Active Directory servisi hakkında kısaca bilgi verip, bir sonraki makalemizde ise, Windows Azure platformu üzerinde Active Directory kurulum aşamalarından bahsediyor olacağız.  

 Windows Azure Active Directory (WAAD)

Windows Azure Active Directory, kullanıcıların  oturum açma, kimlik doğrulama ve  federasyon hizmetleri de dahil olmak üzere bir dizi kimlik doğrulama bilgilerini bir bulut platformu üzerinde barındıran, bulut tabanlı depolama sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu saymış olduğumuz özelliklere ek olarak, bu bulut hizmetlerinden faydalanan kurumlar, şirket içerisindeki mevcut Active Directory Domain yapısı ile birlikte entegre çalışarak, çoklu oturum açma ve yapılandırma için Windows Azure Active Directory özelliğini kullanabilmektedirler. Peki, Windows Azure ile beraber gelen Active Directory Dizin Servisi, bize kullanımda ne gibi faydalar sağlayacak buna bir bakalım.

 Windows Azure Active Directory Kullanımının Faydaları

Windows Azure Active Directory ‘i kullanmak bize;

  • Kullanıcı Erişimini Basitleştirme
  • İsteğe bağlı kimlik ve erişim yönetimi belirleme
  • Hassas verilerin ve uygulamaların korunmasına yardımcı olma
  • Uygulama geliştiriciler için gelişmiş kimlik doğrulama seçenekleri sunma gibi seçenekler de sunmaktadır.

 
 Kullanıcı Erişimini Basitleştirme

Windows Azure Active Directory ile beraber gelen bu yeni özellik, şirket içerisindeki mevcut Active Directory yapısı içerisindeki kullanıcılara ait kimlik doğrulama bilgilerini, Windows Azure Active Directory yapısı ile eşitleyerek, kullanıcıların çoklu oturum açma özelliğinden faydalanmalarını sağlamaktadır. Bunun yanında kullanıcılar, bulut üzerindeki uygulamalara Web tabanlı erişim panelini kullanarak, uygulamaları hızlı ve verimli bir biçimde kullanmalarını sağlamaktadır.

İsteğe Bağlı Olarak Değişen Kimlik ve Erişim Yönetimi Belirleme

Windows Azure Active Directory, kullanıcılara kapsamlı bir kimlik doğrulama ve erişim denetimi sunmaktadır. Windows Azure ile beraber kullanıcı hesaplarını yönetme, gibi bir çok özelliği kullanabiliyoruz. Bununla beraber, şirket içi dizinleri genişletme, eşitleme ve kullanıcı hesaplarını doğrudan SaaS uygulamalarına yönlendirme gibi işlemlerde yapılabilmekte. Ayrıca, Windows Azure Multi Factor Authentication özelliği aktifleştirilerek, kullanıcıların uygulamalara erişimi daha  güvenli ve daha basit bir şekilde gerçekleştirilmekte.

 Hassas Verilerin ve Uygulamaların Korunmasına Yardımcı Olma

Windows Azure ile beraber veri ve uygulamaların korunması, Windows Azure Multi Factor Authentication özelliği ile sağlanmakta. Bu özellik ek bir kimlik doğrulama katmanı sağlayarak, hem şirket içindeki verileri, hemde şirket dışındaki verileri yetkisiz kişilerin kullanımına karşı koruma altına almaktadır.

 

Uygulama geliştiriciler için gelişmiş kimlik doğrulama seçenekleri sunma gibi seçenekler de sunmaktadır.

Windows Azure, uygulama geliştirme projeleri ile ilgilenen  kişiler için, verimli bir kimlik yönetimi seçeneği sunmaktadır Uygulama geliştiren kullanıcılar, facebook, yahoo, ve Google gibi sosyal medya platformları üzerinde kullanmış oldukları oturum açma bilgilerini kullanarak, merkezi bir kimlik doğrulama yöntemi kullanmaktadırlar.

Evet, bu makalemizde, Windows Azure Active Directory ile beraber gelen yeni özelliklerden bahsettik. Bir sonraki makalemde görüşmek üzere hoşcakalın.