Exchange Server 2013 Sunucu ile Microsoft Outlook Bağlantı Ayarlarının Yapılması

Exchange Server 2013 sunucularımız varsayılan olarak local network’te çalışan istemciler ile  bağlantılarda RPC / HTTP kullanır. Yani default olarak açık gelen RPC / HTTP devreye almak için herhangi bir ayar yapmanıza gerek yoktur.

Bu makale serisinin sonunda Windows 7 işletim sistemi kullanan bir bilgisayarı domain’e dahil edip domain user ile açacağız, sonrada Microsoft Outlook programımızı açarak ortamınızdaki Exchange Server’i otomatik bulmasını göreceğiz ve bu kullanıcı hesabı için bağlantı ayarlarını otomatik olarak nasıl yapılmış olduğunu gösteriyor olacağız.

Kullanıcı bilgisayarını domain’e dahil edelim.

EXC2013KURB3 (1)

EXC2013KURB3 (2)

EXC2013KURB3 (3)

Bilgisayarımızı restart ettikten sonra bilgisayarımızı exchange server’da mailbox hesabı olan bir kullanıcı hesabı ile açalım. Microsoft Outlook programını çalıştıralım.

EXC2013KURB3 (4)

Aşağıdaki ekran’da ortamımızda bir Exchange sunucu olduğunu bildirmek için Yes’i seçelim ve Next ile devam edelim.

EXC2013KURB3 (5)

Exchange Server sunucusu ile iletişim kuruldu ve aşağıdaki ekrandaki gibi kullanıcımızın adı otomatik olarak algılandı ve mail adreside otomatik olarak geldi, Next ile devam edelim.

EXC2013KURB3 (6)

Exchange Server ortamda aranacak ve bağlantı kurulmaya çalışılacaktır bu aşamada. 

EXC2013KURB3 (7)

Exchange server ile bağlantı kuruldu exchange server üzerinde kullanılan sertifikamız valid bir sertifika olmadığı için aşağıdaki sertifika uyarısını alabilirsiniz, Yes ile geçelim.

EXC2013KURB3 (8)

Outlook bağlantı ayarları tamamlandı ve sunucuya bağlantı işlemi gerçekleştirildi. Finish butonuna tıkladığımızda Outlook programımız açılacaktır.  

EXC2013KURB3 (9)

Outlook açıldı ve daha önce OWA erişimini kullanarak göndermiş olduğumuz mailleri görebiliyoruz.

EXC2013KURB3 (10)

Outlook bağlantı ayarları nasıl yapılmıştır diye kontrol etmek isterseniz aşağıdaki bölümü takip edebilirsiniz.

Denetim masasını açalım ve Mail’i açalım. 

EXC2013KURB3 (11)

Açılan ekranda E-Mail Accounts bölümünde gidelim.

EXC2013KURB3 (12)

Email bölümünün görünümü aşağıdaki gibidir. Burada gözüken kulanıcı adımızı seçip change butonuna basalım ve bağlantı ayarlarının nasıl yapılmış olduğunun kontrolunü yapalım.

EXC2013KURB3 (13)

General tabı görünümü aşağıdaki gibidir.

EXC2013KURB3 (14)

Advanced tabı görünümü aşağıdaki gibidir.

EXC2013KURB3 (15)

Security tabı görünümü aşağıdaki gibidir. Encryption altındaki seçenek işaretlidir bu sayede outlook ile exchange server arasındaki trafik şifreli olarak gerçekleşecektir. Logon Network security Negotiate Authentication olarak seçilmiş olduğuna dikkat ediniz.

EXC2013KURB3 (16)

En önemli bölümlerden birisi Connection tabı Outlook Anywhere'in işaretlenmiş olduğunu göreceksiniz. Exchange Proxy Settings.. butonuna basalım nasıl ayarlanmış görelim.

EXC2013KURB3 (17)

Aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi http:// adresi karşısı doldurulmuş durumda aşağıdaki fast ve slow network’te bu bağlantı ayarlarını kullanması için gerekli olan bölümler işaretlenmiş. Proxy authentication setting ise NTLM olarak seçili durumdadır.

Exchange sunucu üzerinde Outlook Anywhare enable etmediğimiz için SSL bağlantı için gerekli olan bölüm seçili değildir. Exchange Server üzerinde bu özelliği enable edildikten sonra bu kısımda otomatik olarak doldurulacaktır ve hem hızlı hemde yavaş bağlantılarda bu bağlantı şekli kullanılacaktır. Connect using SSL ony seçeneğinin aktif olması için Exchange CAS Server üzerinde Get-OutlookAnywhere -Server CASSERVER komutu ile görebileceğiniz ayarlar bölümündeki InternalClientRequireSsl seçeneğinin True olarak ayarlanması gerekecektir.  

EXC2013KURB3 (18)

Data files kısmı aşağıdaki gibi ayarlanacaktır. .OST file içine sunucu üzerindeki maillerin bir kopyası offline durumda iken çalışabilmesi için indirilecektir.

EXC2013KURB3 (19)

Address Book bölümü görünümü ise aşağıdaki gibidir.

EXC2013KURB3 (20)

Exchange Server 2013 mail server sunucusunun kurulumu, gerekli ayarlarının yapılması ve kullanıcı bilgisayarlarının nasıl bağlanabileceği konularını anlatmaya çalıştığım makale serisinin sonuna geldik, hepinize sağlıklı, sorunsuz güzel günler dilerim.