Merhabalar ;

Sizleri  Volume Shadow Copy hakkında bilgilendirmeye çalışacağım. NTFS ile gelen bir özelliktir, yaptığı iş diskimizin o anki snapshot'ını alır daha doğru ifade etmek gerekirse değişikliğe uğramış dataların, değişiklikten önceki hallerini saklar. İlerde önemli dosyalarını kaybettiğinde geri dönmeye imkan sağlar bu konuda hayat kurtarıcı bir önemi vardır. Tabiki dosya büyüdükçe shadow copy işlemi o oranda zaman alır. 

Yapılandırmak için;

Diskimizin Properties > Shadow Copy
sekmesine geliyoruz.Shadows Copy aktif hale getirmek için diskim üzerindeyken enable diyorum. Enable dedikten sonra bir uyarı alıyorum kısaca bahsedecek olursak eğer shadow copy aktif hale getirilirse varsayılan olarak zamanlanacak diyor ve varsayılan schedule ayarının serverlar için tavsiye edilmediğini bu ayarların manuel olarak yapılmasını tavsiye ediyor. Aslında bize Task Scheduler altında Server'ın en pasif halinde bu durumun yapılmasını tavsiye ediyor. Kaynak tüketimi genelde gece vakitlerinde en azdır. (firmalara göre değişir tabiki )Shadow Copy Aktif hale geldi. Birde Task Scheduler a bakalım. Aşağıda gördüğünüz gibi varsayılan olarak kendi zamanlıyor. İsterseniz kendi yapınıza göre değiştirebilirsiniz. İstersek Create Now ile kendimiz Shadow Copy oluşturabiliriz.

Biraz daha detaylı ayarlamalar yapmak isterseniz Settings sekmesi altında yapılandırabileceğimiz bir kaç özellik karşımıza çıkıyor.

Details : Yaptığımız ayarlamaların özetini sunuyor.
Maximum Size : Shadow copy için ne kadar limit kullanacağını belirlemiş olduğumuz yerdir.
Schedule : Shadow Copy'nin ne zaman alıncağını haftanın hangi günleri alınacağını ayarlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi [C:\] altıda user isimli .csv dosyam var yanlışlıkla bunu siliyorum :)Gördüğünüz gibi yanlışlıkla user.csv yi sildim  :))user.csv silmeden önce Shadows Copy yapılandırmıştım bu yüzden geri getirebilirim, şu adımları izlememiz gerekiyor. Ben Shadows Copy özelliğini [C:\] sürücüsü için aktif hale getirmiştim. O zaman [C:\] > Previous Versions altında  Shadows Copy'lerim gözüküyor.Open sekmesi ile shadow copy aldığımız verileri görüyoruz ve yanlışlıkla silmiş olduğum user.csv dosyamda burada. Buradan copy paste işlemi ile dosyamı artık alabilirim.vssadmin list shadowstorage komutu ile Shadows copy'mizin Harddisk üzerinde ne kadar yer işgal ettiğini görebiliriz.Umuyorum faydası dokunmuştur.

Hasan DİMDİK