Bu makalemizde e-mail adress policies işlemlerini göreceğiz. Bunu kısaca açılmak gerekirse, siz domain adınız için ilgili yönlendirmeleri yapıp, exchange server üzerinde accepted domain eklersiniz. Eklediğiniz bu domain adının, panel üzerinde açılan kullanıcılara email adresi olarak atanabilmesi için bu işlem yapılır.

Exchange Admin centerı açın:

35Burada Mail Flow / Email Adress Policies kısmından erişmektesiniz. Şuan default address policy tanımlandığı için, default domain adımıza göre aliasların sonuna onu eklemektedir.


Bir örnek ile açıklayalım. Default kurulumdaki domain adımız gargara.local, sonradan eklediğimiz accepted domain adımız ise mirsisupport.com.


Ben şimdi ugur.demir şeklinde bir alias tanımlayarak kullanıcı açtığımda, default adres policy devreye girmiş olacak. Bu durumda mail adresi ugur.demir@gargara.local olacaktır. Bizim amacımız ise bu eklenen kullanıcıların ugur.demir@mirsisupport.com şeklinde tanımlamak.

Yeni bir email adress policy eklemek için + (artı) tuşuna basarak devam ediyoruz.

36

E-mail adres policy için policy name kısmına policy adımızı giriyoruz. Akabinde e-mail adres formatını belirlemek için de Email adress format bölümündeki +(artı) tuşuna tıklıyoruz.

37

Burada bir kısma dikkatinizi çekmek istiyorum. Select an accepted domain kısmından daha önceki eklemiş olduğumuz domain adını seçmeliyiz. Ardında email adres formatımızı seçmeliyiz.

38

Mirsisupport.com isimli accepted domainimizi seçip, isim.soyad şeklinde olan email adres formatını seçiyoruz. Siz burada istediğiniz formatı seçmekte özgürsünüz. Save butonuna tıklayarak bu pencereyi kapatıyoruz.

39

Bu pencerede de All recipient types işaretliyoruz. Burada apply ile ilgili bir uyarı çıkarsa ok deyip geçin, sonraki adımlarda bahsediyor olacağım.

40

Tanımlamış olduğumu email adress policyi aktif etmek için sağ, bu policy üzerine bir kere tıklayıp akabinde sağ alt kısımda bulunan Apply seçeneğini seçmeliyiz.

41

Burada ise email adress policynin değişeceği bilgisini bize söylemekte. Buna yes diyerek geçiyoruz.

42

Sorunsuz bir şekilde email adress policyyi tanımladığını görmekteyiz. Close tıklayarak bu pencereyi kapatıyoruz.

43

Yukarıda da gördüğünüz gibi email adreslerimizde bir sorun görünmemektedir. Kullanıcı, mailbox ve grup tanımlamalarına sonraki makalelerde değineceğiz.

Bir sonraki makalede görüşmek dileğiyle.