Merhaba arkadaşlar,

Remote Desktop Service ile ilgili bir önceki makalemizde Windows Server 2012 R2 sunucumuz üzerinde RDS (Remote Desktop Service) rolünü yükleyip sunucumuzu çalışır duruma getirmiştik. Web üzerinden kullanıcılarımız RDS sunucumuza erişip default olarak atanmış olan uygulamaları kullanabiliyorlardı.

Daha önce paylaşmış olduğum RDS kurulum makalesine buradan erişebilirsiniz : http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/23123.windows-server-2012-r2-remote-desktop-services-rds-kurulumu-tr-tr.aspx

Bu makalemizde sizlere RDS sunucumuza web üzerinden erişen kullanıcılarımıza RDS sunucu üzerinde kullanabilecekleri yeni bir programları nasıl eklenir bunu anlatmaya çalışacağım.

Windows Server 2012 R2 RDS sunucumuza bağlanalım ve Server Manager’a bağlanıp Remote Desktop Service seçelim.

W2012RDS_APP_1

Remote Desktop Services rolu seçildiğinde yönetim ekranında Owerview bölümü görünümü aşağıdaki gibidir.

Bu bölümde 2 ana bölüm vardır. Deployment Overview ve Deployment Servers. Deployment Overview altında RDS yapımızı görebilir ilgili bölümlere kolayca erişiebilirsiniz. Deployment Servers altında ise ortamdaki tüm RDS sunucularını görebilirisiniz. Bu yapıda 3 adet rolumuz yüklü RD Connection Broker, RD Session Host ve RD Web Access tümü tek bir sunucu üzerinde yüklüdür.

W2012RDS_APP_2

RDS sunucumuz üzerinde kullanılacak uygulamaları görmek ve düzenlemek için QuickSessionCollection bölümüne erişelim. Bu bölümde ise bizi 4 ayrı bölüm karşılıyor.

Properties : Uygulama collection'ları hakkında bilgi verilir. Bağlantı tipi, kaynak ve yetkili kullanıcılar.

Remoteapp Programs : Uzak bağlantı yapan kullanıcıların kullanabileceği programlar. (Biz bu bölümde düzenleme yapacağız)

Host Servers : RD Session Host rolü yüklü sunucularımız listelenecektir.

Connections : Sunucu üzerinde bağlı aktif kullanıcılarımızın listelendiği bölümdür.

W2012RDS_APP_3

RDS’e yeni bir uygulama eklemek için RemoteApp Programs bölümündeki Task butonuna basalım ve Publish RemoteApp Programs seçelim. 

W2012RDS_APP_4

Ekleyebileceğimiz default programlar aşağıdaki ekrandaki gibi listelenecektir. Listede olmayan uygulamaları eklemek için Add butonunu kullanabilirsiniz. 

W2012RDS_APP_5

Biz listede mevcut 3 adet uygulamayı seçtim bunlar aşağıdaki resimdeki gibi Remote Desktop Connections, Steps Recorder ve Windows PowerShell.

Uygulamaları seçtikten sonra Next ile ilerleyelim.

W2012RDS_APP_6

Onaylama ekranı aşağıdaki gibi gelecektir. Publish butonuna basarak uygulama ekleme işlemini başlatabilirsiniz.

 W2012RDS_APP_7

Yeni uygulamalarımız sorunsuz bir şekilde eklendi.

W2012RDS_APP_8

QuickSessionCollection bölümüne geldiğimizde RemoteApp Programs altına yeni uygulamaların eklendiğini görebilirsiniz.

W2012RDS_APP_9

Şimdi RDS sunucumuza Web üzerinden bağlanalım ve uygulamarımız kullanıcılarımızın RDP bağlantı ekranında da gözüküyormu kontrol edelim. 

W2012RDS_APP_10

İşte görüldüğü gibi yeni eklediğimiz uygulamalarda kullanılabilecek uygulamalar içine eklenmiş durumda.

 W2012RDS_APP_11

Umarım faydalı olmuştur.