قبل از شروع

TechNet Wiki را مانند یک فرودگاه تصور کنید. افراد مختلفی در آن حضور دارند که با اهداف متفاوتی به جاهای مختلفی می‌روند. با این وجود ملاحظاتی وجود دارند که ما بایست نسبت به دیگران یا کل مجموعه رعایت نماییم.
راهنماهای مشارکت در TechNet Wiki همان قوانینی هستند که باید رعایت شوند. تا زمانی که در فرودگاه ما هستید به موارد زیر توجه کنید:
 1. توجه کنید که فعالیت‌های شما مانع فعالیت دیگران نشوند. برای مثال قوانین مربوط به ویرایش برچسب‌ها را در ادامه همین مقاله ببینید. همچنین مثال‌های مربوط به لینک دادن به مقاله اصلی را ببینید مخصوصاً وقتی در مورد موضوعی کار می‌کنید که شخصی پیش از شما آغاز کرده است. خوب برخورد کنید!
 2. هر کاری می‌توانید برای امنیت فرودگاه انجام دهید، در غیراین‌صورت همه ما با تأخیر مواجه می‌شویم. در ویکی، مقالاتی با برچسب‌های «Wiki» و «core docs» را بخوانید.
 3. کسانی را که گم شده‌اند یا قوانین را نمی‌دانند را راهنمای کنید.
 4. پیشنهادهایی را که دیگران در مورد آن‌ها درخواست محتوا نموده‌اند را بخوانید.
 5. در صفحات که نیاز به کمک دارند مشارکت نمایید.
 6. حساب کاربری Wiki Ninjas را دنبال نمایید.
 7. هشتگ #TNWIKI را در توییتر دنبال کنید.
برای مشارکت بایستی وارد شوید. قبل از ورود بایستی عضو شوید. چگونه عضو شویم؟

ساده‌ترین راه برای مشارکت کلیک بر روی برچسب‌هایی است که نشان‌دهنده نیاز شخصی به کمک است. برای مثال، این برچسب یا این برچسب را دنبال نمایید.


محتوا

 1. محتوای فنی: اگر شما مصرف کننده هستید یا به دنبال مصرف کننده هستید، این ویکی به شما کمک نمی‌کند. در هر صورت مرزهای این بخش کمی تقریبی هستند. برای مثال اگر شما اسکریپت‌هایی ارائه می‌دهید که هم مورد دلخواه برنامه‌نویس‌هاست و هم مورد دلخواه متخصصان فناوری اطلاعات، این نوع از محتوا مناسب هستند.
 2. محتوای اصیل: تجربه ویکیپدیا می‌گوید که اکثر مقاله‌ها در ابتدا نیازمند کمک زیادی بوده‌اند. به راحتی می‌توانید یک مقاله را این‌گونه آغاز کنید و سپس از متخصصان یا ویرایش‌گران و مدیران بخش‌های مختلف بخواهید که به شما در تکمیل محتوا کمک کنند. این کارها را با برچسب «needs work» یا «stub» علامت‌گذاری نمایید.
 3. تبلیغات: محتوایی که شامل تبلیغات مستقیم یا غیر مستقیم باشد حذف می‌گردد.
توجه: از دیگر صفحات TechNet Wiki، MSDN، وبلاگ‌ها یا منابع دیگر کپی پیست ننمایید. اگر بدون بهبود یا تغییر این‌گونه محتوا را منتشر نمایید شما تقلب نموده‌اید. اگر بر روی مقاله‌ای از صفحات یا وبلاگ‌های دیگر کار می‌کنید ضروری است که لینک آن را مشخص نمایید. کپی پیست کردن از منابع دیگر تقلب محسوب شده و به دلیل نقض قوانین کپی رایت حذف می‌شوند.
 1. امین باشید.
  • تقلب نکنید!
  • مسئولیت‌پذیر باشید.
  • محتوای تجاری یا تبلیغی ایجاد نکنید. پاک خواهد شد!
  • محتوایی که به صورت غیرمستقیم تبلیغ نمایند نیز حذف خواهند شد. برای مثال اگر مقاله‌ای در مورد Hypet-V باشد و شما مقایسه‌ای با VMware در آن انجام دهید، پاک خواهد شد. نقدهای یک گوشی هوشمند خاص مناسب نیست. ولی مقالاتی در مورد نحوه پیاده‌سازی، مدیریت و بهبود کارکرد یک نرم‌افزار با یک سخت‌افزار مناسب هستند. نقد XBOX و بازی‌های آن مناسب نیستند. مقالاتی در مورد نحوه بهبود عملکرد XBOX مناسب هستند.
  • اطلاعات فنی نادرست را گزارش داده یا اصلاح نمایید. برای مثال اشکالات د�� یک نمونه اسکریپت‌.
 2. محتوای مربوط به نسخه‌های Pre-Release را مشخص ننمایید. به شکلی واضح نسخه محصولی که در مورد آن مقاله می‌نویسید را مشخص نمایید. در مورد محصولاتی که به شکل عمومی در دسترس نیستند یا توافقنامه عدم افشا دارند مقاله‌ای ننویسید. در مورد محصولات در مراحل اولیه ارائه مقاله‌ای ننویسید. Microsoft Connect مکانی مناسب برای این گونه اطلاعات است.
 3. پاک نمودن HTML. کپی و پیست کردن از Word یا PowerPoint باعث ایجاد مشکلات شکلی می‌گردد. ما استفاده از Windows Live Writer را توصیه می‌کنیم. محتوای ایجاد شده در آن را مستقیماً می‌توانید به مقاله‌هایتان منتقل نمایید.
 4. تصاویر. بیشینه عرض تصاویر در مقالات ویکی 600 پیکسل است. تصاویر با عرض بیش از 600 پیکسل را اصلاح نمایید.
  • ابزارهای مناسب برای گرفتن ScreenShot از نرم‌افزارهای مختلف را استفاده نمایید. به این پیوند مراجعه نمایید.
  • توجه: تصاویر آپلود شده در ویکی را نمی‌توان پاک کرد. ولی شما می‌توانید مقاله‌های خود را برای ویرایش را پاک کردن عکس تنظیم مجدد نمایید. درهر صورت، عکس اصلی در سرور قرار دارد و در بخش تاریخچه قابل نمایش خواهد بود. در هنگام تهیه تصاویر و ScreenShotها توجه نمایید که حاوی اطلاعات محرمانه مانند آدرس، نام، نام کاربری یا کلمات عبور نباشد. به این موارد در هنگام تهیه عکس‌ها توجه نمایید.
 5. استایل. لطفاً راهنماهای استایل ویکی را مطالعه فرمایید. استفاده از الگوهای پیش ساخته به شما کمک زیادی می‌کند.
  • مطالعه این پست وبلاگی به شما کمک خواهد نمود. این پست توصیه‌های بسیار خوبی شامل موارد زیر دارد:
   • محتوای موفق- در مورد هر موضوعی، برای هر کسی، در هر پلتفرمی با هر نتیجه‌ای- نیاز به عوامل موفقیت یک معامله دارد: که بدانید دیگران به چه موضوعاتی اهمیت می‌دهند، و این‌که شما چگونه آن دانش را برایشان ارائه دهید.
  • اگر به آن‌چه بقیه متخصصان در مورد موضوع مشابهی می‌پردازند توجه نکنید نمی‌توانید محتوای موفقی تولید نمایید.
  • اگر شما ایده‌های بسیار خوبی داشته باشید که شما را به خوبی نمایش می‌دهند و شما نیز به آن‌ها علاقه دارید، و نیز وقت بسیاری نیز برای تولید محتوا در مورد آن‌ها انجام دهید، ممکن است اگر متخصصان دیگر آن را اعتبارسنجی ننمایند موفق نشوید.
  • خوانندگان غیر انگلیسی زبان را نیز همواره در نظر داشته باشید. با در نظر گرفتن نکات مطرح شده در این مقاله شما می‌توانید مخاطبان خوبی پیدا کنید.
 6. درخواست کمک نمایید. اگر سوالی دارید یا می‌خواهید با شخصی از مایکروسافت در مورد مقاله‌ای مشارکت نمایید، به سادگی می‌توانید درخواستی را در فروم‌های ویکی مطرح نمایید.


روش‌های مشارکت در ویکی

 • ویرایش آنلاین، به معنی استفاده از امکانات ویکی برای تألیف و ویرایش مقالات.
  • برای مشاهده ویدئویی جهت آموزش استفاده از این امکانات به این پیوند مراجعه نمایید.
  • جهت مشاهده جزئیات استفاده از این امکانات به این پیوند مراجعه نمایید.
 • ویرایش آفلاین. بسیاری از افراد امکانات آنلاین را برای کارهای جزئی‌تر که نیاز به شکل‌دهی کم‌تری دارد مناسب می‌دانند. با این حال، برای امور گسترده‌تر و شکل‌دهی‌های خاص نیاز به استفاده از امکانات آفلاین است، که شامل موارد زیر است:
 • زمانی که HTML را ویرایش می‌نمایید، می‌توانید به W3School جهت مشاهده Syntax ها و پیش‌نمایش تغییرات خود مراجعه نمایید.


آدرس‌ها و پیوندها


لینک دادن به صفحات جدید یا موجود


وارد کردن  [ [Publishing Guidelines] ] بدون براکت، باعث ایجاد پیوندی به این صفحه خواهد شد. اگر صفحاتی با نام مورد نظر وجود نداشته باشد، ایجاد خواهد شد. به عنوان پیش‌فرض صفحات جدید به عنوان یک صفحه فرعی از آن صفحه‌ای که در آن پیوند قرار داده شده است، ایجاد می‌شوند. اگر صفحه در جای دیگری در ویکی وجود داشته باشد، پیوندی به آن ایجاد خواهد شد.

پیوند به/از صفحات خارج از ویکی


پیوند مقالات ویکی می‌تواند به شکلی آدرس کلی یا جزئی باشد. پیونددهی از مقالات ویکی به سادگی ایجاد تگ‌های مربوط در HTML یا استفاده از دکمه ایجاد پیوند در Editor است. در برابر پیوندها به صفحات خارج از ویکی علامتی نمایش داده می‌شود.


فایل‌ها


فایل‌های ضمیمه


شما نمی‌توانید فایلی را ضمیمه نمایید. در مقابل می‌توانید به ویدئوهایی در جاهای دیگر، اسکریپت‌هایی در Script Center Gallery و به فایل‌ها در SkyDrive یا Flickr پیوند دهید.

تصاویر

 • اگر تصاویر بزرگ‌تر از 600 پیکسل باشند بایستی اصلاح شوند.
 • اگر شما آن را ایجاد نکرده‌اید (مانند ScreenShot ها) می‌توانید برای استفاده با آن‌ها پیوند دهید. (خوب رفتار کنید!)


برچسب‌ها


برچسب‌ها مشابه کلمات کلیدی هستند و در معیارهای جست و جو قرار می‌گیرند، ولی به خواننده نمایش داده نمی‌شوند. حداقل یک برچسب برای تمامی مقاله‌های جدید ضروری است.

برچسب‌ها را پاک نکنید
، حتی اگر فکر می‌کنید اشتباه هستند! برچسب‌های جایگزین را اضافه نمای��د. برای مثال اگر مقاله مفیدی را با برچسب HyperV یافتید، آن‌را با Hyper-V جایگزین ننمایید، فقط برچسب Hyper-V را به مجموعه برچسب‌ها اضافه نمایید. ممکن است شخصی آن را با برچسب HyperV نشانه‌گذاری نموده باشد تا بتواند به آسانی جست و جو نماید.
حتماً برچسبی برای زبانی که مقاله به آن نوشته شده است به برچسب‌ها اضافه نمایید (برای فارسی fa-IR). این کمک می‌کند که اعضا به راحتی مقاله‌هایی به زبان خاص را بیابند.

نکته
: فراموش نکنید که اسم خود را در برچسب‌های مقاله‌ای که ایجاد کرده‌اید (برای ویرایش این کار را انجام ندهید) قرار دهید. به این شکل شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را جست و جو نمایید.


شکل‌دهی


دستورات شکل‌دهی استاندارد مانند <h1>، <h2> و ... را استفاده نمایید. تمام شکل دهی توسط همین دستورات انجام می‌پذیرد.

عنو��ن مقالات


عنوان مقاله به شکل جداگانه نگهداری می‌شود که در تگ <title>، نقشه، راهنمای کنار و آدرس آن استفاده می‌شود.
در این مقاله عنوان آن How-To Contribute و آدرس آن http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/how-to-contribute.aspx است. اگر عنوان مقاله را به Wiki: How To Contribute تغییر ده��د، آدرس تغییر خواهد نمود ولی تمامی پیوندها به آدرس جدید راهنمایی می‌شوند. 

فهرست مندرجات


فهرست مندرجاتی برای ویکی وجود ندارد. برای مقالات طولانی از فهرست‌های کوچک استفاده نمایید. برای اضافه نمودن یک فهرست خودکار به مقاله خود از عبارت در ابتدای مقاله خود استفاده نمایید.

جدول‌ها


برای اطلاعات بیشتر در مورد اضافه کردن جدول‌ها به مقالات به این پیوند مراجعه نمایید.

بازگشت به ابتدا


درصورتی‌که مقاله‌ای طولانی باشد مناسب است که در انتهای بخش‌ها از پیوندهای بازگشت به ابتدا استفاده نمایید. می‌توانید به این پیوند برای اضافه کردن این امکان به مقالات خود مراجعه نمایید.

حذف مقالات


درصورتی‌که مقاله‌ای را به اشتباه دوبار ایجاد نمودید، یا بنابه دلایلی فکر می‌کنید مقاله‌ای بایستی حذف شود، شما نمی‌توانید آن را حذف کنید. فقط یک ادمین می‌تواند مقالات را حذف نماید. شما می‌توانید با تغییر عنوان یک مقاله و نیز برچسب‌های آن به:
که در این مقاله شرح داده شده است، آن را گزارش دهید.


پیوندهای مفید


زبان‌های دیگر