SCCM 2012 ile haşır neşir olan herkes WMI kelimesini muhakkak duymuştur. Özellikle SCCM kurulumlarından sonraki ilk adım olan SCCM Client Agent deployment sırasında Agent yüklenemeyen bilgisayarlardaki en bariz sorunlardan biri WMI hatalarıdır.

WMI, Windows işletim sistemi üzerindeki yönetimi gerçekleştiren nesnelerin bir arada olduğu özelliktir. Bilgisayar üzerindeki her işlem muhakkak buradaki nesneler aracılığı ile gerçekleşmektedir. Printer eklenir, WMI sorguları ile eklenen printer burada görünür, Local Admin üyeliği değişir, WMI soruguları ile sonucunu görebiliriz. Event viewer loglarını listeleyebilir, bilgisayarı yeniden başlatabiliriz.

Bu gibi önemli işlemleri yerine getiren aracın sorunlarını gidermek ve testleri gerçekleştirmek için geliştirilen Diagnosis WMI aracını kullanmanızı tavsiye ederim

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=7684

SCCM 2012, Custom MOF dosyaları oluşturuken WMI üzerinden bilgi çeker. İşin aslında SCCM, ihtiyaç duyduğu bilgilerin hemen hemen tamamını WMI aracılığı ile alır. Default gelen MOF dosyası haricinde Custom Report için ihtiyaç duyduğumuz Custom MOF dosyası oluşturuken bizlere WMI ı gezip aradığımız sınıf içerisindeki hangi bilginin alınması gerektiğinin tespit edilmesi lazım. bu aşamada windows üzerinde gelen wbmtest bizim için pek de yeterli olmamaktadır. Aşağıdaki araç ile WMI çok rahat bir şekilde yönetilebilir.

https://wmie.codeplex.com/Wikipage?ProjectName=wmie