Merhabalar, bugün ki yazımda yeni bir bilgisayar aldığınızda, aldığınız üreticinin marka bilgisini, logosunu destek saatleri, iletişim telefonu gibi bilgilerin bilgisayarım’a sağ tıklayıp özellikler dediğinizde orada yer aldığını görebilirsiniz. Bu bilgileri Windows kurulumunuza nasıl entegre edebileceğinize, system center configuration manager üzerinden işletim sistemini dağıttığınızda firma logo ve bilgileri ile birlikte dağıtılmasını sağlayabileceğiniz bir yazıya değiniyor olacağız.

Bunu en basit haliyle Windows 7 veya 8 dvd si içerisindeki source klasöründe install.wim dosyasını düzenleyerek logomuzu içine entegre edeceğiz ve hazır cevap dosyasını kurulum anında göstererek yapabilmek mümkün.

Gereksinimler

Windows 7 ve ya 8.1 DVD’si

Windows Otomatik Yükleme Kiti (WAIK)

Windows Vista için http://www.microsoft.com/tr-tr/download/details.aspx?id=10333buradan

Windows 7 için buradan

Windows 8.1 için buradan indirebilirsiniz. Not: AIK kurulumu basit olduğu için kuruluma değinmeyeceğim.

Öncelikle Windows 7 ya da 8.1 işletim sistemi dvd si içerisindeki source klasöründe yer alan install.wim dosyasını c dizini altında Windows7 adında oluşturacağımız klasöre kopyalıyoruz.

 Bu kısımda en çok yapılan hata install.wim dosyasının masaüstüne kopyalanması oluyor, bu konumdan kullanılmak istendiğinde ise program hata verebiliyor.AIK Kurulum tamamlandığında Windows System Image Manager i açıyoruz. Windows Image bölümü altında sağ tıklayarak Select Windows Image ı seçiyoruz.

Kaydettiğimiz install.wim dosyasını seçerek aç butonuna basıyoruz.Answer File tabı altında sağ tıklayarak New Answer File a tıklayarak yeni bir cevap dosyası oluşturuyoruz.
Windows Image bölümü altında Windows bileşenlerimize ait cevapları vererek sorunsuz kurulum yapılmasını sağlıyor olacağız.

Microsoft-Windows-International-Core altında Add Settings Pass 7 oobeSystem altına atıyoruz.

oobeSystem altına geldiğimizde cevap dosyasına ait bilgilerin o dizinin altına geldiğini görebiliriz. Bu bölümde dil ayarlarını aşağıdaki şekilde değiştiriyoruz.

tr-TR şeklinde dil ayarından farklı bir dil ayarı kullanıyor iseniz gerekli dil koduna buradan bakabilirsiniz

Input Language : 0x0000041f

System Locale: tr-TR

UILanguage: tr-TR

UserLocale: tr-TR

Microsoft-Windows-International-Core altında Add Setting to Pass 4 specialize nin altına yine aynı şekilde cevap dosyası bileşenini gönderiyoruz.

Bu bölümdede yine yukarıda yaptığımız şekilde dil ayarlarını yapmamız gerekmekte

 

Input Language : 0x0000041f

System Locale: tr-TR

UILanguage: tr-TR

UserLocale: tr-TR

Microsoft-Windows-International-Core-WinPE altındaki ayarları Add Setting to 1 windowsPE altına atıyoruz ve ayarları aşağıdaki şekilde değiştiriyoruz.

Input Locale : 0x0000041f

System Locale: tr-TR

UILanguage: tr-TR

UserLocale: tr-TR

Microsoft-Windows-Shell-Setup altındaki ayarları Add Setting to Pass 7 oobeSystem altına atıyoruz.

Bu adımda

RegisteredOrganization: Firmanızın adını

RegisteredOwner: Firma kısa adını yazabilirsiniz

ShowWindowsLive: false

TimeZone: GTB Standard Time şeklinde değiştirebilirsiniz

 eğer farklı bir saat diliminde iseniz, standart saat ayarına buradan bakabilirsiniz.Microsoft-Windows-Shell-Setup_neutral altında OOBE altında ki ayarları şu şekilde değiştiriyoruz.

 

HideEULAPage: true

HideWirelessSetupInOOBE: true

NetworkLocation: Work

ProtectYourPC: 1

SkipMachineOOBE: false

SkipUserOOBE: true

Bu ayarları yaparken bilmediğiniz bir ayar hakkında daha fazla bilgi alabilmek için o ayar üzerinde sağ tıklayarak help butonuna basarak gerekli ayar hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Themes ayarının altında ThemeName: aero şeklinde yapıyoruz.

 Deneyimlerime dayanarak söylüyorum ki, bu ayar yapılmadığında Windows kurulumu sonrası sysprep yaptıktan sonra saat ve tarih ekranında takılı kalıp, kurulum siz ileri butonuna basmadan devam etmemektedir.OEMInformation kısmında

 

HelpCustomized: false

Logo: C:\Windows\OEM\Logo.bmp

Manufacturer: Firmanızın Adı

SupportHours: Destek Saatlerinizi yazabilirsiniz

SupportPhone: Destek Telefonlarını yazabilirsiniz

SupportURL: destek linkiniz var ise burada belirtebilirsiniz

Tüm ayarlar bittiğinde answer check butonuna basarak yanıt dosyasındaki hataları kontrol ediyoruz ve kaydet butonuna basarak yanıt dosyasını kaydediyoruz.

 

Yanıt dosyası oluşturma süreci tamamlandı. Bu adımdan sonra Windows DVD sinin içerisine şirket logomuzu ekleyeceğiz.

 

Bu adında c dizini altında temp adında bir klasör oluşturuyoruz.

Deployment Tools Command Prompt u açarak install.wim in olduğu dizine gidiyoruz. Burada DISM komutları ile dvd içerisindeki kurulum dosyalarını c:\temp dizini altına çıkartıyoruz ve sonrasında Windows\OEM klasörü altına bmp formatındaki logomuzu koyuyoruz.

 Logo 32 bit renk derinliğinde ve 120*120 pixel boyutlarında olmalıdır.Dism /Mount-Wim /WimFile:install.wim /index:1 /Mountdir:c:\Temp

C:\Temp\Windows\OEM dizini altına logomuzu koyuyoruz ve açık olan tüm klasörleri kapatarak aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz

Dism /Unmount-Wim /Mountdir:c:\Temp /CommitEğer yukarıdaki gibi The specified image in the specified wim is already monted for read/write Access hatası almışsanız DISM /cleanup-wim komutunu bir kere çalıştırmanız gerekmektedir.Umarım faydalı olmuştur. Bu adımdan sonra System center configuration manager üzerinde bir paket oluşturup içine Autounattend.xml dosyasını koyup, install.wim dosyası ile işletim sistemi dağıtımı işleminin dağıtımını yapabilirsiniz. Paket oluşturma ile ilgili makaleme buradan erişebilirsiniz

Umarım faydalı olmuştur.

Bir başka yazıda görüşmek ümidiyle.