Exchange Server 2013 ile Address Book Policies yeniden kodlandığından dolayı Exchange 2010 üzerinde uyguladığımız adımlara ek olarak Address Book Policy Agent kurulumunuda gerçekleştirmemiz gerekmekte. Bu yazımda Exchange Server 2013 ile Address Book Policies agent’ in nasıl kurulacağını sizler ile paylaşacağım.

Address Book Policy agent yapılandırılmadığı zaman aynı organizasyon yapısı içerisinde address book policy kullanalarak kullanıcıları farklı address booklar kullanarak ayırsak bile aralarında mail alış verişi olduğunda Outlook ve OWA gönderen bilgisini çözümleyip iletişim bilgilerini contact card üzerinde gösterecektir.

Address Book Policies Agent’ ın aktif olup olmadığını Get-TransportAgent komutu sayesinde öğrenebilirsiniz. ABP Agent listelenmemiş ise aktif hale getirmek için aşağıda ki işlemleri uygulamamız gerekiyor.

Get-TransportAgent


Aşağıda ki PowerShell kodu ile Agent’ i kuralım.

Install-TransportAgent -Name "ABP Routing Agent" -TransportAgentFactory "Microsoft.Exchange.Transport.Agent.AddressBookPolicyRoutingAgent.AddressBookPolicyRoutingAgentFactory" -AssemblyPath $env:ExchangeInstallPath\\TransportRoles\\agents\\AddressBookPolicyRoutingAgent\\Microsoft.Exchange.Transport.Agent.AddressBookPolicyRoutingAgent.dllABP Agent’ını aktif edelim.

Enable-TransportAgent "ABP Routing Agent"Transport Servisini restart edelim.

Restart-Service MSExchangeTransportABP Agent’ın aktif olup, olmadığını kontrol edelim.

Get-TransportAgentABP Agent’ i Transport Layer olarak aktif edelim.

Set-TransportConfig -AddressBookPolicyRoutingEnabled $trueGet-TransportConfig ile son olarak durumu kontrol edelim.Address Book Policies Agent kurulum ve aktif etme işlemlerini tamamladık.

Faydalı olması dileğiyle.