Merhaba; bu yazımda sizler ile Exchange 2013 CU5 2 node DAG yapımızı CU6 (Cumulative Update) yükseltme işlemini paylaşacağım. Yapım:

Senaryo:

Öncelikle EX13DAG1 (CAS/MBX) sunucunun CU6 geçişini yapacağım. Daha sonra herhangi bir sorun oluşmaz ise EX13DAG2 (CAS/MBX) sunucumun geçişini yapacağım. Live ortam sistemlerde mutlaka yedek alınması ve mümkün ise hafta sonu geçiş yapılmasını öneririm.

CU6’ yu aşağıda ki linkten download edebilirsiniz.

http://blogs.technet.com/b/exchange/archive/2014/08/26/released-cumulative-update-6-for-exchange-server-2013.aspx

CU6 üzerinde aşağıda ki gibi güncellemeler söz konusu.

  • As discussed at MEC 2014 and other forums, CU6 includes significant improvements in Public Folder scalability. More details about this in Public Folder Updates in Exchange 2013 CU6: Improving Scale and More.
  • CU6 includes a fix for the HCW issue discussed in KB 2988229. A reminder for those customers who installed the Interim Update which resolved this issue: it's NOT necessary to uninstall the Interim Update prior to installing CU6.

İşlemler öncesi CU5 olan DAG yapımda ki sunucularımın versiyon bilgileriniz öğrenelim. PowerShell üzerinden aşağıda ki cmd’lets ile versiyonlarımızı öğrenebiliriz.

Get-ExchangeServer | Format-Table Name, *Version*


Setup’ a tıkladıktan sonra Dont Check for Update seçeneğini seçip, next ile ilerliyoruz.


2. adımda ilgili güncel dosyaların kopyalanma işlemi başladı.Upgrade adımı ile next butonuna tıklıyoruz.Lisans sözleşmesi adımını ilgili alanları doldurduktan sonra next ile geçiyoruz.Gerekli bileşenlerin var olup, olmadığını kontrol ediyor.


Aşağıda ki gibi bir hata mesajı alıyorum. İşlem öncesi Exchange PowerShell console açıktı. Kapatıp, retry butonuna tıklıyoruz.Ve Install ekranımız geliyor.Upgrade işlemi 18 adımdır. İşlem başladı.Exchange Servisleri durduruluyor.Ortamda DAG yapısı olduğu için ilk Upgrade işlemini EX13DAG1 sunucusunda yaptığımdan dolayı, EX13DAG2 sunucusu üzerinde olan kullanıcılar anlık olarak etkilenmiyor.Ancak; EX13DAG1 Database’ i üzerinde ki kullanıcılar kısa bir kesinti yaşıyor. Daha sonra EX13DAG2 üzerinden çalışmaya devam ediyorlar. Önemli: Internal dns ayarlarınızı dag yapısına göre güncellemeniz gerekebilir. Tabi ki upgrade işlemi hafta sonu mesai saatleri dışında yapılmalıdır.Kurulum EX13DAG1 server’ım için tamamlandı. Daha sonra restart ediyoruz sunucuyu. Tekrar kontrol ediyoruz versiyon durumunu.

Get-ExchangeServer | Format-Table Name, *Version*
Aynı işlemleri yineleyerek EX13DAG2 sunucumuz üzerine de CU6’ yı kuruyoruz.

Kurulumlar tamamlandı. Setup loglarına göz atalım.

Dag yapımız sorunsuz çalışıp, kullanıcılar mailboxlarına ulaşmaktadır.

Faydalı olması dileğiyle.