Bilgisayarımızdaki verilerimizi bir noktadan farkli bir noktaya taşımak, aktarmak için usb bellek, Cd/Dvd, harici hardisk gibi vb bir çok ürünün hayatımıza girmesiyle kullanır olduk. Ancak, son dönemlerde çokça duyar olduğumuz bir terim ile yakından ilgilenir olduğumuz Bulut Sistemi, teknolojilerin gelişmesiyle en temel kullanıcının dahil ulaşabilir olduğu bir sistem olmuştur.

Bulut Sistemi,  herhangi bir kuruluma gerek duyulmadan web tabanlı uygulamalar ile kullanıcılara yazılım kaynaklı sunulan teknolojidir. Bireysel veya kurumsal kullanıcıların kendi bilgilerine her yerden ulaşım ve yedekleme imkanı sunabilen bu bulut sistemi sayesinde dökümanlarımızı saklayıp gerektiğinde düzenleyebilme, fotoğraf ve belgelerin barındıralabilindiği vb. bir çok özellikler kapsamını içeren gelişmiş veya gelişmekte olan yardımcı uygulamalar aracılığıyla bu sistemden faydalanabilmekteyiz.

Microsoft, Bulut Sistemi için geliştirdiği ve ilk parağraflarda da değindiğimiz kapsamda bilgisayarlar arası veri aktarımında, yedekleme ve veriye erişim gibi eklenebilecek bir çok özelliklerle birlikte kullanımı, hayatı kolaylaştıran teknoloji çözümü OneDrive ‘dır.

Çoklu platformu destekleyen OneDrive kullanımı için, Hotmail veya Microsoft Live hesabına sahip olunmalı ve http://onedrive.live.com adresi üzerinden OneDrive kontrol paneline erişebilmektesiniz. OneDrive ekranı oldukça basit ve anlaşılır olması bir diğer tercih sebeplerindendir. Özellikle iş bilgisayarınızla OneDrive ile eşitlediğinizde Office Programı çalışmalarınızdan tutun, bir çok veriye ve verilerin web ortamında link üzerinden paylaşılmasına kadar olanaklara akıllı telefonlarınızdan dahil ulaşabilirsiniz.

 

OneDirve Yeni Özellikleri Neler?

Ücretsiz yedekleme alanı arttı

OneDrive ücretsiz depolama kapasitesini 7 GB yerine 15 GB ücretsiz depolama alanı sunmaktadır.

OneDriveda tek dosya boyut sınırı 10 GB oldu

Microsoft’un bulut tabanlı depolama servisi OneDrive geçtiğimiz haftalarda 2 GB’lık sınırı kaldırmış ama sınırın ne olduğu açıklanmamıştı Blog.onedrive.com adresinde açıklanan haber ile sınırın 10 GB’a çekildiği belirtilmiş durumdadır.

 

Sağ Tık – Paylaş seçeneği

Ayrıca sağ tık / paylaş seçeneği de gelen yenilikler arasındadır.

OneDrive hakkında daha fazla bilgi edinmek ve abone olmak için http://onedrive.com adresini ziyaret edebilirsiniz.