Merhaba arkadaşlar

Bu makalemde sizlere Microsoft Windows işletim sistemi yüklü sunucularınız üzerinde takılı bulunan Fiber HBA (Host Bus Adaptor) kartlarınız üzerinde bulunan fiber portların WWN (Word Wide Name) numaralarını öğrenmenize yardımcı olacak küçük bir tool olan fcinfo kurulumunu ve kullanımını anlatacağım.

Önce isterseniz WWN numarası nedir bilmeyen arkadaşlarımız için bunun tanımını yapalım ve bu numarayı bilmek ne işimize yarayacak onu anlatmaya çalışalım?

WWN numarasını anlaya bilmek için Network kartlarımızın MAC adresi gibi düşünmenizi tavsiye ederim. Her fiber portun (FC Port) kendisine özel olarak atanan ve dünya üzerinde başka bir kart üzerinde benzeri olmayan 8 oklet ve 16 karakterden oluşan bir numarası vardır.

Örnek bir WWN numarası aşağıdaki gibidir.

10:00:00:05:1e:fb:4e:89

Bu WWN numaralarının renklendirdiğimiz ilk 3 okleti o kartın üreticisine verilmiş olan sabit numaralardan oluşur. Geri kalan bölümü kart üreticileri kendileri belirliyorlar. Yani ilk üç okletteki rakamlara bakarak HBA kartımızın hangi üreticiya ait olduğunu yani markasını tahmin edebiliriz.

Örnek olarak aşağıdaki firmaların Fiber portları WWN numaraları aşağıdaki rakamlar ile başlamaktadır. Diğer üreticilerin başlangıç kodlarını öğrenmek için aşağıdaki wikipedia adresine göz atmanızı tavsiye ederim.

00:A0:98              : NetApp
00:60:E8               : Hitachi

Bu WWN numarası bilmek SAN switch üzerinde veya storage üzerinde gördüğümüz bu numaraların hangi sunucuya bağlı fiber porta ait olduğunu isimlendirerek storage üzerinde ayarlayıp sunucularımız bağlayacağımız diskleri doğru sunuculara vermemize yardımcı olacaktır. 10 adet sunucu 2 adet fiber port ile SAN Switch'e bağlandığında karşınıda 20 adet WWN numarası olacaktır. Bunları karıştırmadan zone ayarları yapmak oldukça zahmetli olacaktır. Bu sebeple WWN portlarına sunucu adı vererek çalışmak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

WWN Nedir Çözümpark Sözlük: http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1224&kelime=WWN-World-Wide-Name

WWN Nedir Wiki Pedia: http://en.wikipedia.org/wiki/World_Wide_Name

Şimdi fiber portlarımıza ait WWN numaralarını Windows Server Sunucularımız üzerinde nasıl görebiliriz ona bakalım.

Fcinfo programını aşağıdaki linkten indirererek bilgisayarımıza kurulumunu yapalım.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=17530

 fcinfo_01

Benim sunucum üzerinde 2 farklı markanın fiber HBA kartı takılı. Emulex ve Brocade marka kartlar takılı aşağıdaki resimde bu kartları görebilirsiniz.

 fcinfo_02

Şimdi fcinfo.exe nin bulunduğu folder’a gidip çalıştıralım. fcinfo yazalım ve bu HBA kartlarımıaa ait WWN numaralarımız nedir hemen görelim.

C:\Windows\SysWOW64\fcinfo

fcinfo_03

Emulex WWN   : 10:00:00:00:c9:99:b6:00
Qlogic               : 50:01:43:80:18:74:e8:fa

Gördüğünüz gibi çok kolay bir şekilde Fiber kartlarımıza ait WWN numaralarını elde ettik şimdi bu numaraları SAN veya Storage üzerinde bulup bu numaraların ismini bu sunucumu bana hatırlatacak bir isimle değiştirebilirim. 

fcinfo /? ile komutun diğer kullanım şekillerini öğrenebilirsiniz.

Faydası olması dileklerimle.