Mevcut bir Windows Azure kullanıcıysanız, PowerShell ile Azure hesabınıza bağlanıp bazı yönetimsel işlemleri Power Shell üzerinden yapmanız gerekebilir. Nasıl Windows sunucularımız üzerinde hatta client bilgisayarlar üzerinde PowerShell kullanarak yönetimsel işlemleri gerçekleştiriyorsak Windows Azure hesabınıza PowerShell ile bağlanarak PowerShell ile yönetimsel işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Hemen mevcut olan Azure hesabımıza PowerShell ile bağlanalım.

Öncelikle PowerShell üzerinde sağ tıklayarak yönetici olarak çalıştıralım. Ben bu işlemi Windows 8.1 yüklü client bilgisayarım üzerinden yapacağım. PowerShell açtıktan sonra Add-AzureAccount komutunu verelim.

Not : Alternatif script : Get-AzureAccount Windows Azure hesabınıza bağlanmak için kullanabilirsiniz.

Add-AzureAccount komutunu verdikten sonra karşımıza ufak bir pencere açılacaktır. Bu pencerede Windows Azure hesabımıza ait bilgileri girelim.

Yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi Windows Azure hesabımıza PowerShell kullanarak giriş yaptık.

Şimdi Get-Command -Module Azure komutunu vererek Windows Azure üzerinde kullanabileceğimiz. Scripts görebiliriz.

Ya da tüm scripts görebilmek için Show-Command komutunu kullanarak yukarıda ki ekranda görüldüğü gibi açılan ufak pencereden görüntüleyebiliriz. Artık PowerShell ile Windows Azure hesabımıza bağlanmış durumdayız. Bundan sonra Windows Azure hesabınız üzerinde yönetimsel işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Başka yazılarda görüşmek üzere…