This is a TR-TR translated version of there article, originally posted here; Wiki: How to Automatically Add a Table of Contents (TOC) to Your TechNet Wiki Article.

This TechNet Wiki article shows you how to automatically add a table of contents to your Wiki article by using the "[ TOC ]" tag. You need to include headers in your article, and then the TOC tag places a table of contents that will link down to the corresponding section of your article.


Asamalar

Asama 1: Duzenleme Modu

Yeni bir Wiki dosyası oluşturun yada mevcut Wiki dokümanını açınız.

Düzenleme moduna geçmek için Edit sekmesini tıklayın.

Asama 2: Dokumani Yazan

Asama 3: Baslik ve Paragraf Stillerini Kullanın

Örneğin " Heading 1" olarak başlık stilini kullanarak paragraf başlıklarını bişimlendirin. Bunu yapmak için editör araç çubuğunda bulunan sol üst açılan paragraf stil menüsünü kuıllanınız.

Asama 4:  [TOC] Scriptini Kullanınız. 

[TOC]  Kodunu  (<köşeli parantez açın >TOC<köşeli parantez kapatın>, boşluksuz olarak!) belgenize ekleyiniz. Aşağıdaki örnektelki gibi.

Asama 5: Yazınızı Kayıt Ediniz 

Asama 6: Yaptıklarınızı Gorun

Dikkat: Baslik icerisinde 0 var ise

Herhangi bir başlık içerisinde "0" karakteri var ise , HMTL editöründe bunları düzenlemek gerekir. Başlık yada metinlerinizde 0 olabilir fakat makale kaydedildikten sonra bunları kaldırmak yada tüm sıfır karakterlerini değiştirmek için başlık satırında bulunan< a name > etiketini HTML editöründen düzenlemeniz gerekir. Başlıklarınızda herhangi bir "0" karakteri var ise İçindekiler kısmı görüntülemez.

Dikkat: Birden Fazla Ayni Baslik

Birden fazla aynı başlığı kullanırsanız HTML editöründe bunları düzenlemeniz gerekir. Başlık metinleri makalelerde çoğaltılamaz ve <a name> etiketleri benzersiz olmalıdır. Böyle bir durumda <a name> etiketlerinizi HTML ediötüründen düzeltiniz.

Tekrarlanan başlıklarda sorunları görmek için bir sonraki bölümde aşağıda yer alan örneğe göz atınız.Bu örnek makalelerin üzerinde gösterilen içindekiler tablosunun hiyerarşisini göstermek için yapılmıştır. Makale içinde geçen İçindekiler kısmını test ederseniz TOC etilketinin bu başlıklara atanmış olduğunu göreceksiniz. Her üç başlıkta da aynı <a name> etiketi bulunmaktadır.

Dikkat: Basliklarinizda Numerik Basamaklama Var Ise

Başlıklarınızın herhangi birinde "1" veya "2" gibi basamaklama var ise makaleniz kaydedildiğinde <a name> etiketi göz ardı edilir. Bu <a name> etiketinin benzersiz olmayacağı anlamına gelir. Örneğin yazınızın başlığında "1.2 Referanslar" yada "3.1 Başvurular" gibi basamaklama mevcut ise bu <a name> etiketi benzersiz olmayacaktır.Böyle bir durumda TOC etiketiniz düzgün çalışmayacaktır, etiketlerinizi benzersiz yapmak için HTML düzenlemeyi kullanarak <a name> etiketlerinizi düzenleyiniz.

Basamaklama <a name> etiketinde kullanılamaz fakat başka bir şekilde basamakla yapmanıza olanak tanınır. Örneğin, Html editörünüzü kullanarak <a name> etiketlerinizi <a name="Referanslar_1_2"> ve <a name="Referanslar_3_1"> gibi düzenleyiniz.

Not: Boşlukları ve çizgileri altçizgi ile değiştirmeniz gerekir.

Onemli Not: Eğer dokümanınızda TOC etiketi düzgün çalışmıyor ise ve gösterildiği gibi değilse TOC etiketinizi düzenlemek için aşağıya bakınız!

↑ Yukarı Dön


Sample Header 1

Sample Header 2

Sample Header 3

Sample Header 4

↑ Yukarı Dön


TOC Hiyerarsisi

Yukarıdaki bölümde de gördüğünüz gibi TOC etiketi dokümanınızdaki hiyerarşiyi belirler. Başlıklarınız otomatik olarak HTML içerisine <a name=example></a> etiketi ile eklenir.TOC etiketi hiyerarşiyi belirleme için başlık numarası ile birlikte bu etiketi kullanır.

Örneğin, şu makalede, "Feature Requests for TechNet and MSDN Profiles and Social Platform Tools" (Evet, TechNet Wiki üzerinde bulunan ilgi çekici makale), en üst seviye başlıkları oluşturmak için (Forumlar, Bloglar, Profiller ve Galeri) Heading 3 başlıklarını kullandık. Daha sonra altında bulunan   "Completed/Closed Requests" sekmesi için Heading 2 etiketini kullandık. Daha üst seviye bir başlık olmasına rağmen H3'ler önce listelendi ve sonrasında H2'ler hiyerarşik olarak listelendi.( Bana güvenin bu iyi birşey). H2 etiketimin altına bulunan ("Completed/Closed Requests"), birkaç  H3 bölümü için her platform için eklemede bulundum. Bu şekilde, H3'ler ve H2'lerin altında hiyerarşik bir şekide TOC etiketi vasıtası ile gözükür.

http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/feature-requests-for-technet-and-msdn-profiles-and-social-platform-tools.aspx

Yani asl nda fantastik ve akıllı bir sistem!. So it's a fantastic and smart system! TechNet Wiki TOC'un diğer bir avantajı ise hiyerarşi ve seviye kontrolü yapılabilmesini sağlar.  Bu kolay ve ufak özelliği eklemek kullanıcıların beceri düzeylerini geliştirmek için mükemmel olacaktır.! TOC etiketi kullanma sizi WIKI de diğer WIKI'lerin önüne çıkaraktır.!

↑ Yukarı Dön


Basa Don Linki

Yazıların üzerine dönmenin otomatik bir yolu yoktur. Yazınızın üzerine dönmek için bir link oluşturup ona bir bağlantı atayabilirsiniz..

Bunu daha kolay yapmak için aşağıdaki linki kopyalayıp dokümanınıza yapıştırabilirsiniz.:

↑ Return to Top

Bağlantı üzerinde herhangi bir yere tıklayın ve ara çubuğundaki "Insert Link or Anchor" ikonuna tıklayın, URL metnine makalenizin adresini girerek "3329" yazan kısmı sizin makalenizin ID si ile değiştiriniz. ( Makale ID nizi görmek için adres çubuğuna bakabilirsiniz.)

"Return to Top" linkini değiştirmeden önce , copy and paste it anywhere in your article to keep those changes you made.

If you prefer having your link go up to the top text of your article (not the top of the page), then you'll need to create the anchor on your page first (click at the top, click the "Insert Link or Anchor" icon on the toolbar, click the Anchor tab, type "Top" in the Name text box, and click OK), and then change your link to point to that (click anywhere on the link text, click the "Insert Link or Anchor" icon on the toolbar, choose "Top" from the Existing Anchor list box, and then click OK).

Example:

↑ Return to Top


TOC Etiketi Fix Etme

If you're having trouble to get the TOC right, please check this article:

And if you're still having trouble:

↑ Return to Top


Topluluk Kaynakları 

↑ Return to Top


Diger Diller

This article is also available in the following languages :

↑ Return to Top