Merhaba, Son günlerde çok sık sorulan sorulardan birisi de Windows server 2008 sunucum var, local admin şifresinin nasıl kırabilirim diye sorular gelmekte. Bildiğiniz üzere Windows Server 2008 ile birlikte ERD, Hirens Boot CD ile Local Admin parolalarını değiştiremez olduk. Bu konuda yapılması gereken birkaç küçük nokta var aslında. Dilerseniz şimdi beraber bu işlemin nasıl olduğuna bakalım.

Öncelikle Windows Server 2008 Editiona göre DVD si sunucu üzerine takılarak DVD den boot edilir. Aynı kurulum yapıyormuş gibi.

 

Kurtarma seçeneklerine gelinerek Command Promts seçilir.

Çıkan konsolda c:\Windows\system32\ dizinine gelinir

Bu konumda şu komutu vererek gerekli dosyamızı yedekliyoruz.

Move utilman.exe utilman.exe.bak

Ardından copy cmd.exe utilman.exe komutunu çalıştırarak ctrl+alt+delete ekranında komut çalıştırabilmemiz için gerekli dosyayı kopyalıyoruz. Şimdi bilgisayarınızı yeniden başlatabilirsiniz.Açılış ekranında Sol alt köşedeki sembole tıklayarak TR nin yanındaki konsol penceresinin açılmasını sağlıyoruz. Açılan penceredenet user Administrator Password1 yazarak Administrator parolasının Password1 olmasını sağlıyoruz ve CTRL+ALT+DELETE tuşlarına basarak yukarıda son adımda belirlemiş olduğumuz bilgilerle sunucumuz üzerinde oturum açabiliyoruz.