Bu yazımızda sizler ile Microsoft’ un Cloud Platformu olan Office 365 Admin Panelini inceleyeceğiz. Office 365 Admin paneline login işleminden, Panel üzerinde bulunan bütün linklerin bizlere neler katabileceğiniz sizler ile paylaşacağım. İşlemleri gerçekleştireceğim Office 365 planı Enterprise yani E3 plandır.

Öncelikle aşağıda ki linke ile login olalım.

https://login.microsoftonline.com/login.srf?wa=wsignin1.0&rpsnv=4&ct=1421841926&rver=6.4.6456.0&wp=MCMBI&wreply=https:%2F%2Fportal.office.com%2Flanding.aspx%3Ftarget%3D%252fadmin%252fdefault.aspx&lc=1055&id=501392#@/Domains/AddDomainWizard.aspx?Scenario=EDomainsSetup

Karşılama ekranı olarak bizim Office 365 satın aldığımız planımıza göre içerikler bulunmaktadır. E3 plan içerisinde Office 2013 Professional paketi’ de sunulmaktadır. Dilersek, Install Now butonuna tıklayarak ilgili client bilgisayar üzerine kurulum yapabiliriz.

Benim dil seçimim English olarak ayarlı. Siz isterseniz Change language linkine tıklayarak, Türkçe’ de dahil olmak üzere istediğiniz dil seçimi ile kurulumu gerçekleştirebilirsiniz.

Collaborate with Office Online

Bu kısımda, Office 365 Admin Panel üzerinde hızlı erişim linkleri mevcut. Outlook, Calendar, Word, Excel, PowerPoint, OneNote ve Office 365 Admin linkleri ile online erişim sağlanabilmektedir.

Eğer Trial version olarak Office 365′ i kullanıyor ve satın almak istiyorsanız, sağ üst kısımda bulunan Purchase linkine tıklayıp, istediğiniz planın bilgilerine erişip, satın alma işlemi yapabilirsiniz.

https://portal.office.com/Commerce/Catalog.aspx?source=home

Dashboard: Admin linkine tıkladıktan sonra Office 365 Admin yani yönetim paneli ekranına geliyoruz. Sağ tarafta bazı kısımların hızlı erişim linkleri, sol tarafta ise Office 365’i yönetebileceğimiz linklerin tamamını görebiliyoruz. Orta kısımda ise Service overview
ve Current health çalışan servislerimizi görebiliriz.

Setup: bu kısımda Basic ve Extend (Advanced) olarak yapınızı configure edebilirsiniz.

 

Basic setup’a tıklarsak aşağıda ki gibi bir ekran gelir ve bize domain ekleme, user ekleme, dns ayarları gibi seçenekler sunar.

Örnek içerik:

  • Create new users and mailboxes.
  • Share documents and collaborate online.
  • Use web conferencing and instant messaging.
  • Create documents by using Office applications.

Users: Bu kısım oldukça önemli. Bu bölüm, Office 365/Exchange Online ve On Prem yapımızda Office 365 Sync olarak çalışan bütün kullanıcılarımızı, silinen ve delegate edilen kullanıcılarımızı görebileceğimiz, yönetebileceğimiz, lisans ve konum atayabileceğimiz bölümdür.

Ayrıca, aşağıda belirttiğim bütün işlemlerin erişimi Users kısmı altındadır.

Contacts: External Contactlarımızı görebileceğimiz, yönetebileceğimiz bölümdür. (Exchange Online)

Shared Mailbox: Shared Mailboxlarımızı görebileceğimiz, yönetebileceğimiz bölümdür. (Exchange Online)

Groups: Groupları (Security, Distribution) görebileceğimiz, yönetebileceğimiz bölümdür. (Exchange Online)

Domains: Bu kısımda organizasyonumuz’ da kullandığımız domainleri ekleyebilir, sorunları çözebilir, yönetebiliriz. Konunun makalesi cozumpark.com ve kişisel bloglarım’ da mevcuttur.

Public Website: Bu kısımda ise Share Point üzerinden kurumsal yada bireysel web sitelerinizi Office 365 üzerinden publish edebiliyor veya yeni bir site yaratıp, publish edebiliyorsunuz.

Bu işlem öncesi domain adresinizi Office 365 platformuna Domains kısmından eklemeniz gerekmektedir.

Makalemizde Office 365 üzerinde ki Admin panelin bir kısmını inceledik. Serinin devamında kaldığımız yerden Office 365 Admin paneli incelemeye devam edeceğiz.

Faydalı olması dileğiyle.