Bildiğiniz üzere bir önceki bölümümüz ile Exchange Online Hybrid Deployment konfigürasyonunu tamamlamıştık.

Şimdi kullanıcı taşıma testlerimizi gerçekleştireceğiz ve bu testlerde karşılaşabileceğimiz olası sorunları inceleyeceğiz.

Şimdi bir test kullanıcımızı taşımaya başlayalım.

Taşıma işlemimizi O365 Portal sayfamızdan, Exchange hizmetimize bağlanıp gerçekleştiriyoruz. Yani Office 365 platformumuzdaki Exchange Admin Center'ımıza bağlanıyoruz.

move0

Sonrasında aşağıda da göründüğü gibi sol taraftaki menümüzde receipent (1) menüsüne giriyoruz ve üst menümüzde bulunan migration (2) tabı ile devam ediyoruz. Migraiton sayfasında + işaretini tıklıyoruz ve Migrate to Exchange Online (3) butonu ile devam ediyoruz. Gördüşünüz gibi dilersek bu menüden Migrate from Exchange Online seçerek bulut tarafındaki bir kullanıcımızda On-premise yapımıza geri taşıyabiliriz.

move01

Daha sonra karşımıza ne tür bir taşıma yapmacağımızı soran bir wizard geliyor. Bu wizard, bize bir batch dosyası oluşturacak ve bu batch dosyasının içerisinde taşımak istediğimiz kullanıcılar olacak. Biz de bu batch dosyasını, istediğimiz zaman başlatıp, taşıma işlemimizi gerçekleştiriyor olacağız. Şimdi bu başlıkları biraz inceleyelim.

move2

  • Remote Move Migration: Exchange 2010 ve sonraki versiyonları destekler ve Hybrid yapılar için önerilen bir migration tipidir. Bu tip bir geçişte kullanıcı herhangi bir kopma ve bağlantı sorunu yaşamaz. Sadece taşıma tamamlandığında Outlook kullanıcıya, yöneticinin bir değişiklik yaptığını ve outlook'u kapatıp açması gerektiğini bildiren bir uyarı çıkar. Kullanıcı bu işlemi yaptıktan sonra artık outlook istemcisi bulut platformundaki mailbox'ına bağlanmış olur.
  • Staged Migration: Exchange 2003 ve Exchange 2007 sürümleri için geçerli bir taşıma tipidir. Kullanıcı mailbox'larını bölümleyerek taşır. Taşıma süreciniz birkaç hafta veya birkaç ay devam edecek ise ve herhangi bir kesinti yaşanmasını istemiyorsanız bu geçiş tipini kullanabilirsiniz. DirSync gerektirir.
  • Cutover Migration: Cutover Migration bir seferde tüm On-premise yapıyı O365 platformuna taşımak için kullanılan bir taşıma tipidir. Exchange 2003 ve sonraki sürümleri için geçerlidir. Tüm On-premise yapı buluta taşındıktan sonra, MX kayıtlarının O365 tarafına yönlendirilmesi ile tamamlanır. DirSync gerektirmez.
  • IMAP Migration: Exchange platformu olmayan 3. parti mail yazılımlarında O365'e mailbox taşıma sistemidir. Örneğin: gmail..

Şimdi biz Hybrid yapımızda taşıma yapmak için Remove Move Migration diyerek işlemimize devam ediyoruz. Wizardın diğer ekranında aşağıdaki gibi + işaretini tıklayarak taşımak istediğimiz kullanıcı veya kullanıcıları seçiyoruz, OK diyoruz ve ilerliyoruz.

move3

Şimdiki ekranda wizard MRS Proxy sunucumuzu belirtiyor. MRS Proxy ismini Hybrid yapıyı kurarken belirtmiştik. MRS Proxy sunucusu birden fazla olabilir ve biz bu ekrandan seçim yapabiliriz.

newbatch7

Next ile ilerliyoruz ve şimdiki ekranda hazırlamış olduğumuz Batch File'ın ismini belirliyoruz. Target Domain olarak ise O365 tarafındaki mail domainimizi belirtiyor. Çünkü taşıma işlemimizi O365 tarafına doğru taşıyacağız, dolayısı ile Target Domain olarak bulut tarafını belirtiyoruz. Ayrıca burada Primary Mailbox ile bilikte Archive Mailbox'ınıda taşıya biliriz. Veya sadece Archive Mailbox'ı da taşınabilir. Yine bu ekranda Bad Item Limit'i alt ve üst sınırını belirleyebiliriz. Bu durumda sorunlu olan item'ları taşımayacaktır.

newbatch

Burada ise hazırlamış olduğumuz Batch File hatalı veya hatasız tamamlandığında bilgilerndirilmek üzere bir mail adresi giriyoruz. Bununla birlikte Batch File'ımızı hazırlayıp daha sonrada başlatabiliriz. Yada hemen başlatmak istiyorsak automatically seçeneğini işaretleyerek taşıma işlemini başlatabiliriz.

newbatch2

Göründüğü gibi Batch dosyamız çalışmaya başladı ve taşıma işlemi de başlamış oldu. Bi sayfa bize bazı bilgiler vermektedir. Batch dosyası içerisindeki taşınan kullanıcı sayısını, senkronize olanları, biten veya başarısız olanlar gibi.

217

Daha fazla ayrıntı için sağ taraftaki View details diyebiliriz ve taşıma işlemi ile ilgili daha fazla ayrıntıya ulaşabiliriz. View detais ile Batch dosyasının içerisinde taşınan kullancıların durumlarını ayrı ayrı görmemiz mümkün olacaktır. Hatta yine View details ile birlikte bir txt dosyasında anlık olarak taşıma işlemini takip etmemiz mümkün.

Böylelikle yazımızın sonuna geliyoruz. Umarım faydali bir yazı olmuştur.


Teşekkür Ederim

Cüneyt E. ORHUN

MCT, MCSA:Office 365, Communication