Bilindiği üzere herhangi bir Office 365 platformunda veya bir Office 365 migration projesinde, öncelikle yapmamız gereken adımlardan biri, Office 365 portalımız (Tenant) aktif olduktan sonra, on-premise yapımızda bulunan domainlerimizi portalımıza tanımlamak.

Böylelikle on-premise ve Office 365 yapımız bibirleri ile iletişime başlayacaklardır.  Bu çalışmada ilk yapmamız gereken elbette ki Office 365 tenant'ımızın yani portalımızın MS tarafından aktif edilmesi. Yada Office 365 Ücretsiz Deneme Sürümü sayfasına giderek 30 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

Portalımız aktif olduktan sonra aşağıda göründüğü gibi tenant'ımızı alırken belirtmiş olduğumuz isim ile default'da onmicrosoft.com uzantılı bir domain oluşturuyor. Aslında bu oluşturmuş olduğu domain ,bize sunulan tenant'ın yani portalın en alt tabakası. Bizler kendi domainlerimizi bu yapının üzerine tanıtıp, kullanıyor olacağız.

add_domain

Sonrasında Add Domain seçeneği ile on-premise yapımızda bulunan domainimizi Office 365 portalımıza ekliyoruz ve ilgili sayfada ilerliyoruz.

new_domain

Bir sonraki adımda girmiş olduğumuz domainin gerçekten bize mi ait olduğunu sorgulamak için bir TXT kaydı girmemiz gerekecek. Karşımıza gelen ekranda belirtilen TXT kaydını, yine bize ait olan public DNS sunucumuza giriyoruz.

add_dns

DNS kaydımızın güncellendiğine emin olduktan sonra Okay diyerek ilgili domainimizi Office 365 portalımıza tanımlamış oluyoruz.

dns_ok

Bu aşamadan sonra artık Office 365 platformunu hangi amaç için kullanmak istediğimizi belirtmemiz gerekiyor. Office 365 yapımızda Exchange Online için mi veya Skype For Business için mi, ya da her ikisini birden mi kullanacağız, aşağıda olduğu gibi bunu belirtmeliyiz. Çünkü diğer adımda bu seçimlere gore, bizlerden ilgili DNS kayıtlarını oluşturmamızı isteyecektir.

add_ok

Bu adımdan sonra, yukarıda  da belirttiğimiz gibi kullannmak istediğimiz hizmetlerle ilgili olarak, gerekli DNS kayıtları portal tarafından bize belirtilecektir. Bizim de yapmamız gereken tek şey, bu kayıtları, yine kendi public DNS sunucumuza girmek ve arkamıza yaslanıp güncellenmesini beklemek olacaktır.

all_dns

DNS kayıtlarımız güncellendiğine emin olduktan sonra bir sonraki adıma ilerliyoruz ve Office 365 in de bu kayıtları doğruladığını görebiliyoruz.

done

DNS kayıtlarımızı Office 365 de doğruluyor ve domain tanımlama işlemimiz böylelikle tamamlanıyor.

Artık Office 365 portalımızı kullanmaya başlayabiliriz.

son

Cüneyt E. ORHUN

MCT, MCSA:Office 365, Communication