Bilindiği üzere Office 365 Migration seneryoları firmaların altyapılarına göre farklılık göstermektedir. Offcie 365 geçiş senaryolarını aşağıdaki başlıklarda ele alabiliriz.

 • Remote Move Migration: Exchange 2010 ve sonraki versiyonları destekler ve Hybrid yapılar için önerilen bir migration tipidir. Bu tip bir geçişte kullanıcı herhangi bir kopma ve bağlantı sorunu yaşamaz. Sadece taşıma tamamlandığında Outlook kullanıcıya, yöneticinin bir değişiklik yaptığını ve outlook’u kapatıp açması gerektiğini bildiren bir uyarı çıkar. Kullanıcı bu işlemi yaptıktan sonra artık outlook istemcisi bulut platformundaki mailbox’ına bağlanmış olur.
 • Staged Migration: Exchange 2003 ve Exchange 2007 sürümleri için geçerli bir taşıma tipidir. Kullanıcı mailbox’larını bölümleyerek taşır. Taşıma süreciniz birkaç hafta veya birkaç ay devam edecek ise ve herhangi bir kesinti yaşanmasını istemiyorsanız bu geçiş tipini kullanabilirsiniz. DirSync gerektirir.
 • Cutover Migration: Cutover Migration bir seferde tüm On-premise yapıyı O365 platformuna taşımak için kullanılan bir taşıma tipidir. Exchange 2003 ve sonraki sürümleri için geçerlidir. Tüm On-premise yapı buluta taşındıktan sonra, MX kayıtlarının O365 tarafına yönlendirilmesi ile tamamlanır. DirSync gerektirmez.
 • IMAP Migration: Exchange platformu olmayan 3. parti mail yazılımlarında O365’e mailbox taşıma sistemidir. Örneğin: gmail..

Bu doğrultuda Exchange Online’a geçiş senaryolarından biri de Cutover Migration yöntemidir. Bu yazımızda Exchange Online Cutover Migration senaryosunu ele alacağız. Adından da anlaşılacağı gibi, bir seferde bütün On-premise yapıyı Office 365 platformuna taşıma yöntemidir.

Exchange 2003 ve daha sonraki versiyonları desteklemekle birlikte 2000 kullanıcıya kadar olan ortamlarda tercih edilmektedir.

Yine ilk önce Cutover Migration adımlarımızı kısaca belirtelek yazımıza devam edelim. Cutover Migration’da temel olarak hangi adımları uygulayacağız;

 • Cutover geçişinden önce, ön hazırlıkların tamamlanması. Bunlar ne olabilir. On-Premise yapımızda bulunan Exchange ortamı tarafında sertifika işlemlerinin tamamlanması, Outlook Anywhere yapılandırmamız ve sağlıklı hizmet verip vermediğinin kontrolleri gibi. Çünkü Cutover Migration çalışmasında tüm geçiş işlemi RPC over HTTP ve Outlook Anywhere üzerinden gerçekleşmektedir. Bunun ayrıntılarını ilerleyen sayfalarımızda inceliyor olacağız.
 • Diğer yapmamız gereken adım Migration Endpoint ve ardından Migration Batch oluşturmak. Migraiton Endpoint tarafını yapılandırıken birde On-Premise yapımızda bir adet yetkili bir kullancıya ihtiyacımız olacaktır. Bu kullancının tum mailbox’larda Full Access yetkisine sahip olası veya Mailbox Database’inde Receive As yetkisine sahip olamsı gerekmektedir. Yine bu kullanıcının Active Directory üzerinde  Domain Admin yetkisine sahip olası yeterli olacaktır.
 • Migration Batch başlatılarak taşıma işleminin tetiklenmesi.
 • Taşınan kullanıcılar için gerekli testlerin gerçekleşmesi.
 • MX kayıtlatının O365 platformuna çekilmesi.
 • Oluşturmuş olduğumuz Migration Batch dosyasının kaldırılması.
 • Ve son olarak Lisansların atanması ve Autodiscover kaydının güncellenmesi.
 • Son olarakda istenirse DirSync kurulumu ve yapılandırması gerçekleştirilebilir.

Bu bahsetmiş olduğumuz adımların ardından artık yapımızı tamamen O365 platformuna taşımız olacağız. Daha öncede bahsetmiş olduğumuz gibi Cutover Migration’daki amacımız tek bir seferde tüp yapımızı O365’e taşımak.

Şimdi biraz yapımızdan bahsedelim;

On-Premise ortamımızda bir Exchange 2013 ortamı bulunmaktadır. ortamda birden fazla sunucu olacağı gibi, tek bir sunucuda test ortamımızda bizlere yeterli olacaktırş. Benim test ortamımda MBX ve CAS rollerinin olduğu tek bir sunucu bulunmaktadır.

Burada yeri gelmişken şunu belirtmek istiyorum, O365 platformlarında demo, test vs. yaparken o365ready.comsitesinden faydalanabilirsiniz. Çünkü boyle test ortamlarında gerçek bir domain ismine ve pubic bir sertifikaya ihtiyacınız olacaktır. Sertifikanızın public olmadığı durumlarda bu gibi demo ortamlarınız sağlıklı sonlandırılamayacaktır. o365ready ile nasıl geçerli bir domain ve public bir sertifika alınır, ilgili yazımızda bulabilirsiniz.

Şimdi bazı noktalara dikkat çekmek istiyorum. Bu noktalar projeye başlamadan yapılması gereken en önemli noktalar diyebiliriz.

On-Premise yapımızda bulunan Exchange sunucularımızın Outlook Anywhere rolünün sağlığı, taşımanın gerçekleşeceği Network’ümüzün durumu ve tabi ki geçerli bir public sertifka. Bunların eksik olduğu veya sağlıksız çalışması durumunda taktir edersiniz ki projemiz başarılı olmayacaktır.

Daha öncede bahsetmiş olduğumuz gibi Cutover Migration, RPC over HTTP üzerinden yani Outlook Anywehere ile gerçekleşmektedir.

Öncelikle On-Premise yapımızda bulunan Exchange ortamımızdaki Outlook Anywhere ayarları nasıl olmalıdır, onu inceleyelim. Aşağıdaki gibi External Host Name, Internal Host Name ve Authentication metodunu belirliyoruz.

out_any

Outlook Anywhere yapımızın ve dolayısı ile sertifika durumumuzun sağlıklı olup olmadığını, hepimizin bildiğihttps://testconnectivity.microsoft.com adresinden gerçekleştirebiliriz. İlk önce Microsoft Office Outlook Connectivity Test altında bulunan Outlook Connectivity seneçeneğini işaretleyip ilerliyoruz.

out_any2

Sonrasında geçerli mail adresine sahip bir kullanıcımızın bilgilerini ve RPC Proxy sunucumuzu belirliyoruz.

Out_any3

Aşağıda göründüğü gibi test sonucunu başarılı bir şekilde alıyoruz. Burada Error gördüğümüz durumlarda sayfadaki bilgileri genişleterek problemi ve çözümünü sağlamamız gerekecektir.

out_anyend

Boylelikle On-Premise yapımızda gerekli olan yapılandırmaları ve kontrollerini gerçekleştirmiş olduk. Sıra geldi O365 platdormunda yapılması gerekan adımlarımıza.

Office 365 tarafında gerçekleştireceğimiz adımlarımıza makalemizin ikinci bölümünde devam ediyor olacağız.

Office 365 – Exchange Online Cutover Migration (Bölüm2)

Office 365 – Exchange Online Cutover Migration (Bölüm3)

Teşekkür Ederim

Cüneyt E. ORHUN

MCT, MCSA:Office 365, Communication