Bir önceki bölümümüzde Cutover Migration adımlarımızı, geçiş için On-Premise yapımızda bulunan Exchange sunucularımız üzerindeki Outlook Anywhere ve sertifika tanımlarımızı belirlemiştik.

Yazımızın bu bölümüne O365 platformumuzdaki tanımlamalarımız ve konfigürasyonlarımız ile devam ediyor olacağız.

İlk önce O365 platformuna taşımak istediğimiz domain veya domainlerimizi O365 portalımıza tanımlıyoruz. Portalımıza giriyoruz ve Add Domain ile devam ediyoruz.

tenant01

Sonraki sayfada dominimizi ekleme ile ilgili bir takım bilgiler veriyor ve sonraki sayfaya geçiyoruz. Domain adımızı giriyoruz.

tenant3

Domainimizi girdikten sonra devam ediyiyoruz ve aşağıdaki gibi bizden bir DNS TXT kaydı istiyor. Bu kayıt bu domainin gerçekten bize ait olup olmadığını doğrulamak için gerekmektedir. Bu kaydı Public DNS sunucumuzdaki ilgili zone altına giriyoruz ve devam ediyoruz. DNS kaydının güncellenmesi bir süre alabilir. Bu güncelleme gerçekleşmeden sutup devam etmeyecektir.

tenant04

Kaydımız güncellendikten sonra aşağıdaki gibi domainimiz in doğrulandığını görebiliriz.

tenant5

Artık domainim doğrulandı. Şimdiki ekranda bizden O365 tarafında kullanmak istediğimiz servisleri belirlememizi isteyecek. Burada Exchange Online, Skype For Business Online veya Mobile Device yönetim hizmetlerinden hangilerini kullanmak istediğimizi belirtiyoruz. Biz sadece Exchange Online yani mail hizmetini kullanacağımız için birinci seçeneği seçmemiz yeterli olacaktır.

tenant06

 Bundan sonraki adımlarda setup devam ediyor ve bizden yine domainimize ait bir takım doğrulama işlemleri için yeniden DNS kayıtları girmemizi isteyecektir. MX, Autodiscover kayıtları gibi. Fakat henüz hali hazırda bu kayıtlar On-Premise Exchange sunucularımızı gösterdiği için bu kayıtları girmiyoruz. Daha öncede bahsetmiş olduğumuz gibi taşıma işlemimiz tamamlandıktan sonra ilgili kayıtlarımızı güncelleyeceğiz ve tüm mail trafiğimizi O365 platformundan yönlendirilmesini sağlayacağız. Bu ekranı aşağıda göründüğü gibi ignore edebiliriz.

tenant08

Ve setup'ımızı tamamlıyoruz.

tenant9

Aşağıda yeni domainimizin portalımıza yani tenant'ımıza tanımlandığını görebiliriz.

tenant010

Şimdi sıra geldi daha önce bahsettiğimiz Migration Endpointimizi oluşturmaya. Yine daha önce söz ettiğimiz gibi, yetkili kullancımız ile oluşturacağımız Migration Endpoint, Outlook Anywhere vastası ile On-Premise Exchange ortamımız ve Exchange Online ortamımız arasındaki bağlantıyı kuracaktır.

Bu işlemi O365 portalımız üzerinden Exchange Admin Center'a giriyoruz ve receipent menüsü ve sonrasında migration sekmesinden gerçekleştiriyoruz. Migration sayfasında üç noktayı tıklıyoruz ne sonrasında Migration Endpoint seçeneğine tıklıyoruz ve gelen ekranda + işatetini tıklayarak yeni Migration Endpoint'imizi belirlemeye başlıyoruz.

endpoint1

Sonraki ekranda ise oluşturulacak Endpoint'imizin tipini belirliyoruz. Daha önce söz ettiğimiz gibi bu işlem tamamen RPC over HTTP yani Outlook Anywhere üzerinden gerçekleştirilecektir. Bu yüzde bu ekran da Outlook Anywhere seçeneğini seçiyoruz.

endpoint2

Ve aşağıda göründüğü gibi yetkili olan kullancı hesap bilgilerimiz giriyoruz. Bu hesap tüm mailboxlara Full Access yetikisi olan veya mailbox database'i üzerinde receive as yetkisi olan yada bir domain admin yetkisine sahip bir kullanıcı olmalıdır.

endpoint3

Gerekli bilgilerimizi girdikten sonra ilerliyoruz ve setup Outlook Anywhere sayesinde, gerekli bilgilere erişecektir ve suncu bilgilerini çekecektir.

endpoint4

Sonrasında Migration Endpoint'imize bir isim veriyoruz ve daha sonra oluşturacağımız Migration Batch dosyasında bir seferde kaç mailbox taşıyacağımızı ve Maximum concurrent incremental syncs ile de, bir seferde incremental olarak kaç mailbox'ın işlem yapacağını belirliyoruz.

endpoint5

Ve bir sonraki sayfada oluşturulan Migration Endpoint'imizin tamamlandığını görebiliyoruz.

endpoint6

Böylelikle Migration Endpoint'imizi oluşturmuş olduk. Şimdi sıra geldi Migration Batc dosyamızın oluşturulmasına ve sonrasında taşıma işlemlerimizin gerçekleştirilmesine.

Burada şu noktaya dikkat çekmek istiyorum. Taşıma öncesinde taşınacak mailbox kullanıcıların, eğer varsa Unified Mesaging özelliğini disable edilmesi gerekmektedir. taşıma işleminden sonra bu özellik tekrar aktif edilebilir.

Bu işlemlerimize yazımızın üçüncü bölümünde devam ediyor olacağız.

Office 365 - Exchange Online Cutover Migration (Bölüm1)

Office 365 - Exchange Online Cutover Migration (Bölüm3)