Bu makalemizde POP3 olarak kullandığınız mail hizmeti ile Office 365 hizmetini birleştirip tek mx üzerinden 2 mail hizmetini kullanıyor olacağız. Aslında POP3 hizmetini Office 365’ e yönlendiriyor olacağız.       

Yani POP3 de aynı etki alanına sahip 100 tane kullanıcınız var ise bunların 30 tanesini Office 365 kullanabilir ve 70 tanesini POP3 de kullanmaya devam edebilirsiniz. 

POP3 ve Office 365 mail hizmetlerini aynı anda kullanmak için aşağıda ki adımlar uygulanmalıdır.

 

1-Etki Alanı Eklenmesi; 

Etki alanı eklenmesi için Office 365 yönetim paneli açılmalıdır. Ardından etki alanları bölümüne gidilmelidir.

1

Etki alanları bölümünde etki alanı ekleme butonuna tıklanmalıdır.

2

Etki alanı adı yazıldıktan sona ileri butonuna tıklanmalıdır.

3

Domain’ in size ait olduğunu doğrulamak için yukarıda ki TXT kaydı etki alanınızın DNS paneline eklenmelidir.

4

DNS kayıtları verilen bilgiler ile yukarı ki gibi eklenmelidir.

5

DNS kayıtları eklendikten sonra iki önce ki resimde ki bölümde bulunan Tamam kaydı ekledimbutonuna tıklanmalıdır. Ardından diğer DNS işlemleri için ileri butonuna tıklanmalıdır. Kullanıcı etki alanı değiştirme işlemlerini atlayabilirsiniz.

6

Karşınıza çıkan ekranda MX ve SPF kayıtları haricinde diğer kayıtlarda etki alanı DNS panelinde açılmalıdır. Yukarıda açılmış ve doğrulanmış şekilde gözükmektedir.

Bu işlemin ardından kullanıcılar Office 365 panelinde açılmalıdır.  Kullanıcı listesini CSV olarak hazırlarsanız Office 365 paneline toplu kullanıcı olarak kullanıcıları açabilirsiniz.

 

2- Office 365 Internal Relay İşlemi

Bu makalede internal relay’ ı kullanmamızın sebebi ‘bir mail atarken önce içeriye bak eğer içeride mx kaydını bulamazsan dışarıya bak’ olarak açıklayabiliriz.

Internal relay yapmak için Exchange Online bölümünde önce ‘posta akışı’ bölümüne ardından‘kabul edilen etki alanları’ bölümüne gidilmelidir.

7

Internal relay yapılacak etki alanı çift tıklanarak açılmalıdır.

8

Office 365 paneli TÜRKÇE kullandığım için ‘İç geçiş’ olarak gözükmektedir. İç geçiş seçilerek kaydet butonuna tıklanmalıdır. Çıkan uyarıyı Tamam diyerek kapatabilirsiniz. Bu işlemin ardından internal relay 30 – 60 dk arasında aktif olacaktır.

 

3- Kullanıcılara gelen maillerin bir kopyasının onmicrosoft.com’ a yönlendirilmesi

Yeni bir Office 365 hesabı açarken size onmicrosoft.com olarak default domain sağlamaktadır. Bu sebeple her mail hesabı açtığınızda açtığınız mail adresine otomatik olarak alt smtp olarak aynı mail adresinin onmicrosoft.com uzantılı olanını açılmaktadır.

9

Onmicrosoft.com uzantılı mail adresinin otomatik olarak eklendiğini yukarda ki resimde görebilirsiniz.

10

POP3 yönetim panelinden yukarıda ki gibi onmicrosoft.com hesaplarına yönlendirme yapılması gerekmektedir.

 

4-SPF kaydının birleştirilmesi

Bu aşamada SPF kaydını birleştirmemizin sebebi blacklist’ e girmemizi engellemek olacaktır. SPF kaydı güvenlik için kullanıldığı için aktif olması Office 365 için oldukça önemlidir. Aksi takdirde etki alanı 2 ayrı yerden mail attığı için sürekli blacklist’ e girecektir.

 

SPF birleştirmek için birçok web sitesi var ben aşağıda ki web sitesini kullanıyor olacağım.

http://www.spfwizard.com/

11

Web sitesini açtıktan sonra yukarıda ki gibi bilgiler doldurulmalıdır. SPF kaydı otomatik olarak kırmızı seçilen alanda oluşmaktadır.

12

v=spf1 mx a a:mail.hasandanis.net include:spf.protection.outlook.com ip4:31.169.73.83 ~all

Etki alanına SPF kaydı TXT olarak eklenmelidir.

13

Yukarıda görüldüğü üzere Office 365 üzerinde MX harici tüm kayıtlar aktif olarak gözükmektedir. Yaptığımız işlemler sayesinde POP3 ve Office 365 mail hizmetinizi aynı anda kullanabilirsiniz.