Bu bölümde azure app service üzerinde bulunan deployment metodlarından temel olarak bahsedeceğim.

Web app ile ilgili bir önceki makale için aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

Azure Web Apps - Deploying Web Apps

Web app’ler,Mobile app’ler,logic appler yada API appler deploy edilirken önemli nokta source’un nerede bulunduğudur.

word-image

Client Bilgisayardaki Source Code

  • Client source control sistem kullanmıyorsa kodu visual studio yada Web Matrix üzerinden deploy edebilir. CLI tabanlı MSBuilt tool kullanılarak da script tabanlı deployment yapılabilir.
  • Source file’larının client bilgisayardan transfer edilmesi için FTP’de kullanılır, web deploy teknolojisi connection string gibi konfigürasyon değerlerini kolay şekilde ayarlamayı sağlayan ve deployment time’ını düşüren extra özellikleri içerir.
  • Developerlar ayrıca kudu engine’i kullanarak her repository’e code deploy edebilirler. Kudu continuous deployment için version control,package restore ve web hooks gibi bileşenleri destekler.

On-premise Source Control System’de bulunan Source Code

  • Developer’lar onpremise system üzerinde bir source-control sistemi kulanıyolarsa, bu sistemi kullanarak azure app service’e continuouse delivery yapabilir.
  • Burada öneli nokta hedef app staging slot içersinde bulunmalıdır. Bu sayede değişiklikler önce test slotunda test edilip sonrasında production slotuna taşınmalıdır.
  • Onpremise source-control system olarak TFS,Git Hub ve Mercurial Repositories kullaılabilir.

Cloud Source Control System’de bulunan Source Code

Eğer developerlar Visual Studio Online’daki Team Foundation Version Control (TFVC) gibi cloud tabanlı bir source-control system kullanıyolarsa, onpremise source control sistemleri ile aynı şekilde continuous delivery konfigürasyonu yapılır.

Developer’lar bu sistemlerde bir çok seçeneğe sahiptir. Örneğin VSO içindeki source code dağıtımı için merkezi TFVC yerine git kullanılabilir

App service mimarisindeki planlamaya ilişkin gerekli bilgiler bu şekilde.

Bir sonraki bölümde App Service deployment’ı ile devam edeceğim.

Kaynak: Microsoft DMOC

Fırat