W tym artykule chcę kontynuować temat, który zacząłem w innym artykule: Jak napisać swój pierwszy artykułOstatnio widzieliśmy, jak napisać swój pierwszy artykuł na własną rękę. Teraz chcę pokazać, jak łatwo można przetłumaczyć artykuł na swój język ojczysty lub na inny.

Ten artykuł jest częścią serii TN Wiki-wprowadzenie i został również opublikowany na WikiNinjas blog.

Krok 1: Znajdź artykuł do tłumaczenia

To nie jest takie proste, jak to brzmi. Najlepiej byłoby, gdyby był to artykuł, który już masz napisany. Jeśli jeszcze nie masz napisanego artykuł na własną rękę, warto wybrać temat, który znasz.

Dlaczego należy się zapoznać z tym tematem? Zwłaszcza w kontekście technologii ważne jest, aby wiedzieć, jak przetłumaczyć dane słowo czy zdanie. Przykładowo Niemcy zwykle nie lubią angielskich słów, więc starają się tłumaczyć każde słowo na niemiecki. Jaki z tym problem? Inny przykład: W Niemczech mówi się 'handy' (przydatny) na telefon komórkowy. Oczywiście telefon komórkowy jest przydatny, ale w tym kontekście nie ma nic wspólnego z samym słowem.

Krok 2: Przetłumacz

Jeśli znajdziesz artykuł, który chcesz przetłumaczyć, masz kilka opcji, jak można to zrobić. W tym artykule chciałbym skupić się tylko na dwóch z nich.

Opcja #1: Przetłumaczyć je na własną rękę

Jeśli znasz język docelowy (czy też jest to Twój język ojczysty) i temat, można rozpocząć tłumaczenie tego artykułu na własną rękę. Dwie wskazówki z mojej strony: 
-Użyj układu artykułu, który tłumaczysz. To sprawia, że nawigacja z jednego artykułu do drugiego będzie łatwiejsza. 
-Nie próbuj tłumaczyć tego artykułu słowo po słowie. Njaważniejsze, aby przekazać komunikat generowany przez autorów artykułu.

Opcja #2: Użyj Microsoft Tłumacz Widget

Innym rozwiązaniem jest Widget Microsoft Tłumacz. Bardzo dobry artykuł Technet Wiki został napisany na ten temat przez Bruno Lewin - Microsoft Tłumacz Widget i Wiki. Wszelkie informacje i sugestie znajdziesz właśnie tam.

Krok 3: Oznacz tłumaczenie jako artykuł przetłumaczony

Dobra tłumaczenie jest zrobione. Co dalej?

Nie zapomnij oznaczyć swojego artykułu jako tłumaczenie innego. Sposób, jak tego dokonać, został opisane przez Ed podczas Translation Challenge of 2012 (Wyzwanie do Tłumaczenia 2012).

Krok 4: Co dalej?

Twój pierwszy przetłumaczony artykuł to oczywiście nie koniec podróży. Wybierz kolejny artykuł i kontynuuj, tłumacz artykuły (i uczestnicz w następnym wyzwaniu tłumaczeniowym TNWiki)!

Zobacz też

Inne języki