Windows Server windows update sonrası yaşanılan Error Code: 0x00000100- sorunun çözümünü sizlerle paylaşmak istiyorum.Bu hatanın sebebi KB3146723 olarak microsoft forumlarında da yaygın olarak bilinen bir sorun bu makaledeki adımları takip ederek sorununuzu çok rahat çözebilirsiniz.Her zaman yaptığınız gibi Windows Update yükleme işlemini gerçekleştirmiştiniz. İndirme ve yükleme başarı ile tamamlanmış ve restart butonuna basmıştınız. Servisler kapandıktan sonra update çalışmaya başlamıştır. Sistem yeninden başladıktan sonra siyah ekranda "Your PC needs to restart Please hold the power button Error Code: 0x00000100" şeklinde bir hata ile karşılaştınız ve restart ettiğinizde de sorun çözülmedi.

Sorun büyük gibi gözükse de aslında çözümü kolay. Sisteminizi BIOSdan CD/DVD boot olacak şeklinde düzenleyiniz. Windows Server ISO nuzu takarak boot ediniz.

"Repair your computer" linkine tıklayınız.

"Choose an option" ekranında "Troubleshoot" menusune tıklayınız.

"Advanced options" penceresi açılacaktır. "Command Prompt" menusune tıklayınız.

Komut satırı penceresinde aşağıdaki kodu yazıyoruz ve enter basıyoruz.

Dism /Image=C:\ /Cleanup-image /revertpendingactions

Not: Bu sorun genelde microsoftun KB3146723 nolu güncelleme paketinden kaynaklanıyor ben örnek olarak bu paket ile devam edeceğim duruma göre bu paket değişiklik gösterebilir.

Dism /image=C:\ /remove-package /packagename=Package_for_KB3146723~31bf3856ad364e35~amd64~~6.3.1.0

Son olarak aşağıdaki komutu çalıştırıyoruz.

Dism /Image=C:\ /Cleanup-Image /RestoreHealth /Source=D:\

Son komut çalıştıktan sonra süreç biraz zaman alabilir. Yarıda kesmeyin tamamlanmasını bekleyiniz. %100 tamamlandıktan sonra sistemi yeninden başlatınız.

Windows Server işletim sisteminiz sorunsuz açılacaktır.