Windows Admin Center; Sunucularınızı, clusterlarınızı ve hyper converged yapılarınızı hatta windows  10 bilgisayarlarınızı yönetmek için microsoft tarafından geliştirilmiş web üzerinden çalışan uygulamadır. 

Peki bu "Windows Admin Center" ne iş yapar, nerede ve nasıl kullanacağız gibi bir çok soru duyar gibiyim. Sorulara elimden geldiğince cevap vermeye çalışayım. Windows Admin Center sayesinde windows server da kullandığınız MMC yönetiminin yetersiz kaldığı her noktayı düşünmüş ve size web üzerinden erişilebilen bir platform sağlamış. 

Gayet basit ve kullanıcı dostu arayüzü ile sunucu, cluster ve windows 10 cihazlarınızı web üzerinden yönetmeniz için her detay düşünülmüş. 
Windows Server 2019 ile gelen bu özellik için yapmanız gereken https://www.microsoft.com/tr-tr/cloud-platform/windows-admin-center sitesinden windows admin center indirip basit bir kurulum ile işlemi tamamlamanız. 

Windows Admin Center ilk bağlandığınızda sunucunuzu "+ekle" butonunu kullanarak eklemeniz. Yönlendirici menusu eşliğinde   IP, kullanıcı ve şifreniz ile rahatlıkla ekleyebiliyorsunuz.  Varsayılan 6516 portu üzerinden sunucunuza bağlanarak listeleme işlemini sağlıyor. 

Gelelim Windows Admin Center'in yeteneklerine hemen hemen tüm sistem yöneticilerinin günlük hayatında kullandığı tüm menuler düşünülmüş ve Windows Admin Center üzerinde yerini almış. Gelin birlikte aşağıda detaylıca inceleyelim. 

Genel Bakış menüsü: Sunucumuza ilk olarak Windows Admin Center üzerinden bağlandığımız da bizi karşılayan ekranımız "Genel Bakış". Peki bu ekranda neler var? Sunucu host adımız, CPU,Ram, HDD ve network bilgisinin yanı sıra anlık kullanım detayları da grafikler ile karşımızda. Sunucunun anlık durumunu paylaşan bu ekran ilk bakışta ihtiyacınız olan tüm detayları sizinle paylaşıyor. Sistemi yeninden başlatabilir yada kapatabilirsiniz. Bilgisayar kimliğini düzenleyebilirsiniz. 

Ağ menüsü: Sunucumuzun genel nework ayarlarına bu ekrandan erişebiliyoruz. Network kartlarını listeliyor. IPv4, IPv6 yapılandırmalarını DNS yapılandırmalarını bu menuden kolaylıkla yapabiliyorsunuz. Windows Server "network connections" penceresinde temel olarak ihtiyacınız olan tüm özeliklere sahiptir. 

Cihazlar menüsü: Sisteminize bağlı tüm donanımları ve cihazları görebileceğiniz menüdür. Bizim Device manager bildiğiniz sadece artık daha kolay arayüzü ile işlemlerinizi hızlıca yapmak için basitleştirilmiş. 

Depolama menüsü: Sunucunuz üzerinde ki diskleri ve detaylarını görüntüleyebilirsiniz. işi biraz daha ilerletmişler bu menüden dosya paylaşımlarınızı bile yönetebilirsiniz. 

Depolama Çoğaltma menüsü: Ek bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bu özelliği kullanmak için ek bir yükleme yapmanız gerekiyor. Windows Admin Center sizi bu konuda yönlendiriyor. Kolay bir şekilde yükleyip sunucuyu yeninden başlatarak kullanabilirsiniz. Ek yükleme sonrası kaynak bilgisayar tanımı yaparak ek alanlar sisteminize ekleyebilirsiniz. 

Depolama Geçiş Hizmeti menüsü: Yine ek bir özellik olarak karşımıza çıkan menümüz için yükleme yapmanız gerekiyor. Yükleme sonrası Uygulamalarınızı ve kullanıcılarınızı bir şey değiştirmenize gerek kalmadan windows server 2019 ve azure aktarabilirsiniz.

Dosyalar menüsü: Sisteminizde bulunan disk sürücülerine erişim sağlayarak dosyalarına erişim sağlayabilirsiniz. İlgili klasörlerden dosya indirebilir yada yükleyebilirsiniz. 

Güncelleştirmeler menüsü: Windows güncelleme işlemlerinizi bu menüden yapabilirsiniz. Güncelleme geçmişini görüntüleyebilir. Güncellemeleri yükleyip yeninden başlatılması için görev tanımlayabilirsiniz. Ayrıca Azure güncelleştirme yönetimi entegrasyonu tüm sunucularınızı azure platformu üzerinden güncellemenize imkan tanımaktadır. 

Güvenlik Duvarı menüsü: Güvenlik duvarınızı domain, private ve public olarak yönetebilirsiniz. Güvenlik duvarını kapatabilir, açabilir yada kurallar tanımlayabilirsiniz. 

Hizmetler menüsü: Sisteminiz üzerinde çalışan ve çalışmayan servisleri görebilir veya ayarlayabilirsiniz. 

İşlemler menüsü: Sisteminiz üzerinde çalışan işlemleri görebilir ne kadar kaynak kullanıyor kullanıcı tarafından başlatılmış task manager da gördüğünüz tüm detayları görebilirsiniz. 

Kayıt Defteri menüsü: Sisteminizin register dosyalarına erişim sağlayabilir ilgili değişiklikleri yapabilirsiniz. 

Olaylar menüsü: Sistem yöneticilerinin olmazsa olmazı event log bölümüne bu dizinden erişim sağlayabilirsiniz. 

PowerShell menüsü: Benim en çok hoşuma giden ve iyi ki koymuşlar dediğim bu modül sayesinde sunucunuz üzerinde PowerShell ile çalışma imkanı veren menümüzdür. PowerShell ile sunucuya eriştikten sonra artık yapacaklarınız sizin yeteneklerinize kalmış. 

Roller ve Özellikler menüsü: Sunucunuz üzerinde yüklü olan yada yüklemek için hazır olan tüm role and featureları listeler bu bölümden role and feature yükleme işlemlerinizi yapabilir yada yüklü olan role and featureları kaldırabilirsiniz. 

Sertifikalar menüsü: Sisteminize yüklü olan sertifikaların durumunu gösteren menüdür. 

Sistem İçgörüleri menüsü: İşte harika bir detay daha bu menüden sisteminizin CPU, network ve storage için takip sistemi kurarak sistem kullanımını görüntüleyebilir tanımladığınız görev sayesinde sunucunuz için yakın gelecekte ihtiyaç olacak kaynakların analizini yapabilirsiniz. Size tahminlerde bulunarak sunucunun ileri ki döneminde nasıl bir kaynak kullanımı sergileyeceğini simüle edebilir. 

Uzak Masaüstü menüsü: İşte her şeyin bittiği yada başladığı nokta mevcut menüler ile işinizi çözemediyseniz "Windows Admin Center" size uzak masaüstü bağlantısı sağlayarak işlemlerinizi uygulamadan çıkmadan çözme imkanı sunuyor. 

Yedekleme menüsü: Azure backup ile entegre çalışan bu özellik sayesinde sunucunuzu azure üzerinde yedekleyebilirsiniz. 

Yerel Kullanıcılar ve Gruplar menüsü: Local kullanıcılarınızı bu menünden yönetebilirsiniz. Yeni kullanıcı oluşturabilir yada mevcut kullanıcılarınızı silip gerekli değişiklikleri yapabilirsiniz. 

Yüklü Uygulamalar menüsü: Sisteminiz üzerinde yüklü olan uygulamaları görebilir yada kaldırma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Zamanlanmış Görevler menüsü: Tanımlanmış görevlerinizin durumunu ve ayarlarını görebilir yada yeni görevler tanımlayarak işlemlerinizi sağlayabilirsiniz. 

Windows Admin Center kapsamlı kullanım kolaylığı sağladığı menülerini sizlerle paylaşmak istedim. Sadece keşke şu olsa dediğim tek şey en azından IIS ve AD DS gibi rolelerin kullanımını da Windows Admin Center üzerinden yapabilseydik. Bir diğer eksiği Linux sistemlerini henüz desteklemiyor olması oldu. 

Bu kadar kolaylık sunan Windows Admin Center ayrıca SDK paylaşarak yazılımcıları da unutmamış. Hyper-v sunucularının eklenmesi sonucunda ek menüler gelmektedir örneğin virtual machine menüsü ile sanal sunucularınızın da durumunu görüntüleyebiliyorsunuz.

Microsoft biz sistem yöneticileri için geliştirdiği Windows Admin Center sayesinde isimizi çok kolaylaştırmış gözüküyor.