Web sunucularınızda yada içerik senkronizasyonu gerektiren sunucular için genelikle tercih edilen bu yöntem ile iki sunucunuz arasında dosyalarınızı sync duruma getirebilirsiniz.

DFS (distributed file system) replication yapısının kurgulanması için önerilen yapı 3 sunucudan oluşmaktadır.

  1. AD DS (active directory domain service) sunucusu
  2. DFS1 sunucusu
  3. DFS2 sunucusu

AD DS kurulumu sonrası web serverlarınızı domain controller üzerine member ediniz. İşlemleriniz tamamladıktan sonra DFS için planladığınız 1 ve 2nci sunucu için DFS kurulumuna başlayabilirsiniz.

Ek bilgi:

DFS replication role kurulumu Windows Server 2019 ve geçmiş sürümlerinde Roles and features bölümünde "File and Storage Services" altında bulunmaktadır.

Kurulum için yapımda kurguladığım DFS1 ve DFS2 sunucuları için PowerShell ile  kurulum işlemine başlıyorum. Kurulumu iki sunucu içinde eş zamanlı olarak gösteriyor olacağım.

Get-WindowsFeature *dfs* komutu ile yüklemek istediğimiz DFS role için name tagini öğreniyoruz.

Get-WindowsFeature *dfs*Install-WindowsFeature FS-DFS-Replication -IncludeManagementToolsYükleme işlemimiz aşağıdaki görüntü ile tamamlanmış olacaktır.DFS management üzerinden yapilandirma ayarlarına başlayabilirsiniz. Unutmayın yapilandirma ayarlarını tek bir sunucu üstünde yapmanız yeterli olacaktır.