Nisan ayındaki yayınlanan 1906 ilk önizleme sürümü olan Windows Admin Center 1906 birkaç yeni özellikle karşımıza çıkıyor.Windows Update artık daha kullanışlı Windows Server 2016 ve Windows Server 2019 da en çok yaşanılan Windows update opsiyonları seçemiyor olmamız sonrası Windows Admin Center 1906 versiyonunda Windows güncellemelerini seçebiliyor ve istediğimiz güncellemeyi yükleyebiliyoruz.


Bu özellik çok hoşuma gittiği için göstermeden geçemezdim. 

Hyper –V sanallaştırma yapılarında kullandığınız Vmlerinizi Windows Admin Center ile VM'yi İçe Aktar / Dışa Aktar özelliği ile vmlerinizin dosyalarını Windows Admin center üzerinde kolaylıkla kopyalayabilir taşıyabilirsiniz.

VM etiketleme özelliği ile artık Hyper-V envanterinizde bulunan vmleri etiketleyebilir ve etiketlerinizi yönetebilirsiniz.  Etiketleri yönetmek için bir "Etiketleri düzenle" düğmesi eklendi. Bu etiketler Hyper-V ana sunucusuna kaydedilir ve diğer yöneticiler tarafından erişilebilir değiştirilebilir bilginiz olsun. Bilenen bir detay olarak gösteriliyor yakın zamanda bunun içinde bir düzenleme geleceğini düşünüyorum.

Sanal makineler aracında sayfa yükleme süresini azaltmak için önemli performans iyileştirmeleri yapılmıştır.


Azure Hybrid servisleri aracı artık bir feed'den içerik yüklüyor, böylece aracın tamamı güncellenmeden herhangi bir zamanda yeni hizmetler eklenebilir.
Bağlantı listenize bir sunucu veya Windows PC eklerken, Azure'da oturum açmak ve belirli bir sunucu veya PC için Azure kaynaklarına incelemek için yeni bir seçenek oluşturulmuş

Windows Admin Center ekosistem geliştiricileri: Geliştirme başlığı altındaki Windows Admin Center ayarlarında yeni bir menü öğesi: Performans Profili bulacaksınız. Bu yeni araç, tarama isteğinizi kaydeder, her isteğin zamanını ve sayfa yükleme zamanını izler. Böylece performansı artırma fırsatı için Microsoft geri bildirimde bulunabilirsiniz.