Microsoft Windows Server işletim sistemlerinin son versiyonu olan Windows Server 2019 kurulumuna hoşgeldiniz. windows Server 2012 sürümünde bize core ve GUI kurulumu olarak gelen opsiyonların isimleri Windows Server 2016 işletim sisiteminin gelişmesi ile Windows Server 2016 ve Windows Server 2016 Desktop Experinece olarak isim değiştirdi. Windows Server 2019 da aynı isim değişikliğini kullanan Microsoft Windwos Server 2019 seçimi ile yükleme yapmanız durumunda sizi CMD ile karşılamaktadır.

Windows Server 2012 de core versiyonuna denk gelen bu sürüm için bugün kurulum ve yapılandırma süreçlerini sizlerle paylaşacağım. Sunucumuzu kurulum medyanızı boot olaracak şekilde BIOS yada UEFI üzerinden yapılandırıyoruz. Windwos Server 2019 medyanızı kurulum yapacağınız cihaz üzerine mount edip yada fiziksel olarak dvd sürücünüze yerleştirdikten sonra kuruluma başlayabilirsiniz.
 
Kurulum işlemi "Loading files" ekranı ile başlayacaktır. Loading ekranından sonra sizi Windows Setup penceresi karşılayacaktır. Dil ve bölge seçiminizi yaptıktan sonra next butonuna basınız.

 
Windows Server 2019 kurulumunun bu adımında "Install now" butonuna basınız."Setup is starting" ekranın otomatik olarak gelecektir. Bir süre bekledikten sonra işletim sistemi seçeceğimiz ekran gelecektir."Select the operating system you want to install" penceresinde işlem yapmak istediğimiz Windows Server 2019 versiyonunu seçiyoruz. Eski tanımı ile core versiyonu için Windows Server 2019 Standart sürümünü GUI versiyonu için Windows Server 2019 Desktop Experinece versiyonunu seçebilirsiniz. Kurulum makalesi için benim seçimim Windows Server 2019 şeklindedir."Applicable notices and license terms" pencresinde lisans şartlarını onaylıyoruz. (Bu bölümde yazan şartlar ISO türünüze göre değişiklik gösterebilir.)

 
"Which type of installation do you want?" pencresinde size Upgrade ve Custom olarak iki opsiyon sunacaktır. Upgrade bölümü Windows Server 2016 yada Windows Server 2012R2 üzerinden yükseltme işlemi için kullanılan bir seçenektir. ilk kurulum için Custom: Install Windows only (advanced) seçmeniz gerekmektedir.

 
"Where do you wan to install Windows?" pencresinde kurulum yapmak istediğiniz diski yada partationu seçmeniz gerekiyor. Birden fazla seçenek görüntüleyebilirsiniz. Hangi diske kurulum yapacaksanız. O diski yada partationu seçmeniz gerekmektedir. Eğer mevcut diskinizi partationlara bölmek istiyorsanız. new butonunua basınız ve disk size belirtiniz. Sizin için Windows Server kurulum yapacağınız disk alanı için minimum 32 GB olarak belirlemeniz gerekmektedir. disk bölümlerinizi new butonu ile oluşturuduktan sonra kurulum yapacağınız partationu seçip next butonuna basınız.

 
"Installing Windows" penceresinde yükleme işlemimiz başladığını görüntüleyeceksiniz.

 
Windows yüklemeniz, dosyların kopyalanması, dosyların yüklenmesi, features yükleme işlemi ve updates işlemlerinin ardından tamamlanmış olacaktır.

 
Windows yükleme sonrası sistem otomatik restart işlemi gerçekleştirecektir. isterseniz restart now diyerek işlemi manual olarak sizde gerçekleştirebilirsiniz.

 
Windows Server 2019 ilk açılış ekranı biraz uzun süre karşınızda kalabilir bir kaç kere otomatik olarak sistem yeniden başlayabilir. Bu süre zarfı içerisinde işletim sisitemi donanımınızı inceleyip Aygıt yönetcisinde bulunan donanım listesini ve ilk yapılandırma ayarlarını oluşturmaktadır.

 
Windows Server 2019 işletim sisitemi sizi CMD pencresi ile karşılayacaktır. Windows Server 2019 "administrator" accountu için şifre belirlemenizi istiyecektir.


 

 
 
Windows Server 2019 kurulumu başarı ile tamamlanmıştır. Sisteminizin en iyi seviyede sorunsuz çalışması için driver yüklemelerini gerçekleştiriniz. İşlemlerinizi tamamladıktan sonra yapılandırma ayarlarına devam edebilirsiniz.

 
CMD ekranı dışında "PowerShell ile işlem yapmak için "powershell" yazıp enter basarsanız. PowerShell ile işlemlerinize devam edebilirsiniz.

 
Windows Server 2019 yapılandırma ayarları için powershell yada cmd üzerinde "sconfig" yazıp enter basınız.

 
"sconfig" ile karşınıza Server Configuration ekranı gelecektir. 15 bölümden oluşan yapılandırma menüsü ile temel ayarlarınzıı tamamlayabilirsiniz.