Giriş

Birlikte çalışma, işbirliği ve iletişimi destekleme konusunda oldukça kritik bir rol üstlenen Teams’e, yine çoğunlukla kullanıcı geri bildirimleri göz önünde bulundurularak getirilen veya getirilecek olan pek çok geliştirme ve yenilik söz konusu. Bu yazıda, bu yenilik ve geliştirmelerden bahsediyoruz.

Toplantılarda Eşzamanlı Gösterilen Kişi Sayısı

Dünya çapında kullanıcıların en çok talep ettiği geliştirmelerden biri artık hayatımızda: Teams toplantılarında eşzamanlı olarak görüntülenebilen kişi (video) sayısı 4 kişiden, 3×3’lük bir alanda 9 kişiye çıkarıldı. Bu limitin gelecekte daha da artırılması bekleniyor.

Microsoft Teams: Sırada Hangi Yenilikler Var

El Kaldır!

Özellikle kalabalık toplantılarda, söz isterken konuşmacıyı veya devam eden bir diyaloğu bölmek “uygunsuz” kabul edilebilir, araya girmek için doğru zamanı beklemek de stresli bir durum yaratabilir. “Raise hands” özelliği, söz isteyecek katılımcılara toplantıyı sözlü olarak bölmeksizin, görsel bir el simgesi ile bu taleplerini bildirme olanağı sunuyor.

Arka Plan Efektleri

Microsoft Teams toplantıları için arka plan bulanıklaştırma (blur) özelliğinden sonra, arka planda resim kullanma özelliği de kullanıma sunuldu. Şu an için Teams’te ön tanımlı görseller arasında seçim yapılabiliyor, fakat özelleştirilmiş (custom) resimler kullanmak da mümkün; detaylar için “Teams Toplantıları İçin Arka Plan (Background) Resmi Ekleme ve Değiştirme” yazıma göz atmanızı öneririm. Özelleştirilmiş resim kullanımı, yakın zamanda “built-in” şekilde de desteklenir durumda olacak (63666 ID’lı “roadmap” ögesi).

Söz konusu arka plan efektlerinin kullanımının kontrolüne yönelik olarak Teams meeting policy’lere de bir güncelleme geliyor (VideoFiltersMode). Böylelikle Teams yöneticileri, hangi arka plan efekt özelliklerinin hangi kullanıcılara açık olacağını merkezi olarak yönetebilecek. Bunun da Mayıs sonunda dağıtımının tamamlanması planlanıyor.

Arka plan bulanıklaştırma desteği, iPhone ve iPad’lere de geliyor. Diğer cihazlara veya arka planda resim kullanımının mobil cihazlarda desteklenmesine yönelik henüz bir açıklama veya geliştirme yok.

Sohbet ve Toplantılar İçin Çoklu Pencere Desteği

Yine en çok talep edilen özelliklerden biri olan çoklu pencere desteği, yani belli pencerelerin ana ekrandan ayrılarak ayrı bir ekranda açılabilmesi (pop out), Teams’te sohbet (chat), toplantı (meeting) ve çağrılar (call) için kullanılabilir durumda olacak. Yeniliğin sohbet için olan kısmının dağıtımı halihazırda devam ediyor ve büyük oranda tamamlandı. Toplantı ve çağrı için olan kısmının ise Haziran ayında kademeli olarak aktif hale getirilmesi planlanıyor.

Toplantıyı Herkes İçin Bitirme

Teams toplantılarıyla ilgili başlıca sorunlardan biri, toplantıyı başlatan kişi toplantıdan çıksa dahi diğer katılımcıların devam edebilmesiydi. Bu yeni özellik, toplantı yöneticisinin tek tıkla tüm katılımcıları toplantıdan çıkarmasını sağlıyor.

End the meeting for all participants

Live Event Limitleri ve Desteği

Teams live event’lere (canlı etkinlik veya kullanıcıların daha sık telaffuz ettiği haliyle “canlı yayın”) dair yazı serimin ilk parçası olan “Microsoft Teams Live Events – Bölüm 1: Genel Özellikler ve Ön Gereksinimler” ile birlikte, bu etkinliklerin limitlerine değinmiştim. Mevcut pandemi durumu ve sürekli artan iletişim ihtiyaçlarını göz önünde bulunduran Microsoft, bu limitleri 1 Temmuz 2020’ye dek artırdığını açıkladı. Buna göre, geçici olarak değişen limitler aşağıdaki değerlere yükseltilmiş durumda:

 • Katılımcı sayısı 10.000’den 20.000‘e
 • Tenant bazında izin verilen eşzamanlı etkinlik sayısı 15’ten 50‘ye
 • Maksimum etkinlik süresi 4 saatten 16 saate

Bunlara ek olarak “live event” özelliği, yine 1 Temmuz 2020’ye dek Microsoft Office 365 (Education) A1 kullanıcıları için aktif hale getirildi. Belirtilen tarihten sonra otomatik olarak devre dışı kalacak.

Diğer Yenilikler

 • Teams’te bire bir (1:1) sohbetlere başka kişilerin eklenmesiyle oluşturulan grup sohbetlerinde desteklenen kişi sayısı 100’den 250‘ye çıkıyor.
 • Toplantılarda sıklıkla başvurulan canlı açıklamalı alt yazılar (live captions), Teams masaüstü uygulamasından sonra artık iOS ve Android uygulamaları için de destekleniyor.
 • Live event’lerde artık paylaşımın yapıldığı cihazdan sesi de paylaşmak yapmak mümkün.
 • Toplantılarda olduğu gibi artık bire bir (1:1) görüşmeler de kaydedilebiliyor.
 • Yenilenmiş “meetings dashboard”, toplantı ve görüşmelere dair veriler, kullanım detayları, kullanılan cihazlar, bağlantı seviyesi gibi detayları sunarak kullanıcıların en iyi deneyimi yaşamalarına katkıda bulunmayı amaçlıyor.
 • Teams web ve masaüstü uygulamalarında profil resmi değiştirme izninin, OWA (Outlook on the web) policy‘lerindeki profil resmi değiştirme izninden beslenmesini sağlayacak geliştirme bizi bekliyor.
 • Teams Admin Center’daki “Analytics & Reports” alanında erişilebilen raporlar arasına eklenecek yeni “Apps usage” raporu geliyor.
 • Teams PowerShell modülüne gelen yeni “New-CsBatchPolicyAssignmentOperation” komutu, kullanıcılara toplu halde Teams policy’lerinin atanabilmesini sağlıyor.
 • Yeni lobi ayarları, toplantıların yönetimini hem son kullanıcı hem yöneticiler için kolaylaştırmayı hedefliyor.
 • Teams üzerindeki yenilikler arasında sayabileceğimiz “Yammer app”, daha çok Yammer’ı aktif şekilde kullanan veya kullanmayı planlayan organizasyonları ilgilendiriyor. Yammer’ı “Teams App Store” üzerinden Teams’e entegre etme olanağı sunuluyor.
 • Dünya çapında ciddi olumsuzluklara sebep olan Covid-19 örneğindeki gibi benzer zorlayıcı durumlar ve zamanlarda umudunu, gücünü, disiplinini kaybetmeden işini layıkıyla yerine getiren, başkalarına ilham veren, fark yaratan kahramanlara ithaf edilen 3 yeni rozet Praise’e eklenmiş durumda.

Özet

Gördüğünüz gibi Teams'e gelen ve gelecek yeniliklerin ve geliştirmelerin sayısı bir hayli fazla... Bu geliştirmelere dair detayları, "Microsoft Teams: Hangi Yenilikler Geldi, Sırada Neler Var?" yazımda bulabilirsiniz.

Ayrıca Bakınız

Referanslar