Giriş

Microsoft Teams, yöneticilere ekipleri yönetmek ve kullanıcıları bir araya getirmek için güçlü araçlar sağlar. Temelde iki genel yönetim aracı türü kullanılmaktadır: Grafik kullanıcı arabirimleri (GUI'ler) ve komut satırı - otomasyon araçları. Bu iki araç setini kullanarak tam yönetim yeteneklerinden yararlanmak için Global Administrator veya Teams Service Administrator rolüne sahip olmanız gerekir.

Teams yönetimi için temel GUI araçları şunlardır:

  • Microsoft Teams yönetim merkezi
  • Azure Active Directory yönetim merkezi
  • Microsoft 365 yönetim merkezi
  • Microsoft 365 güvenlik ve uyumluluk merkezi

Komut satırı ve otomasyon araçları şunları içerir:

  • Yapılandırma ve yaşam döngüsü yönetimi için PowerShell
  • Yaşam döngüsü yönetimi için Graph API

Microsoft Teams Yönetim Merkezi

Ekiplere dair yönetim araçlarına, Microsoft Teams yönetim merkezinde "Teams > Ekipleri yönet" bölümünden erişilebilir. Her ekip bir Microsoft 365 grubu tarafından desteklenir ve bu yönetimsel bölüm, kuruluşunuzda Microsoft Teams için etkinleştirilen grupların genel bir görünümünü sağlar. Yöneticiler, grup ve ekiplere özel ayarları burada düzenleyebilir.

Microsoft 365 Yönetim Merkezi

Microsoft 365 yönetim merkezindeki "tenant-wide" ayarlarda, Teams'e özel uygulamaları kapatabilir veya açabilirsiniz. Bu ayarlara erişmek için Microsoft 365 yönetici izinlerine sahip olmanız gerekir. "Uygulamalar" (Apps) altında, varsayılan uygulamaları açıp kapatabilir ve dış uygulamaların kontrolü için ilgili ayarları yapılandırabilirsiniz.

Planner, Praise ve Weather gibi varsayılan uygulamalar Teams tarafından sağlanır. Bir uygulamayı açmak için o uygulamanın onay kutusunu seçmeniz, kapatmak için ise onay kutusunun işaretini kaldırmanız yeterlidir.

Dış uygulamalar, üçüncü parti sağlayıcılar tarafından sunulur. Bu dış uygulamalar için aşağıdaki ayarları yapılandırabilirsiniz:

  • Microsoft Teams'te dış uygulamalara izin vermek
  • Dış uygulamaların "side-loaded" olarak yüklenmesine izin vermek
  • Yeni dış uygulamaları varsayılan olarak etkin hale getirmek

Kuruluş genelindeki kullanıcı ayarlarını, Microsoft Teams yönetim merkezinde "Org-wide setting" altında da yönetebilirsiniz.

Microsoft 365 Güvenlik ve Uyumluluk Merkezi

Microsoft 365 güvenlik ve uyumluluk merkezleri, Teams de dahil olmak üzere, Microsoft 365 genelinde uyumluluk özelliklerini yönetmenize yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Mevcut SharePoint ve Exchange uyumluluk özelliklerine yönelik bağlantılar, Microsoft 365 genelinde uyumluluk yeteneklerini bir araya getirir. Güvenlik ve Uyumluluk Merkezi'ni kullanmak için, ya Global Administrator rolüne atanmış olmanız ya da bir Global Administrator tarafından ilgili Güvenlik ve Uyumluluk Merkezi rol grubuna atanmış olmanız gerekir.

PowerShell

PowerShell, sistem yöneticilerinin ve ileri düzey kullanıcıların bir komut satırından yönetim görevlerini hızla otomatikleştirmesine yardımcı olan bir kabuk ve komut dosyası dilidir. Yöneticiler, Teams'te ayarları, yapılandırmayı ve ilkeleri yönetmek için PowerShell'i kullanabilir.

Teams'i yönetmek için PowerShell denetimleri iki farklı PowerShell modülünde bulunur: Microsoft Teams PowerShell modülü ve Skype for Business PowerShell modülü. Teams PowerShell modülü, ekipler oluşturmak ve yönetmek için ihtiyacınız olan tüm cmdlet'leri içerir. Skype for Business PowerShell modülü ise, ilkeleri, yapılandırmaları ve diğer Teams araçlarını yönetmek için gereken cmdlet'leri kapsar.

Bu cmdlet'ler, yalnızca sahibi veya üyesi olduğunuz ekiplerde çalışır. Global Administrator veya Teams Service Administrator rolündeki kullanıcılar, kuruluşunuzdaki tüm ekipler için aksiyon alabilir.

Microsoft Graph API

Microsoft Graph, Microsoft 365'teki veri ve zeka becerilerine açılan kapıdır. Graph; Microsoft 365, Windows 10 ve Enterprise Mobility + Security'deki muazzam miktarda veriye erişmek için kullanabileceğiniz birleşik bir programlanabilirlik modeli sağlar. Graph, Teams'e ve diğer Microsoft 365 hizmetlerine erişim sağlayan REST tabanlı bir API üzerine inşa edilmiştir.

Teams ve Microsoft 365 grupları, grup işbirliğini kolaylaştırmak için birlikte çalıştığından, Graph'te Teams bir grup kaynağı ile temsil edilir. Aynı grup tabanlı özelliklerin çoğu Microsoft Teams ve Microsoft 365 grupları için geçerlidir ve temel fark, üyelerin birbirleriyle iletişim kurma biçimidir. Ekip üyeleri, belirli bir ekip bağlamında kalıcı sohbet yoluyla iletişim kurarlar. Microsoft 365 grup üyeleri ise, Outlook'taki bir grup dahilinde gerçekleşen e-posta akışları ile devam eden grup konuşmalarıyla iletişim kurar. Microsoft Graph, ekipleri yönetmek için çok güçlü bir araçtır.

Referanslar

Ayrıca Bakınız