Giriş

Teams'i dağıtmaya hazırlanırken ağ gereksinimlerini gözden geçirmek kritik önem taşır. Gerekli bant genişliğine sahip olduğunuzdan, gerekli tüm IP adreslerine erişebildiğinizden, doğru bağlantı noktalarının (port) açıldığından ve gerçek zamanlı medya (real-time media) için performans gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olmanız gerekir.

Teams, üç tür ağ trafiğini birleştirir:

  • Microsoft 365 çevrimiçi ortamı ile Teams client'ı arasındaki veri trafiği (sinyaller, durum bilgisi (presence), sohbet, dosya yükleme ve indirme, OneNote senkronizasyonu)
  • Peer-to-peer gerçek zamanlı iletişim trafiği (ses, video, masaüstü paylaşımı)
  • Gerçek zamanlı konferans iletişim trafiği (ses, video, masaüstü paylaşımı)

Bu, ağı iki düzeyde etkiler: Trafik, peer-to-peer iletişimde direkt Teams istemcileri arasında, toplantılarda ise Microsoft 365 ortamı ile Teams istemcileri arasında akar. Trafik akışının optimal olduğundan emin olmak için, dahili ağ segmentleri arasında (örneğin, geniş alan ağı (WAN) üzerindeki siteler arasında) ve ayrıca ağ siteleri ile Microsoft 365 arasında veri akışına izin vermelisiniz. Doğru bağlantı noktalarını açmamak veya belirli bağlantı noktalarını aktif olarak engellemek, olumsuz bir deneyime neden olacaktır.

Teams'te gerçek zamanlı medya ile en iyi deneyimi elde etmek için ağınızın Microsoft 365 ağ gereksinimlerini karşılaması gerekir.

Ağ kapasitesini gözden geçirmek

Bir Teams dağıtımını planlarken, başlamadan önce ağla ilgili şu soruları göz önünde bulundurun:

  • Microsoft 365 ağına bağlantı
  • Gerekli tüm IP'lere ve bağlantı noktalarına erişilebiliyor mu?
  • Trafik Microsoft 365 ağına nasıl yönlendiriliyor?
  • Ağın kalitesi: Gecikme (latency), titreme (jitter) ve paket kaybı oranları nelerdir?
  • Kullanılabilir bant genişliği: Kullanıcılarınız ve temel teknolojiler için yeterli bant genişliği var mı?

Teams'te medya kalitesini potansiyel olarak etkileyebilecek diğer faktörler, ortamdaki akustik ve görsel gürültü ile ses ve videoyu yakalayıp oynatmak için hangi cihazları kullandığınızdır. Bunlara ek olarak, çoğu kablosuz ağ, gerçek zamanlı iletişim için tasarlanmamıştır; bunun için mümkün olduğunda kablolu ağlar tercih edilmelidir.

Network Planner

Network Planner (Ağ Planlayıcı), sadece birkaç adımda kuruluşunuzdaki Teams kullanıcılarının bağlantıları için ağ gereksinimlerini belirlemenize ve düzenlemenize yardımcı olur. Ağınıza dair detayları ve Teams kullanım bilgilerinizi sağladığınızda, Network Planner, kuruluşunuzun fiziksel konumlarında Teams ve "cloud voice" dağıtımı için ağ gereksinimlerini hesaplar.

Network Planner şunları yapmanızı sağlar:

  • Siteleri ve Microsoft tarafından önerilen kişileri/objeleri (ofis çalışanları, uzaktan çalışanlar ve Teams oda sistemi) kullanarak kuruluşunuzu temsil eden ögeleri oluşturmak.
  • Raporlar oluşturmak ve Teams kullanımı için bant genişliği gereksinimlerini hesaplamak.

Network Planner'ı kullanmak için "Global Administrator", "Teams Service Administrator" veya "Teams Communications Administrator" olmanız gerekir.

Microsoft Skype for Business Network Assessment Tool

Planlamanızı ve ağ hazırlıklarınızı tamamladıktan sonra (bant genişliğini yükseltme, güvenlik duvarında bağlantı noktalarını açma vb.), ağınızın performansını test etmeniz gerekir. Bu testin sonuçları, Teams uygulamanızın başarısı için gereken herhangi bir ağ optimizasyonu veya düzeltmesi mevcutsa, bu konuda size daha net bir fikir verecektir.

Microsoft Skype for Business Network Assessment Tool'u şu bağlantıdan indirebilirsiniz: https://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=53885

Aracı, ağınızın Teams için hazır olup olmadığını test etmek için kullanabilirsiniz. Bu araç temelde iki işlev sunar: Tüm doğru bağlantı noktalarının (port) açılıp açılmadığını ve ağdaki bozuklukları test edebilir.

İndirip kurduktan sonra, aracı "C:\Program Files (x86)\Microsoft Skype for Business Network Assessment Tool" dizininde bulabilirsiniz. Aynı konumda bulunan "Usage.docx" adlı kılavuz, aracın nasıl kullanılacağına dair bilgileri içerir.

Bant genişliği optimizasyonu

Microsoft Teams, ağınızdaki koşullar ne/nasıl olursa olsun, size en iyi ses, video ve içerik paylaşımı deneyimini sunar. Teams, bant genişliği kullanımı konusunda esnektir ve 1,2 Mbps'in altında HD kalitesinde video/görüntü sunabilir. Her sesli, görüntülü arama veya toplantıdaki gerçek bant genişliği tüketimi; video düzeni, video çözünürlüğü ve saniyedeki video kareleri (fps) gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak değişecektir. Daha fazla bant genişliği kullanılabilir olduğunda arama kalitesi de artar.

Değişken kodekler ile, sınırlı bant genişliğine sahip ortamlarda bile minimum sorunla görüşme yapılabilir. Ancak bant genişliğinin sorun olmadığı durumlarda, 1080p'ye kadar video çözünürlüğü, 30 fps'e kadar video, 15 fps'e kadar içerik, yüksek kaliteli ses de dahil olmak üzere kullanıcılarınızın deneyimleri, kalite için optimize edilebilir.

Sonuç

Sekiz yazılık "Microsoft Teams'e Giriş" serisinde, Microsoft Teams kullanıcı deneyimi, Teams'in dağıtımı ve kullanımına yönelik gereksinimler, optimizasyon konusunda önemli noktalar, sona erme (expiration), saklama (retention) ve arşivleme (archiving) gibi yönetişim politikaları hakkında temel bilgilerin üzerinden geçtik. Farklı yazılarda ve serilerde buluşmak üzere!

Referanslar

Ayrıca Bakınız