Giriş

"Microsoft Teams Dağıtımı" konulu bu iki yazılık seride, masaüstü, web ve mobil istemcileri/uygulamaları hakkında bilgi edinebilirsiniz. Her istemci türünün nasıl dağıtılacağına ve güncelleme sürecinin nasıl çalıştığına dair detayların üzerinden birlikte geçeceğiz.

Teams İstemcileri (Uygulamaları)

Microsoft Teams, mobil, masaüstü ve tarayıcı platformlarında kullanılabilir. Kullanıcılar hangi cihazdan çalışırsa çalışsın sorunsuz bir deneyim yaşamaları için iletişim ve toplantı odası cihazlarıyla entegre edilmiş haldedir.

Teams, Windows ve Mac için masaüstü uygulamalarının yanı sıra web uygulaması ile Android ve iOS için mobil uygulamalara sahiptir. Bu istemcilerin tümü aktif bir internet bağlantısı gerektirir ve çevrimdışı modu (henüz) desteklemezler. Microsoft ayrıca "Teams for VDI" (Sanallaştırılmış Masaüstü Altyapısı) da sunar.

Varsayılan olarak, Teams tüm kuruluşlarda açıktır. Yöneticiler, Teams'e bireysel erişimi kontrol etmek için kullanıcı lisansları atayabilir ve kullanımına izin verilecek veya engellenecek içerik kaynakları için gerekli ayarları yönetebilir.

Teams Masaüstü Uygulamasının Dağıtımı

Microsoft Teams masaüstü istemcisi, tam özellikli bir deneyim sağlar ve kullanıcılar tarafından ayrı ayrı yüklenebildiği gibi BT tarafından toplu şekilde de dağıtılabilir. Teams masaüstü istemcisinin avantajları arasında, oturumunuzun açık kalmasını ve önemli bildirimleri kaçırmamanızı sağlayan otomatik başlatmanın yanı sıra daha fazla özellik ve daha ayrıntılı bir yönetim deneyimi bulunur.

Kurulum seçenekleri

Teams masaüstü istemcisi, kullanıcı kurulumu için bağımsız bir yükleyiciyle (.exe) birlikte gelir ve BT kurulumları için MSI ile çalışır. Ayrıca, varsayılan şekilde Microsoft 365 Uygulamalarının bir parçası olarak da mevcuttur. Teams lisansına sahip olan herkes web üzerinden Teams'te oturum açabilir.

Yöneticiler, kuruluşlarındaki seçili kullanıcılara veya bilgisayarlara Teams masaüstü istemcisinin toplu dağıtımını gerçekleştirebilir. Microsoft, yöneticilerin geniş ölçekte dağıtım için Microsoft Endpoint Configuration Manager, Group Policy veya herhangi bir üçüncü parti dağıtım mekanizmasını kullanmasına olanak tanıyan MSI dosyaları (hem 32-bit hem de 64-bit) sağlamıştır. Bu dosyalar, Teams'i uzaktan dağıtmak için kullanılabilir, böylece kullanıcıların Teams uygulamasını manuel olarak indirmeleri gerekmez. Dağıtıldığında, Teams o makinede oturum açan tüm kullanıcılar için otomatik olarak başlayacaktır. Eğer bu istenmiyorsa, uygulamayı yükledikten sonra otomatik başlatmayı devre dışı da bırakabilirsiniz. Makinenin tüm yeni kullanıcılarının da bu dağıtımdan yararlanabilmesi için paketi bilgisayara dağıtmanız önerilir.

Teams bir cihazda yüklendiyse ve daha sonra kaldırıldıysa, tamamen kaldırılmadığı sürece MSI yükleme seçeneği başarılı olmaz: https://support.microsoft.com/en-us/office/uninstall-microsoft-teams-3b159754-3c26-4952-abe7-57d27f5f4c81

Kurulumda önemli noktalar

Windows masaüstü uygulaması, kullanıcı başına yüklenir. İstemci, yönetici izinleri olmadan yüklenebilir (Mac'te yönetici izni gereklidir) ve 64-bit sürümü önerilmesine rağmen, 32-bit veya 64-bit mimariyle çalışabilir. Office 2013 veya üstünün kullanılıyor olması, minimum gereksinimler arasında yer alır.

İstemci Güncellemeleri

Masaüstü uygulaması kendini otomatik olarak günceller, ancak kullanıcılar güncellemeleri manuel olarak da indirebilir. Teams, Microsoft 365 Uygulamalarının yeni paketleriyle varsayılan olarak yüklenirken, Teams, Word veya PowerPoint gibi diğer Office uygulamalarını değil, kendi güncelleme sürecini takip eder.

Teams masaüstü istemci güncellemeleri, sıkı testler ve doğrulamaların ardından olacak şekilde, iki haftada bir yayınlanır. Kritik bir güncelleme gerekirse, Teams bu programı/rutini atlayacak ve güncellemeyi mevcut olduğu anda yayınlayacaktır.

Referanslar

Ayrıca Bakınız