Giriş

Teams, serinin bir önceki ve ilk yazısında bahsettiğimiz gibi, masaüstü uygulamasının yanında, web sürümüne ve mobil uygulamalara da sahiptir.

Teams Web Sürümü

Microsoft Teams web istemcisi, tüm yaygın tarayıcıların en son sürümlerinde çalışan, tamamıyla işlevsel bir istemcidir. Web sürümü, webRTC ile aramaları ve toplantıları destekler, dolayısıyla Teams'in bir web tarayıcısında çalışması için ayrıca bir eklenti veya indirme gerekmez. Tarayıcı, üçüncü parti tanımlama bilgilerine (cookie) izin verecek şekilde yapılandırılmalıdır.

Bir işletim sistemi, desteklenen tarayıcıyı çalıştırabildiği sürece, Teams desteklenir.

Web istemcisi, Teams'e bağlanıldığında tarayıcı sürümünü kontrol eder. Desteklenmeyen bir tarayıcı sürümü tespit edilirse, Teams web arayüzüne erişimi engeller. Ardından, kullanıcının masaüstü istemcisini veya mobil uygulamayı indirmesini önerir.

Teams web uygulaması arka planda haftalık olarak güncellenir.

Teams Mobil Uygulamaları

Microsoft Teams mobil uygulamaları, Android (4.4 ve üstü) ve iOS (10.0 ve üstü) için mevcuttur. Temelde, peer-to-peer sesli aramalara ve sohbete dayalı konuşmalara hareket halindeyken katılan kullanıcılara yöneliktir.

Mobil uygulamalar Google Play veya Apple App Store'dan yüklenebilir. Mobil istemci, yönetici hesabına sahip bir kullanıcı tarafından alınmışsa, MDM ile kullanılabilir. Örneğin; Teams mobil uygulamasını almak için "Apple Toplu Satın Alma Planı"nı kullanabilir ve ardından Microsoft Intune kullanarak uygun kullanıcılara veya cihazlara dağıtabilirsiniz.

Kuruluşunuz için Teams mobil istemcisini dağıtmayı planlarken, kullanıcılarınızın mobil istemciyi yüklemesini engelleyebilecek tüm kısıtlamaları göz önünde bulundurun. Örneğin; kuruluşunuz cihazlara yazılım kurulumunu kısıtlıyorsa, sürecin Teams ile uyumlu olduğundan emin olun.

Sonuç

İki yazılık "Microsoft Teams Dağıtımı" serisinde, farklı türdeki Teams istemcileri/uygulamaları arasındaki farkları, nasıl dağıtılacaklarını ve kullanılacaklarını işledik. Farklı yazı ve serilerde görüşmek üzere!

Referanslar

Ayrıca Bakınız