Giriş

Microsoft Teams, yöneticilere ve BT uzmanlarına, Microsoft (Office) 365 tarafından sunulan zengin uygulama ve özelliklerden yararlanırken, ekip iletişimini, işbirliğini ve uyumluluğu etkili bir şekilde yönetmek için ihtiyaç duydukları araçları sağlar. "Microsoft Teams Yönetimi" yazı serisinde, ekipleri nasıl oluşturacağınızı, üyelerini, iç ve dış kullanıcılar için rolleri, erişimi, mesajlaşma politikalarını belirleyerek nasıl yöneteceğinizi öğrenebilirsiniz.

Microsoft Teams Yönetimi

Azure Active Directory'yi (Azure AD) kullanarak, kuruluşunuzun Microsoft Teams dağıtımını ve kullanımını yönetmek için yöneticiler atayabilirsiniz. Yöneticiler tüm Teams iş yükünü yönetebilir veya çağrı kalitesi sorunlarını giderme gibi belirli görevler için atanmış temsilci izinlerine sahip olabilirler. Teams yöneticileri ayrıca kuruluşlarının profiline ve iş gereksinimlerine göre Teams'in varsayılan ayarlarını özelleştirebilir ve yapılandırabilir. Örneğin; kuruluş genelinde veya belirli Teams kullanıcıları için hangi uygulamaların kullanılabileceğini kontrol etmek için politikalar belirleyebilirler ve kullanıcılar için en önemli uygulamaları sabitleyerek Teams'i özelleştirebilirler.

Kuruluş Genelindeki Ekipler (Org-wide Teams)

Kuruluş genelindeki ekipler, küçük ve orta ölçekli bir kuruluştaki herkesin işbirliği için tek bir ekibin parçası olmasını sağlayarak otomatik bir yöntem sunar.

Kuruluş genelindeki ekipler sayesinde genel yöneticiler, kuruluştaki her kullanıcıyı üye olarak içine alan ve kuruluşa katılan veya kuruluştan ayrılan kullanıcılara göre üyeleri Active Directory ile senkronize şekilde güncel tutan genel bir ekip oluşturabilirler. Yalnızca Global Admin rolüne sahip yöneticiler kuruluş çapında ekipler oluşturabilir ve şu anda kuruluş çapında bir ekip 10.000'den fazla kullanıcısı olmayan kuruluşlara yöneliktir. Ayrıca, tenant başına kuruluş çapında beş ekip sınırı vardır.

Kuruluş genelinde bir ekip oluşturma

Kuruluş genelinde bir ekip oluşturduğunuzda, tüm genel yöneticiler ekip sahipleri olarak eklenir ve lisanssız kullanıcılar da dahil olmak üzere tüm etkin kullanıcılar ekip üyeleri olarak eklenir. Lisanssız bir kullanıcı Teams'te ilk kez oturum açtığında, kullanıcıya bir "Microsoft Teams Commercial Cloud Trial" (deneme) lisansı atanır.

Aşağıdaki hesap türleri kuruluş çapındaki ekibinize eklenmeyecektir:

  • Oturum açması engellenen hesaplar
  • Konuk kullanıcılar (guest)
  • Hizmet hesapları (service accounts)
  • Oda (room) veya ekipman (equipment) hesapları
  • Paylaşılan bir posta kutusuyla desteklenen hesaplar

Kuruluşunuzun dizini yeni aktif kullanıcıları içerecek şekilde güncellendiğinde veya kuruluşunuzdan ayrılan ve/veya Teams lisansları devre dışı bırakılan kullanıcılar söz konusu olduğunda, değişiklikler otomatik olarak eşitlenir ve kullanıcılar ekibe eklenir veya ekipten çıkarılır. Ekip üyeleri, kuruluş genelinde bir ekipten ayrılamaz. Ekip sahibi olarak, gerekirse kullanıcıları manuel olarak ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.

Kuruluş çapında ekip oluşturma: Önerilen yöntemler

Kuruluş genelindeki ekiplerden en fazla faydayı elde etmek için ekip sahipleri aşağıdaki en iyi uygulamaları izlemelidir:

  • Kanal "gürültüsünü" azaltmak için yalnızca ekip sahiplerinin "General" kanalına gönderi eklemesine izin verin.
  • Tüm organizasyonun aşırı yüklenmesini önlemek için @ekip ve @[ekip adı] "mention" özelliklerini kapatın.
  • Kuruluşunuzdaki herkesin belirli konuşmalara katılmasını sağlamak için önemli kanalları otomatik olarak favori olarak işaretleyin.
  • Moderatörlerin bir kanalda kimin yeni bir gönderi başlatabileceğini, moderatör ekleyip çıkarabileceğini, ekip üyelerinin mevcut kanal mesajlarına yanıt verip veremeyeceğini kontrol edebilmesi, botların ve bağlayıcıların kanal mesajlarını gönderip gönderemeyeceğini denetleyebilmesi için kanal denetimini ayarlayın.
  • Ekibe ait olmayabilecek hesapları kaldırın. Kullanıcıları kuruluş genelindeki ekibinizden kaldırmak için Teams'i kullandığınızdan emin olun. Bir kullanıcıyı Microsoft 365 yönetim merkezi gibi başka bir yolla veya Outlook'taki bir gruptan kaldırırsanız, kullanıcı kuruluş genelindeki ekibe sehven geri eklenebilir.

Referanslar

Daha Fazla Bilgi

Ayrıca Bakınız