Giriş

Konuk erişimi, kuruluşunuzdaki kullanıcıların, bir veya daha fazla tenant'ınızda bulunan ekiplere ve kanallar için kuruluşunuzun dışındaki kişilere erişim izni vererek bu kişilerle işbirliği yapmasına olanak tanır.

Konuk (guest) nedir, kimdir?

Konuk, kuruluşunuzun çalışanı, öğrencisi veya üyesi olmayan bir kişidir; örneğin ortaklar, satıcılar, tedarikçiler veya danışmanlar... Kuruluşunuzun bir parçası olmayan herkes Teams'e konuk olarak eklenebilir. Bu, bir iş hesabı (yani bir Azure AD hesabı) veya standart e-posta hesabı (Outlook.com, Gmail.com vb.) olan herkesin ekiplere ve kanallara tam erişimle Teams'e konuk olarak katılabileceği anlamına gelir. Teams'teki tüm konuklar, Microsoft 365'in geri kalanıyla aynı uyumluluk ve denetim korumasına sahiptir ve Azure AD içinde güvenli bir şekilde yönetilebilir.

Konuk erişimi, Teams'te varsayılan olarak kapalı olan, tenant düzeyinde bir ayardır. Konuk erişimi açıldığında, kuruluşunuzdaki herkes Microsoft 365 grubuna konuk kullanıcılar ekleyebilir. Konuklar bu şekilde tüm Microsoft 365 grup özelliklerine erişebilir. Konuk erişimi, ek lisans gereksinimi olmaksızın birçok Microsoft 365 aboneliğine dahildir. Konuk erişimi, Azure AD ve Microsoft 365 hizmet sınırlarına tabidir.

Konuk erişimi, harici/dış erişimden farklıdır:

  • Konuk erişimi, bir kişi için geçerlidir.
  • Dış erişim tüm domain'i kapsar.

Konuk erişiminin yönetimi

Teams konuk erişim özelliklerini ve yeteneklerini dört farklı yetkilendirme seviyesinde yönetebilirsiniz: Azure Active Directory (Azure AD), Microsoft Teams, Microsoft 365 grupları, SharePoint Online ve OneDrive for Business. Tüm yetkilendirme seviyeleri, Microsoft 365 tenant'ınız için geçerlidir.

Yöneticiler, Microsoft Teams yönetim merkezi, Azure AD veya Microsoft 365 yönetim merkezini kullanarak konuk erişimini yönetebilir.

Bu araçların sağladığı farklı yetkilendirme düzeyleri, kuruluşunuz için konuk erişimini nasıl ayarlayacağınız konusunda size esneklik sağlar. Örneğin; Teams'te konuk kullanıcılara izin vermek istemiyor ancak kuruluşunuz genelinde buna izin vermek istiyorsanız, Teams'te konuk erişimini kapatmanız yeterlidir.

Azure AD

Yöneticiler, dış kullanıcıların misafir olarak tenant'ınıza davet edilip edilemeyeceğini ve bunun için hangi yöntemlerin kullanılabileceğini belirlemek için Azure AD'yi kullanabilir.

Azure AD'de, davet ayarları tenant düzeyinde geçerlidir ve konuk deneyimini dizin, tenant ve uygulama düzeylerinde denetler. Yöneticiler, konuk kullanıcı izinlerini sınırlamak, üyelere ve konuklara ayrıca konuk davet etme izni vermek için ayarları yapılandırabilir.

Microsoft Teams yönetim merkezi

Tenant düzeyinde konuk eklemek, konuk kullanıcı politikalarını ve izinlerini ayarlamak, yönetmek ve konuk kullanıcı etkinliği hakkında raporlar almak için Teams yönetici merkezini kullanabilirsiniz. Konuk kullanıcı içeriği ve etkinlikleri, Microsoft 365'in geri kalanıyla aynı uyumluluk ve denetim koruması altındadır.

Ekip sahipleri, yeni konuk davet edebilir ve dizinde mevcut olan konuk kullanıcıları ekiplerine ekleyebilir. Ekip sahipleri, konukların kanal oluşturmasına, güncellemesine ve silmesine izin vermek de dahil olmak üzere, kanalla ilgili izinlerini ayarlayabilir.

Microsoft 365 yönetim merkezi

Yöneticiler, kuruluşlarındaki tüm Microsoft 365 grupları için veya her grup için ayrı ayrı olacak şekilde, Microsoft 365 gruplarına konuk erişimini kontrol etmek üzere Microsoft 365 yönetim merkezini kullanabilir. Ayrıca, gruplara kimlerin konuk eklemesine izin verebileceklerini de kontrol edebilirler. Yöneticiler, diğer yönetim görevlerinin yanında, konuk kullanıcıları yönetmek, log'lamak, izlemek ve kaldırmak için Microsoft 365 yönetim merkezini kullanabilir.

Referanslar

Daha Fazla Bilgi

Ayrıca Bakınız