Giriş

Microsoft Teams, Microsoft 365 grupları ile ilişkili ekiplerde dinamik üyelik kullanımını destekler. Dinamik üyelik, bir ekibin üyeliğinin, Azure Active Directory'deki (Azure AD) belirli kullanıcı özniteliklerini (attribute) kontrol eden bir veya daha fazla kural tarafından tanımlanmasını sağlar. Bir kullanıcı veya cihaz için bir öznitelik değiştiğinde, kuruluştaki tüm dinamik grup kuralları üyelik değişiklikleri için işlenir. Bir grubun koşullarını karşılayan kullanıcılar eklenir veya karşılamayanlar çıkarılır.

Kullanıcılar için olan dinamik gruplar, cihazları içeremez.

Dinamik üyelik nedir?

Dinamik üyelikle, kullanıcı özellikleri değiştikçe veya kullanıcılar tenant'a katılıp ayrıldıkça, otomatik olarak doğru ekiplere eklenir veya bu ekiplerden çıkarılırlar. Kuruluşunuzdaki belirli kullanıcı grupları için ekipler oluşturabilirsiniz. Örneğin; bir hastane hemşireler, doktorlar ve cerrahlar için iletişim yayınlamak üzere farklı ekipler oluşturabilir; bu özellikle hastane geçici çalışanlara dayanıyorsa önemlidir.

Bir ekibin üyeleri, manuel şekilde yönetilmek yerine belirli kriterlere göre otomatik olarak güncellendiğinden, bu özellik Azure AD Premium P1 lisansları gerektirir. Ekip üyeliği, herhangi bir kullanıcının Azure AD özelliklerine bir tenant yöneticisi tarafından atanır.

Azure AD yönetim merkezini kullanarak dinamik bir grup oluşturabilirsiniz. Bunu yapmak için tenant'ta Global Administrator, Intune Administrator veya User Administrator rolüne sahip bir hesabınız olmalıdır.

Screenshot that shows the 'Dynamic membership rules' page with the 'Add expression' action on the 'Configure rules' tab selected.

Referanslar

Ayrıca Bakınız