Giriş

Mesajlaşma ilkeleri (messaging policies), Microsoft Teams'te kullanıcıların hangi sohbet ve kanal mesajlaşma özelliklerinden yararlanabileceğini kontrol etmek için kullanılır. Otomatik olarak oluşturulan varsayılan ilkeyi kullanabilir veya kuruluşunuzdaki kişiler için bir veya daha fazla özel mesajlaşma ilkesi oluşturabilirsiniz. Bir ilke oluşturduktan sonra, bunu bir kullanıcıya veya kullanıcı grubuna atayabilirsiniz.

Varsayılan olarak, kuruluş geneline etki eden "Global" adlı bir ilke oluşturulur. Kuruluşunuzdaki tüm kullanıcılara otomatik olarak bu mesajlaşma ilkesi atanır. Bu ilkede değişiklik yapabilir, bir veya daha fazla özel ilke oluşturabilir ve bunlara kullanıcılar atayabilirsiniz.

Özel bir ilke oluşturduğunuzda, belirli özellikleri kullanılabilir hale getirebilir ve/veya diğerlerinin kullanılabilir olmasını engelleyebilirsiniz. Daha sonra ilkeyi bir veya daha fazla kullanıcıya atayabilirsiniz.

Bir veya daha fazla kullanıcı için bir mesajlaşma ilkesini değiştirin veya yeni oluşturun

Yönetici kimlik bilgileriyle oturum açarak Teams yönetim merkezinde mesajlaşma ilkelerini kolayca yönetebilirsiniz. Örneğin; "Gönderilmiş iletileri sakla" adlı yeni bir özel ilke oluşturabilir ve aşağıdaki ayarları kapatabilirsiniz:

  • Sahipler gönderilen mesajları silebilir.
  • Kullanıcılar gönderilen mesajları silebilir.
  • Kullanıcılar gönderilen mesajları düzenleyebilir.

Daha sonra politikayı kullanıcılara atayabilirsiniz.

Kullanıcılar atanmışsa bir ilkeyi silemezsiniz. Dolayısıyla, orijinal ilkeyi silmeden önce, etkilenen tüm kullanıcılara farklı bir ilke atamanız gerekir.

Mesajlaşma ilke ayarları

Global mesajlaşma ilkesini değiştirebilir veya yeni bir özel ilke oluşturabilirsiniz. Örneğin; gönderilen mesajları düzenlemek ve silmek için ayarları değiştirebilir veya kullanıcıların bir grup sohbetinden diğer kullanıcıları çıkarmasına izin verebilirsiniz.

Sonuç

Yedi yazılık "Microsoft Teams Yönetimi" serisi ile birlikte, genel ve özet şekilde kuruluş genelinde ekipler, Teams rolleri, konuk hesapları ve erişimi, dış erişim (federasyon), dinamik üyelik, mesajlaşma ilkeleri gibi konuların üzerinden geçtik. Konulara dair detaylı bilgiyi, her yazının alt kısmında bulunan "Referanslar" ve/veya "Daha Fazla Bilgi" bölümlerinde bağlantılarını listelediğim makalelerde bulabilirsiniz. Farklı yazı ve serilerde buluşmak üzere!

Referanslar

Daha Fazla Bilgi

Ayrıca Bakınız