Giriş

"Microsoft Teams: Uygulamalar, Bot'lar, Konnektorler" yazı serimizde, genel olarak uygulamaların, bot'ların ve konnektörlerin Teams'in gücünü nasıl artırdığını keşfedeceğiz.

Uygulamalar, Bot'lar ve Konnektorler

Microsoft Teams uygulamaları, kuruluşunuzda Teams'ten daha fazla yarar sağlamanız için kullanıma hazır araçlar sağlar. Bu uygulamalar, Microsoft tarafından sağlanan, üçüncü partilerce geliştirilen veya kuruluşunuzdaki geliştiriciler tarafından oluşturulan sekmelerin, mesajlaşma eklentilerinin, konnektörlerin ve bot'ların işlevlerini birleştirir.

Uygulamalar, bir veya daha fazla özelliği, kurulabilen, yükseltilebilen ve kaldırılabilen bir uygulama paketinde bir araya getirmenin bir yoludur. Becerileri şunlardır:

  • Botlar
  • Mesajlaşma eklentileri
  • Sekmeler
  • Konnektörler

Uygulamalar, favori hizmetlerinizdeki içerikleri bulmanıza ve doğrudan Teams'te paylaşmanıza olanak tanır. Bir kanalın üst kısmındaki hizmetleri sabitleme, bot'larla sohbet etme veya görevleri paylaşma ve atama gibi işler yapmanıza yardımcı olurlar. İlk Teams dağıtımınızda, Planner gibi öne çıkan uygulamaları dahil edebilirsiniz. Teams'in benimsenmesini sağlarken, isterlerinize uygun şekilde diğer uygulamaları, bot'ları ve konnektörleri de ekleyebilirsiniz.

Uygulamalar ve hizmetlerle etkileşim

Teams'te uygulamalar ve hizmetlerle etkileşim kurmanın birkaç yolu vardır:

  • Bir bot'la sohbet etmek. Bot'lar bir kanalda cevaplar, güncellemeler ve yardım sağlar. Onlarla bire bir veya bir kanal içerisinde sohbet edebilirsiniz. Görev yönetimi, zamanlama ve daha pek çok konuda yardımcı olabilirler.
  • Bir sekmede içerik paylaşmak. Sekmeler, bir kanalda en sevdiğiniz hizmetlerdeki içerik ve işlevleri paylaşmanıza yardımcı olur. Sizi Microsoft hizmetlerine (Excel ve SharePoint gibi), diğer hizmetlere (Asana, YouTube ve Zendesk gibi) veya seçtiğiniz bir web sitesine bağlayabilirler. Kanallardaki sekmeler ekipteki herkes tarafından görülebilir. Sohbetlerdeki sekmeler yalnızca o sohbetteki kişiler tarafından görülebilir.
  • Bir konnektörden güncellemeler almak. Konnektörler, güncellemeleri ve bilgileri doğrudan bir kanala gönderir. Trello, JIRA, Twitter, RSS beslemeleri, GitHub (ve daha fazlası) gibi en sevdiğiniz hizmetlerden otomatik güncellemeler alabilirsiniz.
  • Mesajlarınıza zengin içerikler ekleyin. Bu uygulamalar, farklı hizmetlerden içerik bulur ve doğrudan bir mesaj olarak gönderir. Hava durumu raporları, günlük haberler, resimler ve videolar gibi şeyleri, konuştuğunuz herkesle paylaşabilirsiniz. Mesajlar bazen uygulamayla etkileşim için düğmeler içerir. Örneğin; bir günlük hava durumu raporu, tüm hafta için tahmini indirme seçeneği de içerebilir.

Referanslar

Ayrıca Bakınız