Giriş

Microsoft Teams yönetim merkezindeki Teams uygulamalarında, kuruluşunuz için uygulamaları yönetmek için ilkeler belirleyebilirsiniz. Örneğin; kullanıcılarınız için en önemli uygulamaların sabitlenmesini sağlayabilirsiniz.

Uygulama politikalarının yapılandırılması

Yönetici olarak, kullanıcılarınız için uygulama deneyimini özelleştirmek üzere Teams yönetim merkezindeki uygulama kurulum ilkelerini (app setup policies) kullanabilirsiniz. Teams uygulamalarında, uygulama çubuğuna sabitlemek istediğiniz uygulamaları ve web'de, masaüstünde ve mobil istemcilerde göründükleri sırayı siz seçersiniz. Uygulama kurulum politikaları, üçüncü partilerce veya kuruluşunuzdaki geliştiriciler tarafından oluşturulanlar da dahil olmak üzere, kuruluşunuzdaki kullanıcıların ihtiyaç duyduğu uygulamaları sergilemenizi sağlar. Yerleşik (built-in) özelliklerin nasıl göründüğünü yönetmek için de uygulama kurulum ilkelerini kullanabilirsiniz.

Uygulamalar, uygulama çubuğuna sabitlenir. Bu, Teams masaüstü istemcisinin yan tarafındaki ve Teams mobil istemcilerinin (iOS ve Android) altındaki çubuktur.

Uygulama ilkelerini nasıl kullanabileceğinize dair bazı örnekler:

  • Temel uygulamaların farkındalığını ve benimsenmesini sağlayın. Örneğin; İK ekibinizdeki kullanıcılar için özel bir işe alma ve yetenek yönetimi uygulaması sabitleyin.
  • Sohbet, Ekipler ve Arama gibi temel Teams özelliklerini seçerek sabitleyin. Bunu yapmak, kullanıcıların Teams içindeki belirli etkinliklere katılmasını sağlamaya yardımcı olabilir.

Uygulama kullanılabilirliğinin özelleştirilmesi

Uygulama kurulum ilkelerini Microsoft Teams yönetim merkezinde yönetirsiniz. Global (kuruluş çapında varsayılan) ilkeyi kullanabilir veya özel ilkeler oluşturup bunları kullanıcılara atayabilirsiniz. Özel bir ilke oluşturup atamadığınız sürece, kuruluşunuzdaki kullanıcılar otomatik olarak genel ilkeyi alır.

İstediğiniz uygulamaları dahil etmek için genel ilkedeki ayarları düzenleyebilirsiniz. Kuruluşunuzdaki farklı kullanıcı grupları için Teams'i özelleştirmek istiyorsanız, bir veya daha fazla özel ilke oluşturabilir ve atayabilirsiniz. Bir kullanıcıya özel bir ilke atanırsa, kullanıcı için bu ilke geçerli olur. Bir kullanıcıya özel bir ilke atanmamışsa, genel (Global) ilke geçerlidir. Ayrıca, bir güvenlik grubundaki tüm kullanıcılar gibi, önceden tanımladığınız birden çok kullanıcıya özel bir kurulum ilkesi atayabilirsiniz.

Sekmelerin özelleştirilmesi

Sekmeler, ekip üyelerinin bir kanal veya sohbetteki özel bir alanda yer alan hizmetlere ve içeriğe erişmesine olanak tanır. Bu, ekibin doğrudan kanal veya sohbet üzerinde araçlarla ve verilerle çalışmasına, bunlar hakkında sohbet etmesine olanak tanır. Sahipler ve ekip üyeleri, bulut hizmetlerini entegre etmelerine yardımcı olmak için bir kanala, özel sohbete ve grup sohbetine sekmeler ekleyebilir. Kullanıcıların ihtiyaç duydukları veya en çok etkileşimde bulundukları verilere kolayca erişmelerine ve yönetmelerine yardımcı olmak için sekmeler eklenebilir.

Yerleşik sekmelere ek olarak, Teams'e entegre etmek veya topluluğun geri kalanıyla paylaşmak için kendi sekmelerinizi tasarlayabilir ve geliştirebilirsiniz. Uygun Microsoft 365 gruplarını yapılandırarak özel sekmelerinize erişimi kontrol edebilirsiniz.

Microsoft Developer Network, indirebileceğiniz şekilde, Microsoft tarafından geliştirilen örnek sekmeler ve kendi sekmelerinizi tasarlayıp oluşturmak için ayrıntılı talimatlar sağlar.

Referanslar

Ayrıca Bakınız